Prezident Gül vyjadril potešenie zo stretnutia so slovenským prezidentom. Poďakoval za vrelé prijatie a úspešnú návštevu Slovenskej republiky v roku 2009. „Slovensko si za krátke obdobie dvadsiatich rokov svojej nezávislosti získalo rešpekt tým, ako rýchlo dokázalo napredovať a integrovať sa do EÚ a NATO,“ povedal Gül.
Ivan Gašparovič označil slovensko-turecké vzťahy za veľmi dobré. “Som veľmi rád, že v ostatnom období sa zintenzívnilo stretávanie sa najvyšších predstaviteľov oboch krajín,“ uviedol v úvode plenárneho rokovania Ivan Gašparovič. Ešte predtým medzi štyrmi očami hovorili prezidenti predovšetkým o hospodárstve a o hlbokej hospodárskej kríze v EÚ. Podľa Güla obe krajiny majú dobrý finančný a bankový systém a aj vďaka tomu sa kríza neprejavila v našich krajinách tak významne. Podľa tureckého prezidenta „máme v oblasti hospodárstva veľmi dobrú spoluprácu.“ Ako dodal, medzi Slovenskom a Tureckom okrem hospodárskej a obchodnej spolupráce existuje aj spolupráca v oblasti vedy, výskumu a vývoja.
Prezidenti hovorili aj o situácii v EÚ ako aj o podpore Slovenskej republiky integračnému úsiliu Turecka vstúpiť do EÚ. Abdullah Gül poďakoval za neustálu podporu Slovenska a dôveru pri rokovaniach s EÚ. „Rozširovanie považujeme za jednu z najúspešnejších a súčasne najdôležitejších politík EÚ. Plne podporujeme otvorenie ďalších predvstupových kapitol Turecka s EÚ a želáme si, aby sa dal prístupovým rokovaniam Turecka s EÚ nový impulz,“ povedal Ivan Gašparovič. Ocenil aj prístup tureckej strany k riešeniu kurdskej otázky.
Podľa Abdullaha Güla je dôležitou otázkou aj implementácia vízového režimu.“Existuje voľný pohyb tovaru, ale ešte stále nemáme voľný pohyb osôb. Rokovania ohľadom vízového režimu medzi Slovenskou republikou a Tureckom pokročili. Očakávame, že vo veľmi krátkom čase budú slovenskí občania cestovať do Turecka bez víz. Rovnako by sme boli radi, keby naši študenti, vedci a podnikatelia mohli cestovať k vám bez víz,“ povedal prezident Gül ešte počas rokovania delegácií.
Na tlačovej konferencii už turecký prezident svoje slová o vízach spresnil. „Pred pár minútami som dostal návrh na zrušenie víz pre občanom Slovenskej republiky a ja som ho podpísal. Víza sú zrušené,“ vyhlásil. Slovenský prezident ocenil, že sa tak stalo počas jeho oficiálnej návštevy v Ankare. „Toto rozhodnutie tureckej vlády o zrušení víz podpísal pán prezident v mojej prítomnosti a s veľkým úsmevom,“ uviedol pred novinármi Ivan Gašparovič. Dodal, že Slovensko recipročne prijíma opatrenia na liberalizáciu vízového režimu pre občanov Turecka.
Za dôležité označil Ivan Gašparovič obnovenie zmluvnej základne s Tureckom. „Máme niektoré zmluvy, ktoré nevyhnutne potrebujeme uzavrieť a to najmä zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorá očakáva schválenie tureckou vládou,“ povedal slovenský prezident. Konštatoval, že na dobrej ceste je spolupráca v oblasti školstva, vedy a výskumu. Ako uviedol „teší nás úroveň ekonomických vzťahov a vzájomná obchodná výmena, ktorá má napriek hospodárskej kríze stabilnú a rastúcu tendenciu. Vzájomný obrat viac ako 1 mld. € ročne je sľubný výsledok.“ Vo vojenskej oblasti ponúkame Turecku kooperáciu pri výcviku jednotiek špeciálneho určenia v špecializovaných zariadeniach na Slovensku.
Prezidenti sa rozprávali aj o možnostiach vybudovať pamätník tureckým vojakom padlým na slovenskom území. V diskusii sa venovali aj situácii na Blízkom Východe, v Sýrii a Egypte, ktoré sužujú občianska vojna a rozsiahle ozbrojené nepokoje. V rozhovoroch sa partneri dotkli aj problematiky kosovskej otázky, situácie v Afganistane a na Cypre. Prezidenti Slovenskej republiky a Turecka označili za užitočnú aj spoluprácu v OSN, kde vzájomne podporujeme svoje kandidatúry do jej inštitúcií. Na záver stretnutia Ivan Gašparovič konštatoval, že „vzťahy medzi Tureckou republikou a Slovenskom sa upevňujú, ako sa upevnili aj vzťahy medzi oboma hlavami štátov.“
Prezident Slovenskej republiky po skončení rokovaní s Abdullahom Gülom absolvoval pracovný obed s predsedom vlády Tureckej republiky Recepom Tayyipom Erdoğanom.
Ivan Gašparovič počas prvého dňa oficiálnej návštevy Turecka navštívil aj akademickú pôdu Výskumnej vedeckej a technologickej rady Turecka Tubitak a večer zavŕšil slávnostnou večerou podávanou tureckým prezidentom na počesť slovenského prezidentského páru.
Počas tretieho dňa oficiálnej návštevy Turecka Ivan Gašparovič rokoval v Istanbule s primátorom mesta Kadirom Topbasom a s istanbulským guvernérom Hüseyinom Avni Mutuluom. Rokovania s tureckými partnermi boli zamerané najmä na ďalší rozvoj bilaterálnej spolupráce s osobitným dôrazom na hospodárstvo, obchod, investície, inovácie, vedu a výskum.