Home | News | Press Department Archive | Year 2010
Prezident Ivan Gašparovič sa stretol s predsedami VÚC
13. január 2010
Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Prezidentskom paláci stretol s predsedami vyšších územných celkov. "Som presvedčený, že naplníte dôveru, ktorú vám občania vo voľbách odovzdali,“ konštatoval úvodom stretnutia prezident republiky. Vo vzťahu k regionálnym voľbám podotkol, že „ je smutné, ak stále nedokážeme presvedčiť občanov, aby využili svoj podiel zodpovednosti na rozhodovaní o živote vo svojom regióne.“ Ivan Gašparovič v rozhovore s predsedami VÚC ocenil, že po presune významných kompetencií na samosprávne kraje „sa urobil kus dobrej práce.“ Predsedom ako aj ich regionálnym poslancom sa poďakoval za prácu pre ľudí vo svojom kraji. Hlava štátu vyzvala predsedov VÚC, aby nadviazali na to dobré, čo sa podarilo v predchádzajúcom období: „Chcem vás požiadať, aby sme hľadali kontinuitu a solidaritu v prospech občana a v prospech Slovenskej republiky.“
Predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš ubezpečil prezidenta, že novozvolení predsedovia VÚC určite nejdú robiť politiku, ale chcú riešiť problémy ľudí vo svojich krajoch. Za najväčšiu výzvu označil T. Mikuš riešenie dopadov hospodárskej krízy a sociálne postavenie občanov. „Minulý rok výpadok daňových príjmov v samosprávnych krajoch presiahol sumu 50 miliónov eur", uviedol Podľa T. Mikuša i mýtny systém zasiahne do ekonomiky krajov. Preto zdôraznil, že predsedovia VÚC vítajú krok vlády smerom k zníženiu dane za motorovú naftu, čo prispeje k stabilizácii trhu. Predsedovia samosprávnych krajov podľa jeho slov podporujú ideu znižovania počtu ministerstiev, čo prispeje k racionalizácii štátnej správy a verejných výdavkov.
Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík na stretnutí konštatoval, že v prípade elektronického mýta ide o prvé zdraženie od nástupu súčasnej vlády. Umožní však financovanie výstavby ciest a diaľnic na prepojenie východu so západom. Rok 2010 označil P. Chudík za prechodový vo vzťahu ku kríze a pripomenul, že Prešovskému samosprávnemu kraju sa podarilo maximálne využiť štrukturálne fondy. „ Mýto prispeje k znižovaniu regionálnych rozdielov a zvýši tempo výstavby diaľnic“, myslí si tiež predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa vyjadril za posilnenie postavenia zoskupenia predsedov samosprávnych krajov SK 8, aby mohli byť vyrovnanými partnermi pri vážnych rozhodnutiach v oblasti legislatívy a tvorby zákonov.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka na stretnutí uviedol, že po nástupe do pozície predsedu VÚC bude musieť hľadať rezervy, kde ešte môže v rozpočte kraja ušetriť. Zároveň poznamenal, že najväčším problémom banskobystrického regiónu je vysoká nezamestnanosť a prehlbujúce sa rozdiely medzi jednotlivými okresmi. „Našou úlohou je nájsť spoločné výstupy, aby ľudia pochopili význam pôsobenia samosprávnych krajov,“ zdôraznil.
„Aj v Bratislave budeme musieť šetriť podobne ako v Banskobystrickom samosprávnom kraji“, konštatoval na stretnutí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Uviedol, že z predchádzajúceho pôsobenia zdedil viacero problémov, ktoré bude musieť v úrade samosprávneho kraja riešiť. Za najpálčivejšie problémy označil oblasť dopravy a školstva.
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica zdôraznil, že pri elektronickom mýte si najviac vytrpia kraje pretože poplatky vytlačia nákladnú dopravu na nespoplatnené úseky ciest, ktoré sú v správe samosprávnych krajov. Konštatoval, že Nitriansky samosprávny kraj urobil veľký pokrok v oblasti znižovania regionálnych rozdielov a súčasná nezamestnanosť sa pohybuje pod úrovňou celoslovenského priemeru na hranici 12,3 percenta. „Trenčiansky kraj začína od nuly, pretože sa nám rozpadol textilný, zbrojársky a strojársky priemysel a potrebujeme hľadať nové investície,“ zdôraznil na stretnutí predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček.
Tibor Mikuš na stretnutí tiež informoval, že Trnavskému kraju sa podarilo stabilizovať úroveň zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnej starostlivosti. Trnavský región chce posilniť podporu cestovného ruchu a turistiky, ako aj využívanie alternatívnych zdrojov pre výrobu elektriny na kúrenie. V regióne sa posilnil strojársky i elektrotechnický priemysel, svoj podiel na tom majú podľa T. Mikuša všetky novodobé vlády.
Prezident Ivan Gašparovič záverom stretnutia ponúkol predsedom vyšších územných celkov svoju pomoc pri organizovaní pravidelných stretnutí s predstaviteľmi exekutívy a pri riešení problematiky legislatívy týkajúcej sa života v samosprávnych krajoch.
|