Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007
Britský veľvyslanec odovzdal poverovacie listiny
11. september 2007
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného írska Michael John Wyn Roberts odovzdal poverovacie listiny do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten na stretnutí ocenil kvalitu vzťahov medzi oboma krajinami ako aj skutočnosť, že pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky bola Veľká Británia medzi prvými krajinami, ktoré ju uznali. Veľkej Británii v súčasnosti patrí aj významné miesto medzi investormi na Slovensku, o čom svedčí aj šiesta pozícia v rebríčku investorov. Aj ich záujem o Slovensko je dôkazom toho, že Slovenská republika intenzívne buduje svoju štátnosť na demokratických princípoch a dnes patrí medzi rešpektované krajiny vo svete. Prezident SR predstavil Slovenskú republiku ako zodpovedného a plnohodnotného partnera EÚ a NATO, predstavil silnejúci ekonomický potenciál Slovenska, ktorý tiež môže prispieť k posilneniu bilaterálnej spolupráce.
Britský veľvyslanec v rozhovore spomenul aj veľký počet občanov SR, teda približne 100 tisíc, ktorí pracujú v jeho krajine a tým pomáhajú jej rozvoju a nepriamo aj posilňovaniu bilaterálnych vzťahov Veľkej Británie a Slovenska. Michael John Wyn Roberts na rokovaní ďalej uviedol, že má záujem počas svojho pôsobenia na Slovensku prilákať britských turistov do obľúbených kúpeľných miest a do ďalších oblastí, ktoré môžu byť pre turistov atraktívne.
Veľvyslanec Veľkej Británie ďalej v rozhovore s hlavou štátu ocenil fakt, že Slovensko si správne zvolilo za jeden zo svojich náročných cieľov vstup do schengenského priestoru a prechod na spoločnú európsku menu. Témou rozhovoru oboch partnerov bola aj budúcnosť dokumentu, ktorý nahradí neúspešnú Zmluvu o ústave pre Európu. Podľa slovenského prezidenta neprijatím novej zmluvy o fungovaní EÚ by sa únia dostala do nelichotivej situácie a preto Ivan Gašparovič prikladá veľký význam novému dokumentu, ktorý ovplyvní budúcnosť Európy. Aj Michael John Wyn Roberts potvrdil záujem jeho krajiny o prijatie novej zmluvy a aj to je jedným z dôvodov, pre ktorý sa usilujú vyhýbať sa výrazu „ústavná: zmluva, ktorá v Európe neuspela.
|