Home | News | Press Department Archive | Year 2013
Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval vysokoškolských profesorov
5. marec 2013
Prezident SR Ivan Gašparovič podľa čl. 102 ods. 1 písm. h/ Ústavy Slovenskej republiky vymenoval dnes v Prezidentskom paláci 27 nových vysokoškolských profesorov. Na slávnostnom akte boli prítomní Dušan Čaplovič, minister školstva, vedy výskumu a športu SR, Peter Plavčan, generálny riaditeľ Sekcie vysokých škôl MŠ SR, Libor Vozár, prezident Slovenskej rektorskej konferencie, Viktor Smieško, predseda Rady vysokých škôl SR a Ľubor Fišera, predseda Akreditačnej komisie.
Ivan Gašparčovič novovymenovaným profesorkám a profesorom vysokých škôl úprimne zablahoželal k dosiahnutému úspechu v ich profesionálnej kariére. Zdôraznil, že „titul vysokoškolského profesora je nepochybne veľkým uznaním a úspechom, no zároveň aj veľkým záväzkom. Teraz na vašich pleciach spočinie ešte väčšia morálna, odborná ťarcha a zodpovednosť voči svojmu poslaniu. Zodpovednosť za vzdelanosť nových pokolení špičkových odborníkov.“
Prezident konštatoval, že Slovensko disponuje veľkým duchovným a intelektuálnym potenciálom. Treba mu však vytvoriť podmienky na slobodné uplatnenie a spoločenskú vážnosť, akú si zaslúži. „Veď naša prosperita závisí predovšetkým od vzdelanostnej úrovne obyvateľov, od schopnosti uplatniť sa doma i na globálnom trhu práce, uspieť v tvrdej medzinárodnej konkurencii.“
Ako ďalej pripomenul, boľavých miest je viac, ale podľa jeho názoru jedným z kľúčových problémov vysokoškolského systému súčasnosti je problém nerešpektovania trhu práce. „Zásadnou prekážkou riešenia problémov, ktoré chronicky trápia vysoké školstvo, je nedostatočná až zlá komunikácia medzi vysokými školami, študentmi, pedagógmi, uchádzačmi o štúdium a trhom práce. Tak, ako v prípade akéhokoľvek iného trhu, ani trh vzdelávania nemôže fungovať bez dostatku informácií o uplatnení absolventov, ich spätnej väzby, ani bez znalosti požiadaviek zamestnávateľov ako odberateľov výstupu vzdelávacích služieb. Vzniká začarovaný kruh, ktorý nebude možné prerušiť bez informácií o prechode absolventov zo školstva do praxe. Akékoľvek kvalitné vzdelanie škola poskytuje, ak nie je žiadané na pracovnom trhu, výsledný efekt sa stráca,“ uviedol slovenský prezident.
"Prastará múdrosť hovorí, že najväčším bohatstvom človeka, ktoré mu nikto nevezme, je to, čo vie. A spostredkúvať najnovšie vedecké poznatky je práca mimoriadne náročná. Najmä na výber a odkrývanie súvislostí, ktoré s nimi prichádzajú. Mladým ľuďom ich navyše musíme podávať tvorivo. Aj pokiaľ ide o formy a prístupy k aktuálnym poznatkovým témam. Lebo tvorivosť je dnes elementom, ktorý rozhoduje o úspechu," zdôraznil Ivan Gašparovič.
Prezident v príhovore podčiarkol, „že ak chceme obstáť, musíme tradičné metódy podporiť novými formami a prístupmi. Aj preto, že naše členstvo v EÚ je spojené nielen s výhodami, ale aj so spoluzodpovednosťou za tvorbu spoločných európskych politík. Je pre nás dôležité, aby sme aj pri krátkodobých úlohách uvažovali v intenciách dlhodobých a strategických zámyslov.“
Upozornil aj na význam tímovej práce vo vzdelávacom procese. „Hovorím o kolektívnej zodpovednosti za vzdelávanie a výchovu absolventov našich univerzít a vysokých škôl. Stále totiž platí, že najlepším vysvedčením od absolventov je, ak spomínajú nielen na svojho učiteľa, ale aj svoju alma mater ako učiteľku, ktorá ich pripravila do života tak, že sa v ňom nestratili.“
„Profesorský titul vás teda zaväzuje k zvýšenej aktivite. Najmä v oblasti vedeckovýskumnej práce na vás čakajú náročnejšie povinnosti. Pri ich plnení majte na mysli, že vychovávate našich mladých ľudí. Neľutujte ani minútu, ktorú venujete vzdelanosti a výchove mladých ľudí, tvorivej atmosfére vo svojich kolektívoch, zomknutosti našej spoločnosti, ale dnes i medzinárodnej spolupráci,“ povedal slovenský prezident na záver príhovoru.
V mene profesorov poďakovala hlave štátu Helena Majdúchová. Konštatovala, že „pre vysokoškolského učiteľa je to najvyšší pedagogický titul, ktorý môže v priebehu svojej učiteľskej kariéry dosiahnuť. Vzdelanie je základným pilierom každej úspešnej a múdrej spoločnosti, ovplyvňuje všetky oblasti nášho života. Rozhodujúcou činnosťou a poslaním univerzít, z ktorých pochádzame je výchova a vzdelávanie študentov. Každé poznanie, ktoré im odovzdávame, by však malo byť chápané ako relatívne dočasné, postavené však na pevnom morálnom a etickom základe tak, aby viedelo študentov na jednej strane k pokore a k rešpektu k tomu, čo už bolo vykonané, na druhej strane však k zdravému sebavedomiu a túžbe ďalej posúvať hranice poznania.“
Za vysokoškolských profesorov boli vymenovaní:
doc. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., MBA v odbore: verejné zdravotníctvo
doc. MUDr. Marián Bernadič, CSc. v odbore: normálna a patologická fyziológia
doc. PhDr. Samuel Brečka, PhD. v odbore: masmediálne štúdiá
doc. RNDr. Jaroslav Briančin, CSc. v odbore: anorganické technológie a materiály
doc. PaedDr. Zsolt Cséfalvay, PhD. v odbore: logopédia
doc. RNDr. Peter Fedor, CSc. v odbore: ochrana a využívanie krajiny
doc. MUDr. Vladimír Hegyi, PhD. v odbore: dermatovenerológia
doc. RNDr. Milan Hutta, CSc. v odbore: analytická chémia
doc. RNDr. Jaroslav Jaroš, CSc. v odbore: matematika
doc. Ing. Ľudovít Jelemenský, DrSc. v odbore: chemické inžinierstvo
doc. RNDr. Jana Kaduková, PhD. v odbore: hutníctvo kovov
doc. Mgr. art. Rajmund Kákoni v odbore: hudobné umenie
doc. JUDr. Soňa Košičiarová, PhD. v odbore: správne právo
doc. RNDr. Ľudevít Kádaši, DrSc. v odbore: molekulárna biológia
doc. Ing. Tatiana Kováčiková, PhD. v odbore: aplikovaná informatika
doc. PhDr. Ján Liďák, CSc. v odbore: medzinárodné vzťahy
doc. Ing. Helena Majdúchová, CSc. v odbore: ekonomika a manažment podniku
doc. Ing. Peter Markovič, PhD. v odbore: finančný manažment
doc. PaedDr. Marián Merica, PhD. v odbore: športová edukológia
doc. PhDr. Oľga Orgoňová, PhD. v odbore: slovenský jazyk a literatúra
doc. RNDr. Mariana Pajtášová, PhD. v odbore: materiály
doc. Ing. Milan Polakovič, PhD. v odbore: chemické inžinierstvo
doc. MUDr. Viera Rusnáková, CSc., MBA v odbore: verejné zdravotníctvo
doc. Ing. Maroš Soldán, PhD. v odbore: bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
doc. PhDr. Marta Součková, PhD. v odbore: teória literatúry a dejiny konkrétnych národných literatúr
doc. Alexander Stepanov, CSc. na odbor: hudobné umenie
doc. MUDr. Gabriel Valočík, PhD. na odbor: vnútorné choroby
|