News
   

Year 2011

Home | News | Press Department Archive | Year 2011

Hlava štátu privítala na oficiálnej návšteve poľského prezidenta Bronislawa Komorovského

Hlava štátu privítala na oficiálnej návšteve poľského prezidenta Bronislawa Komorovského

21. jún 2011

Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky dnes pricestoval prezident Poľskej republiky Bronislaw Komorowski s manželkou Annou. S najvyššími poctami ho na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave privítal prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.

Prezidenti hovorili predovšetkým o bilaterálnych vzťahoch, no v diskusii sa dotkli aj tém vyšehradskej i európskej spolupráce. „Chcem vyjadriť potešenie, že sme dnes mohli oficiálne privítať na Slovensku pána Komorowského s manželkou po prvý krát od jeho zvolenia do funkcie prezidenta Poľskej republiky,“ povedal na tlačovej konferencii slovenský prezident.

Vzájomné rokovanie označil Ivan Gašparovič za veľmi zaujímavé. Niektoré témy už boli diskutované na stretnutí prezidentov V4 v Karlových Varoch a stretnutí prezidentov krajín strednej Európy vo Varšave za účasti prezidenta USA. Prioritou dnešných rozhovorov však boli témy zamerané na prehĺbenie našich vzájomných vzťahov najmä v oblasti ekonomickej, obchodnej, ale aj v zahraničnej politike a našej účasti na nej. „Som presvedčený, že naše vzťahy sú aj historicky, vzťahmi dvoch bratských a priateľských národov,“ uviedol Ivan Gašparovič. Bronislaw Komorowski označil poľsko-slovenské vzťahy za veľmi dobré. Spolupráca na európskej, vyšehradskej i bilaterálnej úrovni je podľa neho bezproblémová.

Podľa slovenského prezidenta nemáme vážnejšie otvorené otázky, na ktorých by sme sa nedokázali dohodnúť. Slovensko má záujem ďalej rozvíjať spoluprácu zvlášť v oblastiach v ktorých je nevyužitý potenciál – v ekonomike, obchode i kultúre. „Sme radi, že obchodná výmena medzi našimi krajinami rastie. Minulý rok sme dosiahli rekordný obrat vo výške 5,5 miliardy eur,“ konštatoval po skončení rokovaní Ivan Gašparovič. Aj jeho poľský partner vyjadril potešenie, že Slovensko a Poľsko dokázali po kríze nastúpiť do fázy rastu ekonomiky vo výške 3 až 5 %. „Veľmi pozitívne hodnotím poľsko-slovenskú výmenu, čo je v súčasnosti o 15 až 20 % viac ako v predkrízovom období,“ povedal B. Komorowski.

Obe hlavy štátov za nevyriešené považujú otázky cestného a železničného prepojenia slovensko-poľského pohraničia. Podľa nášho prezidenta „dodnes neexistuje priame diaľničné spojenie Bratislavy s Varšavou, čo je škoda.“ Ivan Gašparovič si vie predstaviť dostavbu severojužného cestného spojenia aj pomocou financovania zo zdrojov z eurofondov. Poľský prezident pripomenul prianie našich severných susedov, aby sa čo najskôr spojazdnil cestný koridor „Via Carpathia“ z Poľska na juh Európy cez slovenské územie. „Určite by bolo dobré, keby sme prepojili Bratislavu s Varšavou, no nepôjde to bez vyriešenia otázky dokončenia diaľničného spojenia Bialsko-Biala – Žilina,“ uviedol prezident Komorowski. „Ak chceme dobudovať severno-južné prepojenie Poľska so Slovenskom, mali by sme intenzívnejšie pracovať na dokončení prihraničných úsekov,“ uviedol Ivan Gašparovič na margo nedokončeného úseku diaľnice D3 (Čadca – Bialsko-Biala). Zároveň vyjadril nádej, že vláda urobí všetko pre čo najskoršie dobudovanie chýbajúceho úseku. Podobne ako v prípade cestného prepojenia oboch prezidentov „nevyhnutné aj severojužné plynovodné prepojenie.“

Prezidenti sa okrem bilaterálnych tém venovali aj otázkam integrácie nových štátov do EÚ. „V otázkach rozširovania EÚ, spoločného členstva v NATO sú slovenské a poľské názory veľmi blízke,“ uviedol prezident SR. V kontexte s minulotýždňovou oficiálnou návštevou prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča v Bratislave poľský prezident zdôraznil potrebu približovania Ukrajiny k Európskej únii. Ako dodal „Východné partnerstvo je dôležitý nástroj pre východoeurópske štáty ako Ukrajina, Moldavsko a ďalšie.“ Poľsko sa pripravuje na prevzatie polročného predsedníctva v Rade EÚ od Maďarska, pričom jednou z priorít by podľa Komorowského mala byť aj otázka ekonomickej stability v Európe a upevnenie pozície jednotnej meny - eura. Poľsko, podľa Komorowského, podporuje snahy EÚ o záchranu gréckej ekonomiky „ale musí dôjsť k prijatiu reformných opatrení“, zdôraznil.


Dôležitou prioritou poľského predsedníctva v EÚ bude podľa Komorowského bezpečnosť. „Oceňujem Vašu snahu podporiť iniciatívu vytvoriť spoločnú vyšehradskú bojovú skupinu,“ uviedol pred svojím slovenským hostiteľom poľský prezident. Obaja predstavitelia sa zhodli, že rok 2011 je rokom V4 a stredoeurópskych krajín. Slovenská republika práve zavŕšila svoje predsedníctvo vo Vyšehradskej skupine a Maďarsko čoskoro odovzdá predsedníctvo v Rade EÚ Poľsku. „Túto skutočnosť by sme mali využiť na presadenie našich spoločných stredoeurópskych záujmov v európskom spoločenstve,“ prízvukoval slovenský prezident. Náš najvyšší predstaviteľ vyjadril nádej, že Poľsko svojou váhou a prínosom svojho predsedníctva v Rade EÚ bude presadzovať prijatie rozumného rozpočtového rámca pre roky 2014 - 2020.

Poľský prezident strávi na Slovensku dva dni. V Bratislave sa okrem prezidenta stretol aj s predsedníčkou vlády a predsedom parlamentu. Bronislawa Komorowského s manželkou prijal aj primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik.

Back to top
Printer friendly version

© 2005 Office of the President of the Slovak Republic.