Hlavu štátu privítal na Mestskom úrade v Kežmarku primátor Igor Šajtlava.
Prezident Ivan Gašparovič sa stretol aj s dvomi desiatkami primátorov a starostov euroregiónu Tatry, aby sa oboznámil s komunálnymi problémami cezhraničnej ekonomickej i turistickej spolupráce s Poľskou republikou.
Ivan Gašparovič potom na Hlavnom námestí v Kežmarku navštívil niektoré stánky ľudových remeselníkov a ocenil zručnosť, majstrovstvo, ale najmä vôľu remeselníkov uchovávať tradície pôvodných ľudových remesiel. "Som veľmi rád, že pôvodné ľudové umenie, kultúru a zvyky, si takto zachovávame a som vďačný týmto ľuďom, ktorí vykonávajú túto remeselnú prácu. Takto šíria to, čo nám zanechali naši pradedovia, ak by to nerobili, asi by sme na to aj zabudli," povedal prezident a dodal, že najviac sa mu páčia výrobky z dreva a rezbárska práca.
Program festivalu sa začal spoločným sprievodom mestom a dobíjaním hradieb, vyvrcholí zajtra korunovaním kráľa remesiel. Tento rok sa na EĽRO prihlásilo vyše 300 remeselníkov, svoje miesto v areáli festivalu ich však nakoniec získa len niečo cez 200. Zastúpenie budú mať okrem Slovenska aj remeselníci a umelci z Českej republiky, Ukrajiny, Srbska, Holandska, Bulharska, Ruska, Lotyšska, Nemecka či Poľska, Maďarska, Litvy, Estónska a Španielska. Organizátori dali priestor predovšetkým tým remeselníkom, ktorí sa svojím remeslom aj naozaj živia.
Na medzinárodnom festivale sa tiež predstaví poľský remeselník, ktorý tvorí sochy zo slamy v životnej veľkosti. Predvedie sa aj historická kováčska dielňa či originálny zlatník z Kežmarku, ktorý bude mať svoje miesto pred hradom. Nebude chýbať Salaš u Franka, ktorý okrem svojich špecialít predstaví aj tradičnú výrobu syra. Návštevníci môžu vidieť výrobu remeselných výrobkov z dreva, kože, textilu, kovu, skla, hliny, ale aj výrobu šperkov, mydiel či sviečok. Svoje umenie predstavujú aj výrobcovia hračiek, topánok, drevených šindľov, hudobných nástrojov, papiera, nožov, ale aj remeselníci, ktorí vyrábajú výrobky zo skla.
Organizátori festivalu pripravili pre milovníkov zábavy, humoru a folklóru bohatý program na troch javiskách v areáli - pred radnicou, pred hradom a na hradnom nádvorí, kde už tradične predvádzajú svoje umenie rôzni umelci a folklórne súbory zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Francúzska, Talianska, či Španielska, a herci približujú tradície cechov, ktoré v minulosti v Kežmarku existovali.
V Kežmarku sa tento rok stretli nielen remeselníci, ale i šermiari, domáce a zahraničné folklórne skupiny, herci, milovníci vážnej i modernej hudby, sokoliari, ale predovšetkým množstvo hostí a návštevníkov.