Podľa vyjadrenia vysokých štátnych predstaviteľov Francúzska, ako predsedajúcej krajiny Európskej únie, rok 2008 má byť rokom obnovovania sociálnej Európy. Komisia a francúzske predsedníctvo EÚ to deklarujú ako prioritu na rok 2008. Aj preto francúzsky prezident opakovane zdôrazňuje, že chce Európu viac ochranársku. „Aj Slovensku v prvom rade ide o harmonicky rozvíjajúcu sa spoločnosť. Teda aj solidárnu a sociálne súdržnú. Bez nich sa projekt spoločného európskeho domu môže duchovne i geneticky začať vyprázdňovať. Lenže to vedie náš starý kontinent k osídleniu bez Európanov, teda i bez nás. A takáto hrozba tu je,“ povedal vo svojom vystúpení Ivan Gašparovič. Venoval sa aj téme medzigeneračnej solidarity s ohľadom na nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku.
“Reformný proces, podľa môjho názoru, zlyhal vo vypracovaní scenára dlhodobého financovania dôchodkového systému ako celku. Istý pozorovateľ to vyjadril takto: vo financovaní verejného dôchodkového piliera sa objavila veľká diera a nikto nepovedal verejnosti, ako sa bude táto diera dať po čase „zaplátať“. Ak k tomu pridáme, že predchádzajúca vláda odložila bokom aj viac ako milión súčasných dôchodcov, tzv. starodôchodcov a invalidov, potom musím povedať, že náprava zle nastaveného systému je poriadne horúcim zemiakom. No úžitok z neho nebude mať, tak ako zodpovednosť zaň nenesie – len súčasná vláda,“ uviedol prezident SR.
Konštatoval, že ideálny dôchodkový systém neexistuje. Existujú však systémy, ktoré znižujú riziká súvisiace so sociálnym vylúčením celých skupín starších občanov a dokážu akumulovať zdroje i na budúce výdavky. „Mňa oslovujú niektoré severské systémy. Lebo, podľa môjho názoru, dominantnými aspektmi dôchodkového systému sú, a aj v budúcnosti budú: medzigeneračná a príjmová solidarita.“ Ivan Gašparovič zastáva názor, že základom našej sociálnej politiky musí byť rozvojová a efektívna rodinná politika. Na margo otvorenej témy sociálneho štátu uviedol, že by to mal byť životný priestor, v ktorom človek žije rád, netvorí hodnoty pod tlakom sociálnej neistoty, nemá existenčné problémy s napĺňaním svojich základných životných potrieb. Podľa jeho slov sa predchádzajúcej vláde podarilo minimalizovať štátnu intervenčnú politiku. Predajom strategických podnikov a stratou rozhodujúceho vplyvu na pracovný trh sa zvolila politika lacnej práce. Aj pomerne vysoký hospodársky rast, ktorý naša ekonomika dosahuje, je vo veľkej miere výsledkom lacnej práce. Ivan Gašparovič zastáva názor, že Európska únia je schopná zdolať súčasné výzvy vtedy, ak využije svoj ekonomický, vedomostný, vedecký a hlavne ľudský potenciál. „Ak sa čelom postaví k výzvam, ktoré dnes produkujú rýchlo rastúce ekonomiky na Východe. Potenciál na to Európska únia má. Ako inštitucionálna moc sa však bude musieť viacej priblížiť svojim občanom, ich problémom. Ak to dokáže, potom bude môcť, okrem inštitucionálnych otázok, riešiť – a to rázne a systémovo! – aj ekonomické, energetické, surovinové, potravinové a ďalšie naliehavé problémy, medzi nimi aj rastúce sociálne problémy. Ak občania príjmu Európsku úniu za svoju, potom prijmú za svoje aj jej problémy a riešenia, „ dodal Ivan Gašparovič v závere príhovoru na konferencii o európskom sociálnom modeli. Podľa jeho slov naše problémy však nevyrieši nejaké anonymné spoločenstvo.“ Je predovšetkým na nás, ako zvládneme nároky na život my sami, „ uviedol na záver príhovoru spolu so želaním, aby závery konferencie viedli aj ku konkrétnym realizačným krokom.