Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci predstaviteľov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory zástupcov Agrárnej komory Slovenska , ako aj predstaviteľov Vidieckeho parlamentu na Slovensku.
Témou stretnutia bola problematika slovenského poľnohospodárstva v kontexte potravinovej sebestačnosti a tlaku obchodných reťazcov, ktorý má synergický negatívny dopad na celý agrorezort a život na vidieku.
Trhová ekonomika je podľa prezidenta Gašparoviča neúprosná a zvýhodňuje tie oblasti podnikania, ktoré prinášajú väčší zisk. "Poľnohospodárstvo je dnes v ťažkej pozícii a všetci, ktorí v ňom pracujú zdieľajú môj obdiv. Fungovanie tohto rezortu potrebuje podporu, bez ktorej si poľnohospodári nedokážu sami poradiť," konštatoval na stretnutí prezident.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík hlave štátu priblížil priority agrárneho sektora na Slovensku. Ide predovšetkým o potravinovú sebestačnosť, zamestnanosť a Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ po roku 2013. "V súčasnosti na Slovensku pracuje v poľnohospodárstve 35-tisíc a v potravinárstve 30-tisíc ľudí. Toto číslo by bolo vyššie, keby sa nám podarilo zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska zo súčasných 45%," zdôraznil predseda SPPK. Ako dodal, ešte v roku 1990 sme boli úplne sebestační v produkcii vlastných potravín. Za hlavnú príčinu tohto stavu označil fakt, že slovenský trh s potravinami na 80% ovládajú zahraničné obchodné reťazce.
Podľa Semančíka k zlej situácii nášho agrorezortu prispieva aj "dvojrýchlostná poľnohospodárska politika EÚ a zlé politické rozhodnutia." "Poľnohospodárstvo má smolu, že po roku 1989 bolo úplne položené na kolená," uznal argumenty agrárnikov prezident. Dodal, že poľnohospodári potrebujú pomôcť a možným riešením by mohla byť účinná agrárna politika štátu s podporou domácich výrobcov.
Podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska Heleny Patasiovej z EÚ dostávajú naši poľnohospodári ročne 389 miliónov eur, no systém prerozdeľovania týchto zdrojov nepodporuje rozvoj, ale len udržiavanie súčasného stavu. "Podporu by mal získať iba ten, kto má viac ako 50% produkcie poľnohospodárskej výroby," uviedla Patasiová.
Zástupcovia poľnohospodárov sa zhodli, že Slovensku chýba koncepcia agropotravinárskej výroby. "Ak je spoločná poľnohospodárska politika únie dizajnovaná do roku 2028, prečo by sme si nemohli na Slovensku urobiť aj vlastnú národnú koncepciu?," položila si otázku podpredsedníčka Agrárnej komory Slovenska Katarína Rimóczyová.
Predsedníčka Vidieckeho parlamentu Mária Behanovská kritizovala skutoťnosť, že slovenská legislatíva nezakotvuje pojem vidiek, farmári, či farmár. Aj z toho podľa nej vyplýva potreba sústrediť rezort pôdohospodárstva viacej na vidiek a farmársku politiku.
Prezident Ivan Gašparovič predstaviteľom agrárnych komôr navrhol po voľbách spoločné stretnutie s novým ministrom pôdohospodárstva, s ktorým by si hneď na začiatku jeho pôsobenia mohli dohodnúť systém spolupráce.