Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Prejavy prezidenta SR v zahraničí | Rok 2007 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na vrcholnom stretnutí hláv štátov a vlád členov BR OSN venovanom otázkam mieru a bezpečnosti v Afrike, New York 25. 9. 2007
Vážený pán predseda,
dovoľte mi, aby som aj ja privítal medzi nami pána generálneho tajomníka a aby som Vám vyjadril uznanie za iniciovanie našej dnešnej diskusie.
Dejiny Afriky boli v ostatnom období dejinami obrovských ľudských tragédií. Spomeňme za všetky len Rwandu, Konžskú demokratickú republiku, Darfúr, či severnú Ugandu. Je našou povinnosťou pomôcť africkým krajinám pri budovaní kapacít schopných ochrániť obyvateľstvo pred genocídou, vojnovými zločinmi, etnickými čistkami a zločinmi proti ľudskosti.
Africké tragédie je, vzhľadom na ich zložitosť, nevyhnutné vnímať v kontexte prepojenosti bezpečnosti, rozvoja a ľudských práv, tak ako o tom hovorí záverečný dokument Svetového summitu 2005. Slovensko preto so znepokojením vníma kritickú hospodársku a politickú situáciu v niektorých oblastiach Afriky, ktorá by v prípade ich ďalšieho zhoršovania mohla vyvolať nové konflikty. V tomto kontexte sme veľmi znepokojení situáciou v Zimbabwe.
Pán predseda, je zložité v priebehu niekoľkých minút zhrnúť, čo všetko je potrebné urobiť, aby sa Afrika pridala k tým regiónom sveta, ktoré v súčasnosti prežívajú obdobie stability a hospodárskeho rozvoja. Dovolím si poukázať len na niekoľko aspektov, ktoré Slovensko považuje za kľúčové:
Po prvé, maximálny dôraz je potrebné položiť na prevenciu konfliktov. Ako naznačila augustová tematická diskusia Bezpečnostnej rady, je nevyhnutné na všetkých úrovniach realizovať posun od kultúry reakcie ku kultúre prevencie.
Po druhé, rovnaké úsilie je potrebné vyvinúť s cieľom vyrovnať sa s krivdami minulosti. Slovensko v plnej miere podporuje boj proti beztrestnosti a osobitne úlohu Medzinárodného trestného súdu v tomto smere.
Po tretie, kľúčový význam má preberanie väčšej zodpovednosti zo strany subregionálnych a regionálnych organizácií. V tomto kontexte je potrebné ďalej podporovať rozvoj spolupráce medzi OSN a regionálnymi organizáciami.
Po štvrté, vzhľadom na africké špecifiká je nutné hľadať inovatívne prístupy. Preto vítame a podporujeme nasadenie hybridnej operácie OSN a Africkej únie v Darfúre a multidimenzionálnu prítomnosť OSN a Európskej únie v Čade a Stredoafrickej republike. Napriek týmto pozitívnym krokom by však medzinárodné spoločenstvo nemalo poľaviť v úsilí odvrátiť utrpenie obyvateľov Darfúru, ktorí žijú naďalej v neistote a plnej závislosti na humanitárnej pomoci. Sme hlboko znepokojení opakujúcimi sa správami o vzdušnom bombardovaní v Darfúre, ktoré ohrozuje súčasný krehký mierový proces. Dúfame, že tak rebeli, ako i sudánska vláda, čo najskôr ukončia násilnosti a poskytnú plnú podporu OSN a Africkej únii v procese nasadenia hybridnej operácie.
Po piate, nestačí len reagovať na akútne humanitárne krízy. Je rovnako dôležité systematicky riešiť problémy prierezového charakteru v strednodobom a dlhodobom horizonte. V tomto smere si dovolím vyzdvihnúť problematiku reformy bezpečnostného sektora. Nefunkčný bezpečnostný sektor je zdrojom konfliktov, prispieva k ich prehlbovaniu a predlžovaniu. Reforma, resp. vybudovanie bezpečnostného sektora je podmienkou dlhodobej stabilizácie krajín, ako aj možného stiahnutia mierových operácií OSN. Dovoľte mi v tejto súvislosti upriamiť vašu pozornosť na workshop k problematike reformy bezpečnostného sektora v Afrike, ktorý pripravujeme spoločne s Juhoafrickou republikou. Workshop sa uskutoční 7. a 8. novembra 2007 v Kapskom Meste.
Pán predseda, Slovenská republika chce svojím primeraným dielom prispieť k úsiliu medzinárodného spoločenstva o zabezpečenie mieru a bezpečnosti v Afrike. V súčasnosti máme v rámci rozvojovej pomoci pripravené projekty so zameraním na rozvoj infraštruktúry, vzdelávania, zdravotníctva, malého a stredného podnikania. Sme presvedčení, že ekonomický rast a zlepšenie sociálneho postavenia sú kľúčovými faktormi v prevencii konfliktov. Rovnako dôležité je budovanie demokratických inštitúcií a právnej istoty, uplatňovanie ľudských práv a dobrého vládnutia, pričom je treba podotknúť, že žiadna „externá pomoc“ v tomto smere nemôže nahradiť úlohu a úsilie dotknutých krajín.
Pán predseda, dovoľte mi na záver ešte raz sa poďakovať za iniciovanie dnešnej diskusie. Verím, že aj ona prispeje k ešte aktívnejšiemu prístupu Bezpečnostnej rady k africkému kontinentu.
Ďakujem Vám za pozornosť. |