Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2008 | Rozhovor pre rozhlasovú stanicu Slovensko, 18. 10. 2008
Jaroslav BARBORÁK, redaktor: SRo: "Po mesiaci sa na dianie na domácej a zahraničnej scéne opäť pozrieme s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Dobrý večer vám, pán prezident."
"Prajem aj ja vám a všetkým poslucháčom."
SRo: "Nedávno ste sa vrátili zo Spojených štátov. Z krajiny, v ktorej vypukla finančná kríza, z krajiny, kde vrcholí prezidentská kampaň a podľa posledných správ z krajiny, z ktorej začínajú ľudia odchádzať. A to práve tí, ktorí tam skôr za prácou prichádzali. Vy ste odtiaľ prišli so správou o skorom zrušení vízovej povinnosti pre Slovákov. Nepovažujete to za paradox, že táto správa prichádza práve v tomto čase? V čase, keď dianie na finančných trhoch v Spojených štátoch skôr vyvoláva obavy ako chuť a možnosť vycestovať tam?"
"Určite nie. Takto by sa na to nedalo pozerať. O možnosti zrušenia víz hovoril pán prezident Bush už keď bol na návšteve Bratislavy na stretnutí s prezidentom Putinom. Vtedy vlastne vyšla tá iniciatíva prehodnotiť naše vzťahy aj v pozícii povinnosti mať vycestovacie víza do Spojených štátov. Takže vtedy nikto ešte nepredpokladal, že by mohlo dôjsť až k takejto globálnej kríze. A najmä veľkej kríze aj pokiaľ ide o pracovné trhy. Takže z tohto pohľadu určite nie."
SRo: "Najnovšia informácia je tá, že Spojené štáty nám zrušia víza 17. novembra, čo je deň zamatovej revolúcie. Čítate túto symboliku?"
"Tak, symbolika to určite je, ale hovorím: zrušenie víz už rezonovalo, bolo na programe a moje stretnutie s pánom prezidentom BUSHOM to jednoznačne potvrdilo, keď mi povedal: áno, víza sú pre Slovákov zrušené, oznámim to hneď, o chvíľku. Doslova tak to povedal."
SRo: "To znamená, že na vašom stretnutí v Bielom dome ste vedeli, že ich zrušia 17. novembra?"
"Áno, vedel som, ale bola taká dohoda medzi nami, že pán prezident BUSH vyjde s týmto rozhodnutím v polovici tohto mesiaca. A presne tak, ako ma informoval, to aj robí."
SRo: "Povedal vám prezident, čo hlavne zavážilo na americkej strane, že sa k tomuto kroku odhodlali?"
"To, čo dominovalo, bolo, že americká strana si uvedomovala a uvedomuje naše také - by som povedal - už dneska silné diplomatické postavenie na riešení otázok problémových, či už je to Balkán, Afganistan, Irak."
SRo: "Podľa pozorovateľov jedným z rozhodujúcich momentov bola naša vojenská účasť na americkom ťažení proti terorizmu. Najnovšie ste práve v Bielom dome oznámili, že v Afganistane Slovensko zdvojnásobuje svoju vojenskú prítomnosť?"
"Americká strana môžem povedať, že vysoko ocenila tento náš príspevok v boji proti terorizmu a najmä postavenie v súčasnosti aj toto rozhodnutie do budúcnosti v Afganistane. Trošku ma prekvapilo, keď som doma potom čítal niektoré komentáre v novinách, že som niečo ako potajomky, čo doma sa nevedelo, oznámil a dával to ako nejakú platbu prezidentovi Bushovi, aby čím skôr vyhlásil víza. To je veľmi zlé, ak takto informujeme našich občanov, pretože toto rozhodnutie nebolo mojím rozhodnutím, aj keď - samozrejme - s mojím príspevkom pri rokovaniach o tom, ako ďalej budeme rozširovať našu pomoc, spoluprácu v Afganistane. Ale o tom, že to môžme zrealizovať, rozhodla Národná rada ešte 19. júna, kedy schválila uznesenie, ktoré hovorí o zvýšení počtu vojakov na 246. A toto našlo veľmi pozitívnu odozvu aj u prezidenta BUSHA. A som presvedčený, že v nemalej miere aj toto urýchlilo rozhodovanie, pokiaľ ide o udeľovanie víz."
SRo: "S americkým prezidentom ste rozprávali o našej angažovanosti v NATO. Ak mi dovolíte, vrátil by som sa aj k minulosti, no nie až tak dávnej. Ako sa o NATO v Bielom dome hovorilo, keď sa práve kvôli strane a vedením krajiny, ktorého ste boli súčasťou v druhej polovici 90-tych rokov, Slovensko nedostalo do prvej línie v rámci pričleňovania k aliancii?"
"Po rozdelení Česko-Slovenska a vytvorení nového samostatného slovenského štátu to na Slovensku nebolo jednoduché. Bola vyše 50-percentná nezamestnanosť niekde, čiže boli tu problémy, ktoré sa v prvom rade museli riešiť. A tu niekedy možno sa urobili aj určité chyby. A v tom čase nám neprialo veľmi ani zahraničie aj vďaka niektorým politikom zo Slovenska, ale aj z ostatných krajín. Ale nehovorme o minulosti. Hovorme o tom, čo je dnes a čo nás čaká do budúcnosti. Ja som veľmi rád, že pán prezident ohodnotil súčasné vzťahy Slovenska so Spojenými štátmi americkými ako najlepšie za posledných 15 rokov."
SRo: "Ak som to dobre pochopil, pre vás je tá kapitola už zatvorená. Ale ste tam spomínali o tom, že urobili sa chyby. Aké chyby sa spravili?"
"V tom čase Slovensko bolo vo veľmi zlej pozícii. A v takomto prípade niekto niečo chcel od nás, čo sme splniť nemohli, alebo opačne. My sme chceli, na čo neboli pripravení tí druhí, aby splnili. Ale to by bola otázka na samostatnú debatu."
SRo: "Vrátili ste sa zo Spojených štátov, z krajiny, kde finančná kríza prepukla. Aké boli závery vašej spoločnej debaty s prezidentom Bushom na túto tému?"
"No, bolo to veľmi zaujímavé. Uvedomujú si, že tých 750 miliárd dolárov môže byť síce krokom - a je krokom - ktorý na čas pozastaví pôsobenie finančnej krízy, avšak na druhej strane si uvedomujú, že tieto príčiny nerieši absolútne. Pretože tých príčin je veľmi veľa. No v prvom rade - a tak som na otázku pána prezidenta na náš pohľad na krízu hovoril, že zrejme do budúcnosti budeme musieť hovoriť aj o nových funkciách štátu vo vzťahu trhovej ekonomike. Áno, trhovú ekonomiku nie je možné zastaviť, bude dominantnou, ale pri tejto absolútne takej liberalizácii trhu potrebuje aj určité mechanizmy kontroly. A to je jedna z úloh do budúcnosti, ktoré budeme musieť prehodnotiť."
SRo: "Ako hodnotíte riešenie situácie, teda krízy na finančných trhoch zo strany našej vlády? Premiér hovorí o pripravenosti na tvrdé opatrenia voči bankám. V jednej línii s predstaviteľmi Európskej únie čoraz častejšie opakuje slovo regulácia. V legislatívnom procese je návrh na neobmedzené ručenie bankových vkladov. Aj vy si myslíte, že slobodný trh zlyhal a záchranou bude štátny - ak to môžem tak povedať v úvodzovkách - diktát, regulovanie bankového a finančného sektora?"
"Ja by som veľmi nerád hovoril o nejakom diktáte. To by bolo asi veľmi zlé, ak by štát chcel diktovať trhu ako sa má správať. Ale tak ako som povedal na začiatku, určitú funkciu a najmä kontrolnú funkciu štát musí do budúcnosti zohrávať. A toto je to, na čo - si myslím - sa dneska aj v Bruseli dohodli predstavitelia štátov."
SRo: "Zaujímal sa prezident Bush aj o to, či sa nejakým spôsobom tá kríza prejavila na Slovensku? Ako rezonuje medzi ľuďmi?"
"Áno. Aj som otvorene hovoril, že som veľmi rád, že naše banky nie sú v pozícii, kde by mali ohroziť vyplácanie prípadných vkladov, prípadne likviditu vkladov našich občanov. Ale, že zrejme budeme cítiť - a dneska sa to ukazuje, že trošku áno - že náš zahraničný obchod, ktorý je orientovaný na západnú Európu, automobilový priemysel dosť silno aj na Spojené štáty americké, že sa to odzrkadlí v možnosti zvýšenej nezamestnanosti."
SRo: "Hovoríme stále o Spojených štátoch, o vašej návšteve. A v Spojených štátoch ste zažili aj vrcholiacu kampaň na voľbu prezidenta. Inšpirovala vás?"
"Veľmi som si ju ani nevšímal, keď mám povedať pravdu. Akurát v rozhovoroch s Američanmi, ale aj s našimi Slovákmi žijúcimi v Amerike, sem tam sme prehodili otázku, ako to bude vyzerať do budúcnosti. A aj keď výsledky ukazujú na OBAMU, tak z týchto rozhovorov mi vyšlo, že do poslednej chvíle ani jeden Američan zodpovedne nebude môcť povedať, že vyhrá ten alebo ten kandidát."
SRo: "V súvislosti s témou sa počas týždňa zjavila informácia, že pod petičnou akciou za vašu kandidatúru už je vyše 30-tisíc podpisov. Čo je zaujímavejšie, za dôvodom ukončenia tej petičnej akcie a zbierania podpisov, aby ste mohli kandidovať ako občiansky kandidát, petičníci uviedli, že sa chcú sústrediť na prípravu volebnej kampane. Znamená to, že sa blíži a možno kedy oznámite vašu kandidatúru?"
"Moja kandidatúra bude ohlásená v tom čase, kedy bude potrebné a kedy bude rozhodnuté o tom, ktorý čas určí predseda Národnej rady na začatie volebnej kampane."
SRo: "V čase, keď nahrávame tento rozhovor, sa v Ľudovej strane - HZDS ozývajú hlasy, aby za prezidenta kandidoval aj Vladimír Mečiar. Bola by jeho kandidatúra prínosom alebo nie, z vášho pohľadu?"
"Rozhodnutie pána Mečiara je jeho osobným rozhodnutím."
SRo: "Otázka znela ..."
"Ja mu držím palce, aby sa správne rozhodol."
SRo: "Bola by jeho kandidatúra prínosom alebo nie, z vášho pohľadu?"
"Pre mňa nič neznamenajúca."
SRo: "Ako vnímate nárast preferencií Ivety Radičovej a naopak, už tretí mesiac za sebou pokles tých vašich?"
"Vôbec sa o to nezaujímam."
SRo: "Je vám to jedno, ako?"
"Ako čo?"
SRo: "Ako možno rastú preferencie kandidátky, ktorá je považovaná za vašu najväčšiu rivalku?"
"Ja som zaznamenal okrem toho, čo vy ste povedali, kde sa robil prieskum kandidátov, že som dostal 54 percent. Myslím, že to nie je zlé."
SRo: "Poďme však k jednej téme a sú ňou slovensko-maďarské vzťahy. Hoci dominovala už nášmu septembrovému rozhovoru, nielenže neutíchla, ale nabrala na intenzite. Obidve strany si predvolali veľvyslancov. Šéf jednej z koaličných strán Ján SLOTA z Pavloviec na východe Slovenska opätovne neúctivo hovoril na adresu šéfky maďarskej diplomacie. Ona zas znepokojene reagovala na učebnice a absenciu europeňazí pre maďarskú menšinu na Slovensku. Za tie ste si už vyslúžili kritiku a pobúrenie Strany maďarskej koalície. Nazvali vás národnosocialistickým kandidátom na úrad prezidenta. Je problém v učebniciach, peniazoch pre maďarskú menšinu či v politikoch a ich záujmoch?"
"Otázka slovensko-maďarských vzťahov sa stáva ozaj akousi nosnou témou nielen našej relácie, ale aj ostatných."
SRo: "Témy nastoľujú politici, nie médiá v tomto prípade."
"Ja však ale som to už tu povedal a stále to opakujem a budem opakovať. Ako prezident Slovenskej republiky mám záujem na dobrých vzťahoch so všetkými susedskými štátmi a aj Budapešťou. Sme členmi aliancie, sme členmi Európskej únie. Sme členmi navyše ešte aj V4, viaže nás spoločná zmluva. Sústavné zahľadenie sa do minulosti, určite obidvom stranám odčerpáva sily na riešenie nových výziev, ktoré máme a ktoré potrebujeme napĺňať."
SRo: "Len na vysvetlenie. Nie Slovenský rozhlas vyzval Jána Slotu, aby povedal to, čo povedal, nie Slovenský rozhlas si pozval diplomatických zástupcov?"
"Myslím si, že aj médiá majú svoju nemalú zodpovednosť za atmosféru, ktorá sprevádza tieto vzťahy. Málokedy zistím, že venujú pozornosť konštruktívnemu dialógu. Viac akcentujú a informujú o aktivitách politikov, ktorých výroky sú niekedy adresované viac pre domácu verejnosť. A preto nie je z toho potrebné robiť nejaké scény so záverom pre medzinárodné ..."
SRo: "Ale v prípade Jána Slotu ide o šéfa jednej z koaličných strán?"
"... rokovania. Myslím si, že sa to už z tohto pohľadu dá niekedy vyčítať aj zo strany politológov a dokonca už som to aj v niektorých médiách videl, že pozornosť venovať nie je potrebné v takejto forme, v akej sa venuje. Takže z tohto prípadu by som ja veľký problém až taký nerobil."
SRo: "Budete hovoriť osobne s predstaviteľmi SMK o tejto situácii?"
"Nevidím dôvod, aby som."
SRo: "A rovnako budete hovoriť takýmto spôsobom aj s Jánom Slotom o jeho znevažujúcich výrokoch?"
"Ja by som ..."
SRo: "Je to legitímna otázka."
"Áno ..."
SRo: "Je šéfom jednej z koaličných strán."
"Ak by ma niečo znepokojovalo a čo ma znepokojuje, tak je to skôr nacionalizácia politickej scény u našich južných susedov. To nehovorím len ja, ale na túto skutočnosť už upozorňujú aj politológovia. Národná otázka je základnou agendou opozičnej strany. Národná otázka sa stala aj agendou vládnej strany. A politická nestabilita, ekonomická stagnácia spôsobujú, že určité spoločenské vedomie sa začína orientovať na zástupné témy. A toto je jedna taká zástupná téma. Ak si vyberiete vyjadrenia predsedu SNS, skutočne častokrát len expresívne reaguje na aktivity, ktoré sa uskutočňujú u našich južných susedov. V tomto prípade ja ponúkam cestu, ktorá je pragmatická a efektívna. Hovorme o budúcnosti. Mám však z tohto pohľadu určitý pocit, že dneska maďarská spoločnosť je zahľadená do minulosti a pestuje si akési dávne krivdy, čo jej nepomôže dneska nejako sa nadýchnuť a vidieť veci v novom svetle."
SRo: "Ak som to dobre pochopil v súvislosti s Jánom Slotom, ten pohár ešte nepretiekol z vášho pohľadu?"
"Ale veď ja som sa predsa vyjadril už jednoznačne a myslím, že k tomu už nemám viacej čo dodať. Ja si myslím, že by najskôr pomohli iniciatívy, ktoré by ukázali dnes na Slovensku, že SMK je v pozícii hľadania riešenia problémov tých budúcich, ktoré môžu nastať, ale nie s otázkou na nadväznosť na históriu, ktorá je nenávratná. To je podľa mňa veľmi, veľmi zlý pohľad."
SRo: "Šéfovia diplomacií Slovenska a Maďarska sa už stretli. Premiéri zatiaľ so schôdzkou vyčkávajú. A hlavy štátov? Myslíte si, že do konca volebného obdobia ešte oficiálne navštívite Maďarsko?"
"Do volieb je už veľmi krátky čas. Samozrejme, ak by došla jednoznačná iniciatíva, tak ja som ochotný sa stretnúť aj zajtra."
SRo: "Ale na tej maďarskej strane hovoria, že to pozvanie tam už je?"
"No, ja zatiaľ až tak presvedčený nie som. Nakoniec, bol som s pánom prezidentom teraz v Nitre. Hovorím, ak si situácia vyžiada nutnosť tohto stretnutia, ja budem vždy ochotný." |