Prezident SR Ivan Gašparovič prijal na tradičnom novoročnom stretnutí v Prezidentskom paláci zástupcov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska a Združenia baníkov a hutníkov Českej republiky. Na stretnutí bol prítomný štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Dušan Petrík.
Vo svojom príhovore prezident vyzdvihol skutočnosť, že baníctvo má na Slovensku veľkú históriu. Všetky slovenské banícke mestá, všetky oblasti, ktoré na Slovensku ťažili zlato, striebro, či meď, ale aj uhlie, boli známe po celej Európe. „Som presvedčený, že najmä stredoslovenské banské mestá majú tú pozíciu, že píšu históriu Slovenska,“ konštatoval na stretnutí prezident.
Ako ďalej uviedol, baníctvo sa síce trochu utlmilo, ale vláda si uvedomuje, že Slovensko energetické uhlie predsa len potrebuje. Z hospodárskeho a ekonomického hľadiska patrí ťažba nerastných surovín naďalej k dôležitým odvetviam. Prezident Ivan Gašparovič pripomenul aj historickú hodnotu banských miest a rôznych technických baníckych pamiatok. Ich záchrana, reštaurovanie a postupné sprístupňovanie návštevníkom je podľa neho dobrou investíciou.
Ivan Gašparovič vysoko vyzdvihol, že si Združenie baníckych spolkov a cechov stále zachováva svoje tradície, a pripomenul, že on sám preto vždy rád baníkom pomôže – či už vo forme záštity, alebo inak, aby zvýraznil svoj vzťah k baníckemu remeslu. „Baník je naozaj v niečom jedinečný – a to svojou vytrvalosťou, pracovitosťou a svojou odvahou,“ konštatoval prezident s tým, že nie je jednoduché ísť napriek všetkým rizikám pod zem. Je preto veľkou výzvou pre štát a prevádzkovateľov baní, aby minimalizovali riziká a neustále mysleli na zlepšovanie podmienok na prácu baníkov. „Budem vám preto držať palce, aby každý baník, ktorý pôjde do práce, aby sa vrátil domov“, konštatoval záverom prezident.
Predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Jaroslav Malchárek vysoko vyzdvihol záujem prezidenta Ivana Gašparoviča o baníctvo, jeho účasť na významných spoločenských udalostiach baníckeho programu, čo podľa neho posilňuje povedomie aj vzťah občanov SR k baníctvu. Informoval, že v súčasnosti je na Slovensku aktívnych 26 baníckych spolkov, ktoré v regiónoch vytvárajú významnú spoločenskú základňu pre rozvoj iniciatív v oblasti cestovného ruchu a kultúrnych tradícií. Hovoril aj o ich ďalších aktivitách združenia a vysoko vyzdvihol skutočnosť, že pod záštitou Ministerstva hospodárstva a Ministerstva životného prostredia začali práce na tvorbe dlhodobej koncepcie slovenského baníctva – surovinovej koncepcie SR.