Prezident SR Ivan Gašparovič rokoval s prezidentom Chorvátskej republiky Stjepanom Mesićom
Prezident Slovenskej republika Ivan Gašparovič začal svoju oficiálnu návštevu Chorvátskej republiky stretnutím so svojim chorvátskym partnerom Stjepanom Mesićom.
Prezident Stjepan Mesić poďakoval Ivanovi Gašparovičovi za podporu uskutočniť svoje strategické ciele a vstúpiť do euroatlantických štruktúr. „Tak, ako ste vy v prístupových rokovaniach využívali skúsenosti iných, tak aj my chceme využiť vaše predvstupové skúsenosti,“ uviedol po rokovaní prezident Chorvátskej republiky.
Hlavným odvetvím chorvátskeho hospodárstva je cestovný ruch a turizmus. To však nie je postačujúce. Chorváti majú záujem posilniť aj iné segmenty hospodárstva. „Teraz sme pred vstupom do NATO a čakáme už len na administratívnu procedúru,“ uviedol Stjepan Mesić.
Prezident Stjepan Mesić vidí možnosti rozšírenia spolupráce so Slovenskom predovšetkým v oblastí energetiky a energií. Veľké možnosti vidí Chorvátsko v zdokonalení spolupráce v oblasti plynovodov a ropovodov, čím by sa pre Slovensko diverzifikovali energetické zdroje. Na slovenskom trhu by radi umiestnili aj svoje električky.
Chorvátsko, ako nestály člen BR OSN má v súčasnosti aj významné postavenie v medzinárodnej politike. Podľa chorvátskeho prezidenta sa naše krajiny môžu vo viacerých oblastiach navzájom podporovať. Prezident Stjepan Mesić kritizoval súčasné pomery v republike Bosne a Hercegovine, kde hrozí osamostatnenie srbskej menšiny. Podľa neho to vytvára pocit neistoty a nestability. "Bosna a Hercegovina by rozpadu svojej štátnosti mohla zabrániť jedine zmenou ústavy," povedal Stjepan Mesić. Prezidenti hovorili aj o problematike Kosova. Ako uviedol prezident Chorvátskej republiky súčasný stav je výsledkom chybnej politiky Belehradu.
Slovenský prezident ocenil súčasnú úroveň vzájomných vzťahov, ktoré sú podľa neho veľmi dobré a priateľské. Ivan Gašparovič poďakoval prezidentovi a občanom chorvátskej republiky za nezištnú pomoc, ktorú poskytli našim občanom pri riešení následkov tragickej nehody autobusu pri meste Gospić.
Prezident SR pozitívne zhodnotil našu vzájomnú hospodársku spoluprácu. Obchodná výmena má vzrastajúcu tendenciu, pričom jej úroveň dosiahla v minulom roku takmer 300 mil. USD. Slovenská republika má záujem o investovanie v Chorvátsku, ale aj o spoločné investície v tretích krajinách.
Prezident SR svojho chorvátskeho partnera informoval aj o vývoji slovenského hospodárstva, v ktorom má výraznú prevahu automobilový a elektrotechnický priemysel. Ivan Gašparovič uviedol, že Slovenská republika má záujem aj o spoluprácu v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania. Prezidenti hovorili aj o problematike súčasnej svetovej finančnej krízy a jej vplyvu na hospodárstvo obidvoch krajín.
„Na ceste Chorvátska do NATO a Európskej únie Slovensko ukázalo, že je spoľahlivým a konštruktívnym partnerom,“ povedal chorvátsky prezident Stjepan Mesič.. "Podpora, rady a konkrétna pomoc, ktoré Chorvátsku poskytuje slovenská strana, poukazujú na to, aký je záujem Slovenska na tom, aby sa Chorvátsko stalo čím skôr členom EÚ," konštatoval prezident Mesič.
Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča je nespravodlivé, že práve Chorváti, ktorí sú podľa neho viac pripravení na vstup do EÚ, ako jej poslední noví členovia, ešte nie sú členskou krajinou. Vyjadril preto presvedčenie, že termíny ohľadom vstupu Chorvátska budú naplnené. Zároveň prisľúbil chorvátskej strane v tejto oblasti plnú pomoc. "Chorváti majú jednu výhodu, nemusia urobiť tie chyby, ktoré sme urobili my," povedal. Upozornil tiež, že vstup Chorvátska do EÚ by mohol byť pozitívnym príkladom aj pre ostatné krajiny Balkánu.
Hlavy štátov sa tiež zhodli, že bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami sú mimoriadne dobré. Veľké rezervy vidia hlavne v obchodných a hospodárskych vzťahoch. Ivan Gašparovič prezidentovi Chorvátskej republiky tlmočil aj odmietavý postoj k uznaniu samostatnosti Kosova. Slovensko, ktoré rešpektuje medzinárodné právo nie je za kosovskú nezávislosť a rovnaký postoj má aj k udržaniu celistvosti Gruzínska.
Prezident SR víta rozhodnutie Aliancie prijať za svojho člena Chorvátsko a verí, že na jarnom summite NATO už budú s prezidentom Mesićom sedieť za jedným stolom. Národná rada SR vyslovila uplynulý piatok súhlas s protokolmi o pristúpení Chorvátska a Albánska do NATO. Slovenský prezident potvrdil, že následne podpísal aj ratifikačnú listinu k týmto protokolom. Slovensko rovnako podporuje aj vstup Chorvátska do EÚ a sme pripravení Chorvátom poskytnúť svoje skúsenosti z predvstupového obdobia. „Chorvátsko má perspektívnu otvorenú a blízku cestu do NATO a EÚ, pretože je zo všetkých kandidátskych krajín najlepšie pripravené,“ potvrdil slovenský prezident.
Prezidentovi Mesićovi poďakoval aj za podporu slovenskej menšiny v Chorvátsku . "Slováci v Chorvátsku zachovávajú tradície, kultúru i jazyk, ale vedia, že Chorvátsko je ich nová vlasť, že sú občanmi tohto štátu," zdôraznil s tým, že podľa neho zachovávajú aj potrebnú lojalitu štátu. Dodal, že to isté nemožno hovoriť o všetkých národnostných menšinách na Slovensku.
Ivan Gašparovič pripomenul, že aj Slováci sa rovnako dobre starajú o svoju chorvátsku menšinu na Slovensku. Starostlivosť o menšiny označil Stjepan Mesić za príkladnú v obidvoch krajinách. Stjepan Mesić ocenil úroveň slovensko-chorvátskych vzťahov a zdôraznil, že ku kvalite bilaterálnej spolupráce prispieva aj jeho osobný, priateľský vzťah s Ivanom Gašparovičom.
Slovenská republika je podľa Mesića dynamicky sa rozvíjajúca krajina EÚ a NATO a Chorvátsko má záujem o prehĺbenie predovšetkým ekonomickej spolupráce. „Na našej ceste do EÚ a NATO sa Slovensko stalo naším verným partnerom,“ uviedol Stjepan Mesić na adresu Slovenska.