Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2010 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na novoročnom stretnutí s predstaviteľmi cirkví a náboženských spoločností, Bratislava 12. 1. 2010
Vážené Excelencie, vysoko-dôstojní páni,
Srdečne Vás vítam na našom tradičnom novoročnom stretnutí. Ďakujem, že ste prijali moje pozvanie. Dovoľte mi, aby som Vám pri tejto príležitosti zaželal veľa úspechov vo Vašej záslužnej duchovno-pastierskej práci a v osobnom živote pevné zdravie, šťastie, spokojnosť a Božie požehnanie.
Tieto naše novoročné stretnutia vnímam predovšetkým ako prejav dlhodobo dobrých vzťahov medzi štátom a cirkvami i náboženskými spoločnosťami, ale aj medzi nami – predstaviteľmi cirkvi i štátu. Slovenská republika má záujem, aby sa tieto vzťahy naďalej rozvíjali na základe vzájomného rešpektu, dôvery a podpory. Štátu záleží na tom, aby občania mali svoje duchovné a náboženské potreby všestranne zabezpečené. Pre cirkvi a náboženské spoločnosti je dobré a užitočné, ak svoju činnosť môžu vykonávať v usporiadaných, kultúrnych a bezpečných podmienkach.
Chcem predovšetkým zdôrazniť významnú úlohu, ktorú zohrávajú cirkvi na vytváraní zdravej morálnej spoločenskej klímy v spoločnosti. Vaša pozornosť duchovným hodnotám, ktoré odsúvajú do úzadia nezdravé spoločenské javy, ako napríklad honba za materiálnymi statkami, bohatstvom často aj na úkor blížnych, či vlastného svedomia; tiež budovanie pracovnej kariéry na úkor rodiny, manželstiev, detí, či vlastného zdravia. Musíme byť znepokojení, keď klasické, generáciami overené hodnoty, sú spochybňované či relativizované. Ako poznamenal súčasný pápež Benedikt XVI., hlavnou úlohou politiky je správne usporiadať spoločnosť a štát. Spravodlivosť je cieľom a teda aj vnútornou mierou každej politiky. Politika je viac než iba technika tvorby verejných usmernení: jej pôvod i jej cieľ sú ukotvené v spravodlivosti a tá má etickú povahu. Tak štát nevyhnutne stojí pred otázkou ako tu a teraz realizovať spravodlivosť. V tomto bode sa viera a politika navzájom dotýkajú a dúfame, v záujme spoločného cieľa.
Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku, prostredníctvom ktorého je každému dané to čo mu patrí, je základná úloha nás všetkých. Cirkev sa do úsilia o spravodlivosť vie začleniť slovami Písma Svätého a zásadami pastorácie. Preto Vás prosím, aby ste vo svojich cirkvách, vo svojich farnostiach a náboženských spoločnostiach sústredili svoju pozornosť a sily aj týmto smerom. Chceme spravodlivú, usporiadanú, slobodnú spoločnosť, ktorá sa bude riadiť pevnými morálnymi zásadami a duchovnými hodnotami.
Vážené Excelencie, vysoko-dôstojní páni! Máme na čom stavať, Naša kultúra je postavená na kresťanských a židovských hodnotách a na cyrilo-metodských tradíciách. Pevné kresťanské korene majú svoje miesto v európskej kultúre. Využitie týchto hodnôt, našich duchovných tradícií v prospech rozvoja, v prospech spoločného dobra prinesie úžitok celej spoločnosti, rodinám i jednotlivcom.
Vy ako predstavitelia duchovných inštitúcií máte zásadný vplyv na stav medziľudských vzťahov, na kultúru života, na formovanie osobnosti predovšetkým mladých ľudí. Významnou mierou pomáhate štátu v školstve, zdravotníctve, sociálnych, charitatívnych službách, kultúre a na iných úsekoch života spoločnosti. Som presvedčený, že Vaša práca prinesie hojné ovocie v procese mravného pozdvihnutia našej spoločnosti a celkovej kvality dôstojného života našich spoluobčanov.
V minulých sviatočných dňoch aj z našich chrámov zažiarilo a šírilo sa betlehemské svetlo do našich rodín, ktoré navštevovali aj koledníci Dobrej noviny. Do našich rodín sa šírilo posolstvo pokoja. Viac ako inokedy sme prežívali rodinnú atmosféru lásky a spolupatričnosti. Je našim spoločným záujmom, aby sme našim rodinám zabezpečili pokoj na plnenie tých funkcií, ktoré rodina má a chránili ju pred všetkým, čo ju ohrozuje.
Ekonomické úspechy Slovenska na istý čas utlmila hospodárska kríza. Tak ako sa konštatuje v tohtoročnej pápežskej encyklike Láska v pravde, „Trh sa nesmie stať miestom, kde prevláda silnejší nad slabším“. Aktuálna kríza ukazuje, že tradičné princípy sociálnej etiky – transparentnosť, čestnosť a zodpovednosť nemôžu zostať nepovšimnuté. Musíme nájsť taký model vzťahov trhu, štátu a občianskej spoločnosti, ktorý nám zabezpečí udržateľný rozvoj bez rizika väčších sociálnych pnutí.
Treba konštatovať, že Vaše, naše cirkvi a náboženské spoločnosti, majú svoje nenahraditeľné miesto v našej spoločnosti. Ukazujete nám príklad nezištnej pomoci a pokornej služby; učíte nás láske k blížnemu, tolerancii a solidarite. Patrí Vám za to naše uznanie, poďakovanie a úcta.
Prajem Vám, predstaviteľom rôznych vierovyznaní, ešte raz veľa zdravia a úspechov v novom roku! |