Po prílete do Nového Sadu vystúpil slovenský prezident s príhovorom na neformálnom stretnutí hláv štátov.
Prezident Ivan Gašparovič v príhovore skonštatoval, že plynová kríza ukázala, že v Európskej únii existuje medzi jej členmi solidarita. Podľa prezidenta treba urobiť všetko preto, aby sa situácia z januára 2009 nezopakovala. Slovensko táto plynová kríza hlboko zasiahla, škody pocítilo nielen hospodárstvo, ale aj obyvateľstvo. „Energetická bezpečnosť Európy je teda našou prioritou,“ uviedol Ivan Gašparovič. „Z nášho pohľadu je potrebný spoločný postup pri koncipovaní, ale aj samotnej realizácii energetickej politiky. Spoločný postup sa môže realizovať v profile celoeurópskom, ale zároveň aj regionálnom,“ pokračoval slovenský prezident. Podľa hlavy štátu Slovensko je za diverzifikáciu zdrojov a prepravných trás. Slovenská republika víta každé úsilie zamerané na posilnenie energetickej bezpečnosti a navrhujeme zintenzívnenie spolupráce krajín strednej Európy v oblasti energetiky.
Ivan Gašparovič na summite vyjadril aj podporu rozširovaniu Európskej únie. „Slovenská republika podporuje od začiatku rozšírenie EÚ o krajiny západného Balkánu, prispeje to k upevneniu stability na regionálnej i globálnej politickej scéne. Považujeme za dôležité, aby Európska únia neustupovala od dodržovania všetkých predvstupových požiadaviek. Treba ale oceniť aj pokrok, ktorý niektoré krajiny západného Balkánu dosiahli v rámci Road Map pre bezvízový styk,“ uviedol prezident SR.
„Môže sa zdať, že rozšírenie Európskej únie nie je v súčasnosti jej prioritou. Integrácia Srbska, Chorvátska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny ako keby bola spomaľovaná,“ doplnil slovenský prezident. Podľa neho však týmto náladám nesmieme podľahnúť a v podpore rozširovania EÚ musíme pokračovať. Ivan Gašparovič je presvedčený, že: "Čím bude EÚ väčšia, tým bude silnejšia. Nové štáty samozrejme musia naplniť podmienky pre vstup, na druhej strane si myslím, že lídri členských krajín by mali kandidátskym štátom viac pomáhať." Podľa názoru hlavy štátu záujem o nové kandidujúce krajiny, môže posilniť ich vzťah k EÚ.
Ivan Gašparovič si myslí, že Európska únia sa do určitej miery sama diskvalifikovala tým, že neprijala ústavu a neprijala ani Lisabonskú zmluvu. "Európska únia by mala rýchlo hľadať východiská, čo ďalej s Lisabonskou zmluvou, v opačnom prípade sa poobzerať po novom riešení. Nedá sa donekonečna odkladať a byť v neistote," povedal počas summitu najvyšší predstaviteľ štátu.
Na stredoeurópskom summite budú prezidenti európskych krajín diskutovať aj o voľbách do Európskeho parlamentu a o nízkej účasti účasti voličov.