Ivan Gašparovič na začiatku stretnutia vyjadril potešenie, že v uplynulých štyroch rokoch sa bilaterálne kontakty medzi Slovenskom a Moldavskom na vládnej aj mimovládnej úrovni zintenzívnili. Moldavsko navštívili viacerí členovia slovenskej exekutívy – dvakrát minister zahraničných vecí a raz minister financií. Slovenskú republiku navštívil predseda vlády Moldavska a dvakrát podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskej integrácie Moldavska.
"Teší ma, že Slovenská republika na konci júna 2013 otvorí v Kišiňove rezidentné veľvyslanectvo. Využijeme ho na rozšírenie bilaterálnej spolupráce v politickej aj hospodárskej sfére," konštatoval Ivan Gašparovič.
Ako ďalej zdôraznil, slovenská strana je pripravená naďalej odovzdávať Moldavsku svoje transformačné a integračné skúsenosti. "Veríme v schopnosť súčasnej vládnej koalície v Moldavsku udržať pozitívny reformný pokrok a naštartovaný eurointegračný proces," povedal v rozhovore svojmu moldavskému partnerovi slovenský prezident.
"Moldavsko má stále šancu ostať úspešným príkladom Východného partnerstva. Vďaka prekonaniu vnútropolitickej krízy sa môže sústrediť na európsku agendu a pripraviť sa na Vilniusky samit Východného partnerstva v novembri 2013," pripomenul integračné šance Moldavska Ivan Gašparovič. V ďalšej časti rokovania Ivan Gašparovič ocenil pokrok dosiahnutý v rokovaniach o Asociačnej dohode medzi EÚ a Moldavskom a Dohode o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu.
"Podporujeme európsku perspektívu a transformačný proces v Moldavsku, ktorý by mal mať udržateľnú podobu a priniesť hmatateľné výsledky domácemu obyvateľstvu," konštatoval slovenský prezident.
Nicolae Timofti sa v rozhovore poďakoval za pozvanie na návštevu Bratislavy. "Potrebujeme vašu podporu pri snahách o európsku integráciu," uviedol v úvode stretnutia.
Podľa Timoftiho je v krajine podľa prieskumu verejnej mienky 51-percentná podpora vstupu do EÚ. Ako dodal, vláda i prezident urobia všetko pre to, aby podpora verejnosti vzrástla.
Ako Nicolae Timofti v závere rokovania zdôraznil, bratislavský samit má zmysel pre krajiny regiónu strednej Európy i pre celú Európu.