Prezident SR odcestoval na summit NATO do Lisabonu
Prezident SR Ivan Gašparovič odcestoval do portugalského Lisabonu, kde sa zúčastní na dvojdňovom stretnutí hláv štátov a vlád NATO.
Prezident SR vedie slovenskú delegáciu, ktorej členmi sú minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, minister obrany Ľubomír Galko, stály predstaviteľ pri NATO František Kašický a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Ľubomír Bulík.
Summit v Lisabone potvrdí, že organizácia zostáva modernou a silnou Alianciou, ktorá je schopná plniť záväzok kolektívnej obrany svojich členov. Kompasom pre ďalšie smerovanie NATO bude nová Strategická koncepcia prijatá s odstupom desiatich rokov od tej predchádzajúcej. Za tento čas sa v medzinárodnom bezpečnostnom prostredí mnohé zmenilo, pričom spojenci sú si vedomí potreby neustále sa zlepšovať a adaptovať na nové pomery.
NATO je hlavným garantom bezpečnosti Slovenska aj našich spojencov. Je zdrojom stability v nepredvídateľnom a dynamicky sa meniacom prostredí. Nadchádzajúce stretnutie by malo začať písať novú kapitolu NATO, ktorá bude založená na komplexnej, výkonnej a efektívnej kombinácii politických a vojenských prostriedkov. A to voči akejkoľvek vonkajšej hrozbe vrátane nových bezpečnostných výziev ako sú napríklad kybernetické útoky.
Významným nástrojom posilňovania bezpečnosti našich krajín sú pragmatické a predvídateľné vzťahy s partnermi. Hrozby nesúce potenciál bezprostredného vplyvu na euroatlantický priestor totiž nemusia mať svoj pôvod na našom území, ba ani v jeho tesnom susedstve. Na summite preto podporíme posilnenie existujúcich vzťahov NATO s partnerskými štátmi a medzinárodnými organizáciami ako aj vytvorenie partnerstiev nových.
V tejto súvislosti oceňujeme, že sa špecifických rokovacích formátov summitu zúčastní Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashton, ako aj predstavitelia krajín prispievajúcich do operácie NATO v Afganistane. Taktiež oceňujeme, že prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev prijal pozvanie na rokovanie Rady NATO-Rusko, ktoré by malo významne prispieť k prehlbovaniu vzájomnej praktickej spolupráce.