Prezident SR Ivan Gašparovič sa zúčastnil na XXI. sneme Združenia miest a obcí Slovenska. Ivana Gašparoviča privítal predseda ZMOS-u Michal Sýkora.
Vo svojom vystúpení hlava štátu vyjadrila primátorom a starostom vďaku a uznanie za prácu, ktorú vykonávajú v prospech nás všetkých. „Miestna samospráva je síce najnižším, ale podľa môjho názoru najdôležitejším stupňom zastupiteľskej demokracie, ba pri súčasných kompetenciách začína určovať charakter štátu i celej našej spoločnosti,“ povedal prezident.
Slovenský prezident je presvedčený, že samospráva je občanmi vnímaná ako dôveryhodný a demokratický inštitút v modernom štáte. Toto postavenie si vyslúžila konkrétnymi výsledkami, ako aj kontinuitou zámerov a vykonaných prác pre občanov po každých voľbách. Podľa hlavy štátu práve toto Slovensku chýba vo veľkej politike.
V prejave sa slovenský prezident vyjadril aj k problémom, ktoré neobišli ani mestá a obce. „Chcem vám, predstaviteľom Združenia miest a obcí Slovenska, vysloviť poďakovanie za ústretovosť a solidaritu pri riešení problémov, ktoré spôsobila kríza; najmä pri výpadku dane z príjmov fyzických osôb. Ale aj za skutočne vecný a konštruktívny sociálny dialóg.“
Ivan Gašparovič sa zaoberal aj hľadaním východísk z momentálnej ekonomickej a sociálnej situácie. Ako povedal „ uvítal by som vytvorenie veľkej koalície, ktorá by mohla stabilizovať slovenskú politickú scénu. Veľká koalícia by mohla založiť trvalejšie politické a odborné riešenia problémov, ktoré trápia občanov Slovenska.“ Pripomenul, že teraz je však ten správny čas, aby sa Národná rada SR začala veľmi seriózne a zodpovedne zaoberať reformou politického systému, a to komplexne a dôsledne. „Ak zmeškáme túto príležitosť, znovu tu bude problém s časovou tiesňou vzhľadom na najbližšie voľby. Prvým krokom by mala byť – okrem iného – aj reforma a časové zharmonizovanie volebných zákonov,“ konštatoval prezident.
Prezident SR sa v prejave nevyhol ani otázke financovania verejnej správy. „Život ukázal, že sa musíme vrátiť ku kompetenčným otázkam funkčnosti a úloh štátu, i verejnej správy; či už ide o prenesený výkon štátnej správy alebo originálne kompetencie. Je nevyhnutné opätovne prehodnotiť a objektívne posúdiť ich financovanie. Po vstupe Slovenska do EÚ sa očakávalo, že prostriedky EÚ nám pomôžu pri odstraňovaní regionálnych rozdielov a znižovaní miery nezamestnanosti. Regionálne rozdiely však pretrvávajú a nezamestnanosť v najviac postihnutých okresoch je dokonca vyššia, než v čase vstupu do EÚ, pretože systém prerozdeľovania eurofondov nebol nastavený tak, aby sa tieto verejné zdroje dostali primárne do regiónov s najvyššou nezamestnanosťou,“ zdôraznil slovenský prezident.
Podľa Ivana Gašparoviča čerpanie finančných prostriedkov komplikuje i byrokracia, a dôležitým ukazovateľom je v mnohých prípadoch stranícka príslušnosť a nie miera nezamestnanosti obce či mesta.
Na záver svojho vystúpenia poďakoval predsedovi a celému vedeniu Združenia miest a obcí Slovenska za doterajšiu prácu pre veľkú rodinu starostov a primátorov a najmä pre občanov. „Všetkým želám veľa pohody a zdravia. Verím, že váš snem bude prínosom pre ďalší rozvoj samosprávy a pre stále lepší život všetkých našich občanov.“
Prezident využil túto príležitosť, aby starostom a primátorom pripomenul význam sčítania obyvateľov pre budúce štatistické vyhodnotenie demografického vývoja na Slovensku.