Aktuality
   

Rok 2007

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2007

Prezident SR rokoval so zástupcami politických strán o štatúte Kosova

Prezident SR rokoval so zástupcami politických strán o štatúte Kosova

13. február 2007

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič inicioval rokovanie s predstaviteľmi parlamentných politických strán na tému budúceho štatútu Kosova. Zastáva názor, podľa ktorého postoj v tejto citlivej záležitosti Slovensko, ako člen Európskej únie, člen Aliancie a člen BR OSN, musí zaujať.

Na margo atmosféry, ktorá v tejto záležitosti na Slovensku vznikla prezident vyjadril presvedčenie, že aj parlamentné politické strany zaujmú jednotné stanovisko v tom zmysle, že bez stanoviska Srbska nie je možné rozhodovanie o štatúte Kosova. „Nadobudol som dojem, že aj k obsahu Ahtissariho správy majú predstavitelia jednotlivých politických strán rovnaký názor. Že tu nejde o konečné rozhodnutie, ale o podklady, o ktorých treba rokovať.“

Prezident SR má záujem svojou iniciatívou vyzvať jednotlivé politické strany na koordináciu približného stanoviska, ktoré bude slovenská strana prezentovať v zahraničí. Na margo materiálu v NR SR, ktorá by mala prijať uznesenie k záväznému postoju predstaviteľov vlády a tých politikov, ktorí budú o tejto otázke rokovať, prezident Ivan Gašparovič vyjadril názor, podľa ktorého očakáva možné posuny v postojoch albánskej i srbskej strany. Preto hlava štátu nepovažuje v tejto fáze rokovaní za šťastné unáhlené rozhodovanie, ktoré môže byť odlišné od prípadných dohôd strán, o ktoré v tomto spore ide.

Ako s prvým politickým predstaviteľom rokoval prezident SR s predsedom KDH Pavlom Hrušovským, ktorý sa mu poďakoval za koordinačnú iniciatívu. Informoval ho o postoji KDH v tejto otázke, podstatou ktorého nie je dobré nijaké riešenie štatútu Kosova, s ktorým by nesúhlasilo Srbsko.

Prezident SR dnes rokoval aj s predsedom poslaneckého klubu SMK Gyulom Bárdosom. Poďakoval sa za možnosť hovoriť na tému Kosova s hlavou štátu a tiež tlmočil nespokojnosť s nejednoznačnými stanoviskami k problematike Kosova zo strany vlády, rezortu zahraničných vecí, či politických strán. Uviedol, že by nebolo dobré unáhleným spôsobom rokovať a prijímať v NR SR uznesenie, ktoré môže byť v niektorých otázkach aj kontraproduktívne. SMK sa prikláňa najskôr k rokovaniam o otázke štatútu Kosova. Ani jeden z materiálov, ktoré boli na tému Kosova predložené v NR SR nepovažuje za taký, ktorý by bol v tejto otázke nápomocný. SMK preto navrhuje rokovanie, ale nie na pôde NR SR.

Predseda SDKÚ - DS Mikuláš Dzurinda informoval prezidenta SR o motívoch, ktoré viedli poslancov SDKU – DS k predloženiu materiálu o štatúte Kosova na rokovanie NR SR. Mikuláš Dzurinda považuje parlament za najlepšiu platformu na to, aby na nej parlamentné strany rokovali o takýchto vážnych témach. Pre Slovensko, Srbsko, EÚ aj medzinárodné inštitúcie považuje predseda SDKÚ –DS za dobré, keby Slovensko zaujalo k štatútu Kosova jasnú pozíciu.

Ústredná tajomníčka HZDS-ĽS Zdenka Kramplová po skončení rokovania s prezidentom SR uviedla, že citlivá otázka pre aktérov budúceho štatútu Kosova by sa nemala stať otázkou na slovenskej vnútropolitickej scéne. Deklarovala tiež, že HZDS – ĽS od roku 1999 vo vzťahu k Srbsku nemení svoju pozíciu. Otázku štatútu Kosova podľa HZDS-ĽS treba riešiť aj v zahraničnom výbore NR SR, ale nie urýchlene, nakoľko nie je známe oficiálne stanovisko Srbska voči správe vyslanca OSN Maarti Ahtissariho obsahujúcej návrhy na riešenie kosovskej krízy. HZDS –ĽS v tejto záležitosti nepodporuje zmenu hraníc a žiada dodržiavanie Charty OSN.

 

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač

© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]