Prezident SR Ivan Gašparovič prijal ministra obrany SR Jaroslava Bašku.
Hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR sa zaujímal o situáciu v rezorte obrany po schválení vládneho návrhu štátneho rozpočtu na rok 2010. Minister Jaroslav Baška poukázal na reštriktívne opatrenia v silovom rezorte, pripomenul však, že armáda si svoje bezpečnostné a obranné záväzky bude plniť aj naďalej. „Nie som spokojný s návrhom rozpočtu pre rezort obrany, ale akceptujem rozhodnutie vlády. Našou prioritou je zachovať „status quo“ v mierových misiách, ochrana vzdušného priestoru v rámci siete NATINAC, letecká pátracia a záchranná služba a ostatné výcviky len v minimálnom množstve. Posúvame niektoré ciele Ozbrojených síl SR, ale tieto medzinárodné záväzky ostávajú zachované,“ skonštatoval po stretnutí s prezidentom republiky minister Baška.
„Súčasná svetová hospodárska kríza sa samozrejme dotkla aj rezortu obrany. Pán minister musí hľadať rezervy a šetriť v rámci prevádzkových nákladov a do ďalšieho obdobia sa budú musieť posunúť aj mnohé modernizačné projekty. Avšak to za žiadnu cenu nesmie ohroziť plnenie úloh a záväzkov rezortu obrany,“ reagoval hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič.
Minister obrany hlavu štátu ubezpečil, že rezort ani napriek nižšiemu rozpočtu nebude prepúšťať zamestnancov ani neplánuje znižovať stavy vojakov OS SR. „Platy, mzdy a príplatky zostávajú taktiež nezmenené“ - dodal Jaroslav Baška.
Minister obrany zároveň prezidenta oboznámil aj s nadchádzajúcim stretnutím šéfov rezortov obrany členských štátov NATO v Bratislave 22. a 23. októbra 2009 za účasti generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Andersa Fogha Rasmussena. „Pôjde o historicky prvé neformálne stretnutie ministrov obrany NATO odkedy sme sa stali členmi aliancie. Na ministeriáli sa má zúčastniť okolo 800 delegátov a vyše sto novinárov,“ spresnil Jaroslav Baška.
Prezident Ivan Gašparovič sa počas ministeriálu NATO stretne aj s generálnym tajomníkom Rasmussenom, s ktorým chce hovoriť o nadchádzajúcich plánoch aliancie pod jeho vedením. „Som presvedčený, že vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie v roku 2004 bol jednoznačne úspešným krokom. A to v rovine politickej i ekonomickej. Aj preto ma teší, že SR je jednoznačne zodpovedným a dôveryhodným členom NATO, pričom nie je len pasívnym konzumentom, ale aktívne prispieva k bezpečnosti a mieru vo svete“ – zdôraznila hlava štátu.
Neformálne rokovania ministrov obrany, ktoré sa konajú dvakrát do roka (na jar a jeseň), majú za úlohu prezentovať NATO v členských krajinách a jednotlivé členské krajiny v rámci NATO. Tieto rokovania, využívané na neformálnu a otvorenú diskusiu ministrov obrany NATO, predchádzajú formálnym rokovaniam, ktoré prebiehajú v Bruseli a zameriavajú sa na prijímanie rozhodnutí a oficiálnych deklarácií.