Úvod | Aktuality | Prezident v médiách | Prezident v médiách | Rok 2009 | Prezident SR Ivan Gašparovič v rozhovore pre Hospodárske noviny, 23. 2. 2009
Boj o hlavu štátu. Prezident a kandidát s podporou najsilnejších vládnych strán Ivan Gašparovič pre HN: Tvrdí, že Mečiar na neho útočí, lebo sa nestal prezidentom. Hovorí, že by opätovne kandidoval aj vtedy, ak by ho nepodporoval Smer. Ivan Gašparovič.
HN: Mesiac pred voľbami máte pred Ivetou Radičovou v prieskumoch verejnej mienky stále veľký náskok. Cítite sa neohrozene?
Vyhodnotenie pozitívnych a negatívnych stránok osobností, činností a postojov urobí volič, takže brať do úvahy názory voliča je potrebné, ale je potrebné brať do úvahy aj rôznosť voliča. Preto akékoľvek jednoznačné závery v súčasnosti sa nedajú postaviť do pozície nemožnej zmeny.
HN: Ste teda pripravený aj na to, že čísla vo voľbách budú iné ako v prieskumoch?
Tak nie, to by som bol nerád, keby vybehli inak, ale som presvedčený, že nie je to niečo, čo je stabilné. Do poslednej chvíle sa tieto čísla môžu meniť v prospech, alebo neprospech, som presvedčený, že u mňa pôjde o situáciu, keď sa budú meniť v prospech mňa - pretože som si vedomý a som presvedčený, že moju pozíciu vo funkcii prezidenta a napĺňanie tých pred stav, ktoré som občanovi pred voľbami poskytol, som dodržal.
HN: Takže fakt, že kandidujete z pozície úradujúceho prezidenta, považujete za výhodu?
Nepovedal by som, že ako výhodu. To môže byť aj nevýhoda, práve z toho pohľadu, ktorý som naznačil. Občan rozmýšľa. Byť prezidentom je do určite miery výhoda, ale výhoda v tom, do akej miery je akceptovaný. Na Slovensku je však dôležité aj to, ako je predstavovaný. A predstavu prezidenta do veľkej miery robíte vy, médiá. A médiá dokážu vyrobiť pozitívnu postavu aj do prezidentských volieb.
HN: Ale aj predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa pokúša vytvárať istú predstavu o vás. Ako vnímate, že jeho kampaň nespočíva na prezentácii vlastného kandidáta, ale na protikampani voči vám?
Toto je otázka, ktorej sa snažím vyhýbať.
HN: Ale je to súčasťou prezidentskej kampane.
Je, ale osoba pána Mečiara, výroky pána Mečiara pre mňa neznamenajú v súčasnosti oblasť, ktorej by som sa mal venovať, ktorú by som mal nejako intenzívne vnímať. Nerád o tom rozprávam. Pán Mečiar je pre mňa politikom, ktorý nedokáže vyvodiť vo vzťahu k sebe žiadnu sebareflexiu a dodnes neprekonal veľké sklamanie, že sa nestal prezidentom.
HN: Útočí iba kvôli tomu, alebo aj kvôli vašej spoločnej minulosti?
Aj kvôli tomu - jasné, ale to finále boli prezidentské voľby, kde neuspel a občania ho odsunuli do pozadia.
HN: Áno, ale on sám avizoval, že má ešte informácie, ktoré chce použiť proti vám. Vaši voliči budú zrejme od vás očakávať, že sa budete brániť a reagovať.
Ale ja si myslím, že mňa v tomto ochraňuje volič, pretože týmto vyhláseniam neverí, pretože vie, kto ich vyhlásil a z akého dôvodu.
HN: Nevnímate ako najťažšieho predvolebného súpera práve Vladimíra Mečiara a jeho dávkovanie tém proti vašej osobe?
Povedal som na začiatku, že sa tejto téme nechcem venovať, ale odpoviem vám, a týmto skončím. Pán Mečiar dnes nie je HZDS a pán Mečiar dnes nie sú sympatizanti HZDS, takže pán Mečiar bude mať vo voľbách jeden hlas. Ale ja s členmi a voličmi HZDS mám veľmi dobrý vzťah, stretávam sa s nimi a viem, aký názor majú na celý tento problém.
HN: Očakávate teda, že vás podporia aj voliči HZDS?
Ja som presvedčený, že áno.
HN: Napriek rétorike HZDS, ktorá je proti vám?
Nie rétorika HZDS. Rétorika pána Mečiara a niektorých jeho blízkych, ktorí sú vo vedení HZDS. Rétorika členov a sympatizantov HZDS je iná a môžem byť spokojný.
HN: Ak na vás Mečiar niečo vytiahne, ste pripravený mu to vrátiť?
Ale veď pán Mečiar nekandiduje.
HN: Ale reakciu z vašej strany verejnosť bude očakávať.
Samozrejme, že ak by ma v niektorých veciach dostával do pozície, že som niečo získal, alebo sa na niečom podieľal a nie je to pravda, reakcia z mojej strany bude musieť prísť. Ale on si to vymýšľa.
HN: Otvorila sa aj téma kupovania poslancov počas bývalej vlády. Mečiar vám vytýkal to, že keď táto téma rezonovala a keď boli podozrenia, že vláda prijímala zákony aj vďaka kúpeným poslancom, ste tie zákony podpisovali.
Ale s podpísaním zákona to nemalo nič spoločné. Ja som zákon musel vyhodnotiť z hľadiska ústavnosti a zákonnosti. Ja nekontrolujem, ako Národná rada hlasuje. Z tohto pohľadu je pozícia prezidenta úplne iná.
HN: Narážame na to, či bolo správne podpísať také zákony. Nemali ste podozrenie, že sa niečo deje?
Mal som také podozrenie, ako všetci na Slovensku, ale so mnou to nemalo nič spoločné.
HN: Bude stáť vaša kampaň aj na odrážaní podobných útokov?
No určite. Nemám rád kampaň, ktorá ide do invektív, ktorá ide do hľadania nezmyselných urážok, pretože to prináša len zlo v rámci spoločnosti. Samozrejme, že je to ako futbalový zápas, kde musí každý o pozíciu tvrdo bojovať. Kde keď ťa faulujú, musíš niekedy aj faul vrátiť. Ale ja sa chcem takejto kampani vyhnúť, no, samozrejme, že ak ma niekto bude faulovať, tú jedenástku kopať budem.
HN: Zameriate sa aj na odčerpávanie hlasov vašej najväčšej súperke - Ivete Radičovej?
Ja mám svojich sympatizantov. Budem bojovať o nich a budem bojovať o ďalších, neviem, či sa to dá nazvať, že budem odčerpávať hlasy pani Radičovej. Ak pani Radičová má svojich stabilných voličov, tak tých stabilných voličov bude mať. Ja mám svojich voličov a budem mať voličov, ktorých dokážem ešte v priebehu kampane presvedčiť.
HN: Vaši voliči sú prevažne voliči najsilnejšej strany Smeru a SNS. Cítite sa preto "nedotknuteľný"?
Bolo by veľmi zlé, ak by sa niekto cítil nedotknuteľný. Každý sme náchylný urobiť chybu a tá nedotknuteľnosť je v tomto, či robíš chyby alebo či plníš to, čo si voličom ponúkol. Z tohto pohľadu je len na kandidátoch, či dokážu voliča presvedčiť, ale nie v čase volieb, ale počas celého obdobia, ako ho voliči poznajú. A to je dlhý čas. Ja som vo vrcholnej politike od roku 1990, prešiel som všetkými obdobiami, obdobiami pozitívnymi, negatívnymi, obdobiami, keď sme hľadali nové cesty, bol som pri zrode tohto štátu, pri zrode nového politického vnímania. Z tohto hľadiska môžem povedať, že moja práca bola naplnená v prospech tohto štátu a občana.
HN: Čiže beriete ako svoje väčšie plus svoje skúsenosti ako podporu Smeru?
Ale veď Smer v týchto obdobiach ešte ani neexistoval.
HN: Ľudia vnímajú politiku skôr cez tváre politických lídrov a vaše percentá sa zhruba zhodujú s percentami najsilnejšej vládnej strany, ktorá vás podporuje.
Strana Smer má, pokiaľ ide o napĺňanie sociálnych programov, veľa zhôd s mojím programom. Je to to, čo akceptujem a som rád, že strana Smer ma v tomto podporuje. A stranu Smer ako vládnucu stranu som vždy podporoval a aj ďalej budem podporovať pri realizácii sociálnych programov a aj iných programov, ktoré sú v prospech štátu.
HN: Práve sociálna politika bude zrejme aj dominantnou v kampani.
Ani Radičová sa netají tým, že bude pripomínať, čo všetko v tejto oblasti je za ňou.
HN:Ona hovorí, že kým vy o sociálnych témach rozprávate, ona má za sebou prax. Nevnímate to ako hendikep?
Ja žiaden hendikep nemám, pretože pri tvorbe sociálnych programov a zákonov v súčasnosti som bol. A väčšina zákonov, ktoré boli prijímané, bola prerokovaná so súčasnou pani ministerkou Tomanovou tu u mňa, spolu sme ich tvorili. Pokiaľ ide o pani Radičovú, ľudia vedia, v akej pozícii pri tvorbe sociálnych programov v predošlej vláde bola, takže ja komentovať jej postoj vôbec nebudem. Nemám žiaden hendikep. V pozícii prezidenta je možnosť reagovať na zákony, pokiaľ nie sú v intenciách ústavy, aby ich prezident vrátil, ale prezident môže vrátiť zákon nielen v spojitosti s ústavou, ale aj v súvislosti s dosahom toho-ktorého zákona na občanov. A vrátil som také zákony.
HN: A práve pri tých zákonoch sa vnucuje otázka, či ste nedostali nejakú podmienku od Smeru - napríklad, že toto musíte podpísať a toto nie?
Ja sa čudujem, že dokážete vôbec postaviť takto otázku prezidentovi, že musí napĺňať niektoré podmienky. Ja nie som závislý ani od strany Smer, ani od SNS. A pozrite sa, aké zákony som vrátil. Aj posledný zákon, kde sme sa dostali do konfliktu so Smerom.
HN: Ak máte na mysli školský zákon, nebola tam zasa podmienka zo strany SNS, keďže národniari bojovali proti tomuto zákonu?
To je presne to isté, čo som hovoril o svojom sociálnom programe a programe Smeru. Môj národný program je jednoznačný a že SNS má program pokiaľ ide o prezentáciu štátnosti obdobný ako ja, to nepovažujem za chybu, ale za niečo normálne.
HN: Máte na financovanie volebnej kampane prisľúbené peniaze aj od Smeru či SNS?
Áno, urobil som dohodu, že budem financovať kampaň z jednej časti zo svojich vlastných financií a že prispejú na moju kampaň v zákonnej miere aj tieto politické strany a občianske združenie Náš prezident. Všetko bude transparentné a zverejnené.
HN: Viete už, koľko peňazí vložíte vy?
Ja dodržujem zákon a zatiaľ kampaň nerobím, no ostatní kandidáti už majú bilbordy po celom Slovensku.
HN: Na Slovensku je taká prax, že kandidát najprv zháňa politickú podporu a potom, keď si je istý, že ju má, tvári sa ako občiansky kandidát. Nie je to neúprimné voči občanovi?
Do určitej miery máte pravdu, ale z mojej strany to určite nie je a to tak nebolo ani v prvých voľbách. Strany prišli až po mojom ohlásení a v súčasnosti tiež nie som členom politickej strany. Od začiatku som bol občianskym kandidátom.
HN: Neodporuje si to? Máte podporu strán, ale ste aj občiansky kandidát.
Súhlasím, ale ja nie som členom žiadnej politickej strany a na moju podporu občianska iniciatíva vyzbierala 32-tisíc podpisov.
HN: Išli by ste kandidovať, keby ste nemali podporu Smeru?
Určite áno. |