V Karlových Varoch sa skončilo rokovanie hláv štátov Vyšehradskej štvorky. Prezidenti Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska sa dohodli na spoločnom postupe na rok 2011 a deklarovali odhodlanie pokračovať v doterajšej dobrej spolupráci krajín V4, ktorej 20. výročie si pripomenieme už vo februári budúceho roka.
Václav Klaus, Ivan Gašparovič, Bronislaw Komorowski a Pál Schmitt na záver summitu uviedli, že ich prioritami na budúci rok budú otázky energetickej bezpečnosti ako aj koordinácia svojich postupov a spolupráca pri začleňovaní sociálne vylúčených rómskych komunít.
Otázku budúcej spolupráce krajín zoskupenia - i v rámci EÚ - pri riešení problematiky rómskych obyvateľov na stretnutí prezidentov V4 v Karlovych Varoch nastolil prezident SR Ivan Gašparovič. Jeho partneri potvrdili, že s výnimkou Poľska - tento problém vo svojich krajinách vnímajú ako aktuálny a dlhodobý. Prípadné konkrétne návrhy partnerov je však pripravený podporiť aj poľský prezident Bronislaw Komorowski.
"Ani jedna z krajín, kde tento problém je, nie je schopná do budúcna vyriešiť tento problém sama. Je potrebné iniciovať pre celú EÚ, aby sme našli spôsob, systém, ako komunikovať s touto druhou stranou, a ako túto druhú stranu dostať do pozície, kedy budú sami schopní ponúknutie pomoci sami akceptovať ako spoluprácu," zdôraznil prezident Ivan Gašparovič.
Maďarský prezident Pál Schmitt v tejto súvislosti konštatoval, že v Maďarsku a v krajinách, kde problém so začlenením Rómov existuje, je nutné sústrediť sa na to, aby Rómovia študovali, získavali pracovné miesta a aby sa majoritná spoločnosť zbavovala predsudkov. To platí aj o účasti Rómov na politickom živote.
"Rómsku otázku cítime a aj sa ju snažíme vo svojich krajinách riešiť. Rozumiem pánovi prezidentovi Gašparovičovi a jeho návrhu, aby sa to posunulo na európsku úroveň - a v tomto zmysle je to jasné. Stále zabúdame, že každý ďalší integračný krok v Európe, vítaný drvivou väčšinou našich občanov, má svoje náklady. A v tomto zmysle Schengen posunul rómsku otázku z otázky jednotlivých krajín na celoeurópsku úroveň - to je novinka rómskej problematiky v ostatných rokoch. V tomto zmysle keby nebolo Schengenu, nebolo by masového exodu Rómov do Francúzska, že? Takže to všetko spolu súvisí," vysvetlil svoje vnímanie rómskej problematiky Václav Klaus.
V rozhovoroch, ktoré sa začali na summite V4 v Karlových Varoch chcú prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky pokračovať už za 14 dní, na summite NATO v Lisabone.
Predsedníctvo v zoskupení V4 od 1. júla 2011 po Slovenskej republike prevezme Česká republika.