Ivan Gašparovič v príhovore zdôraznil, že uplynulých desať rokov od vstupu Slovenskej republiky do EÚ „nebolo jednoduchých, ale pre Slovensko malo najväčší význam v tom, že sme sa dostali do spoločnosti, ktorá robí všetko pre to, aby v Európe bol mier, aby sa dodržiavali ľudské a občianske práva; aby vo svete panovala demokracia.“
Ivan Gašparovič sa ďalej v príhovore poďakoval za pomoc, ktorú Slovensko dostalo od európskych krajín, ale aj od európskych politikov. Jedným z nich bol aj José Manuel Barroso, ktorý ako ešte ako predseda portugalskej vlády „robil všetko pre to, aby sa Slovensko dostalo do EÚ. „
Prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že udelením štátneho vyznamenania Josému Manuelovi Barrosovi vyjadril svoju vôľu, vôľu vlády, ale aj veľkej väčšiny občanov Slovenskej republiky.
José Manuel Barroso sa v príhovore poďakoval za poctu v podobe udelenia najvyššieho štátneho vyznamenania. Vstup Slovenska do EÚ v rámci vstupu desiatich krajín označil za najväčšiu skupinu, ktorá bola kedy prijatá do európskeho spoločenstva a ktorá sa delila o spoločné ciele ochrany demokracie, spoločných záujmov, odstraňovania bariér a spolupráce.
José Manuel Barroso zdôraznil potrebu spoločnej jednoty, „pretože len vtedy môžeme spolupracovať s našimi globálnymi partnermi, keďže dnes sme najväčším zdrojom i najväčším príjemcom priamych zahraničných investícií a takýmto spôsobom môžeme pomáhať tretím krajinám.“
José Manuel Barroso podčiarkol dôležitosť spoločného postupu krajín EÚ, pretože „iba takýmto spôsobom môžeme deklarovať čoho je EÚ schopná, aké má kapacity a dokáže posúvať svoje národy a krajiny vpred.“ V tomto kontexte zvýraznil premeny Slovenskej republiky po vstupe do EÚ, za čo vyslovil poďakovanie všetkým občanom Slovenska.
Na slávnostnom akte bol prítomný predseda vlády Robert Fico, podpredseda Európskej komisie a komisár pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič a ďalší hostia.
Hlava štátu na plenárnom rokovaní zopakovala, že si váži, čo všetko Európska únia pre Slovenskú republiku urobila. "Slovensko má proeurópsku vládu a aj občania výrazne podporujú naše členstvo v únii. Paradoxom je, že naopak, u nás sme zaznamenali historicky najnižšiu účasť 19% na voľbách do Európskeho parlamentu," konštatoval Ivan Gašparovič. Pripomenul, že celý úspech, ktorý Slovensko za ostatnú dekádu zaznamenalo v ekonomickej aj politickej oblasti, by nebol bez členstva v EÚ realitou. V rozhovore sa partneri nevyhli ani situácii na Ukrajine a sankciám voči Ruskej federácii. "Naša stratégia je pomáhať Ukrajine, aby sa stala dobrou a právoplatnou krajinou. "
Predseda Európskej komisie poďakoval prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi za to, že za celé svoje funkčné obdobie bol podporovateľom Európskej únie a pri meniacich sa vládach na Slovensku bol "faktorom stability" a obhajoval pozície členskej krajiny EÚ.