Prezident SR ocenil najvyšších predstaviteľov Európskej únie
Prezident SR Ivan Gašparovič pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie udelil najvyšším predstaviteľom EÚ štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy. Na slávnostnom akte v Prezidentskom paláci boli prítomní predseda NR SR Pavol Paška, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, podpredseda Európskej komisie a komisár pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič, ako aj ďalší hostia.
Predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi a predsedovi Európskeho parlamentu Martinovi Schulzovi udelil prezident SR Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne zásluhy o posilnenie postavenia SR v medzinárodných vzťahoch. Generálny riaditeľ Európskeho fondu finančnej stability a bývalý generálny riaditeľ Direktoriátu EK pre ekonomické a finančné záležitosti Klaus Regling prevzal z rúk prezidenta SR Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadnu podporu ekonomických reforiem SR počas prístupového procesu do Európskej únie. Bývalého spravodajcu Európskeho parlamentu Jana Marinusa Wiersmu ocenil Ivan Gašparovič Radom Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadnu podporu počas prístupového procesu SR do Európskej únie.
Ako prezident SR Ivan Gašparovič konštatoval vo svojom príhovore, pred desiatimi rokmi sa Slovensko stalo členom Európskej únie - inštitúcie, ktorá zabezpečuje mier, prosperitu, spoluprácu a ľudské práva v Európe. „Slovenská republika sa za desať rokov stala zodpovedným členom EÚ,“ zdôraznil prezident. „Stali sme sa zodpovednými, pretože sme dokázali naplniť, čo od nás členstvo žiadalo, ale aj preto, že sme našli pomocnú ruku, ktorú ste nám podali vy, najvyšší predstavitelia EÚ,“ uviedol Ivan Gašparovič. Ako dodal, túto pomocnú ruku sme cítili nielen pri vstupe, ale po celý čas a cítime ju aj dnes. Pri tejto príležitosti poďakoval v mene svojom i v mene občanov SR, za pomoc, ktorú sme od predstaviteľov EÚ dostávali. Európa potrebuje lídrov, konštatoval prezident, ktorí ju dokážu preniesť cez problémy, ktoré sú v súčasnosti v Európe i vo svete – či sú to krízy, či iné okolnosti, ktoré sťažujú ľuďom život. Slovensko podľa jeho slov urobí všetko preto aby bolo ďalej zodpovedným členom únie a napĺňalo predstavy svojich občanov, ale aj občanov Európy.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa hlave štátu poďakoval za štátne vyznamenanie, ktoré vníma ako ocenenie pre celý Európsky parlament. Vydvihol zároveň kus práce, ktorú Slovenská republika vykonala za desať rokov svojho členstva v únii a jej príspevok do tohto spoločenstva, predovšetkým solidaritu Slovenskej republiky. Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy označil tento deň za veľmi emotívny pre Slovensko i pre celý región. Ako dodal, uplynulých 25 rokov slobody rovnako ako i 10 rokov v srdci únie zmenili Slovensko doma i vo svete. Vyjadril svoju hlbokú vďačnosť Slovenskej republike a prezidentovi SR za vysoké štátne vyznamenanie, ktoré označil za mimoriadne cenné aj tým, že ho predstavitelia EÚ dostali v predvečer tohto významného výročia.