Aktuality
   

Rok 2008

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2008

Prezident SR Ivan Gašparovič podpisoval zákony

Prezident SR Ivan Gašparovič podpisoval zákony

24. júl 2008

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič podľa čl. 102 ods. 1 písm. f) Ústavy Slovenskej republiky podpísal zákon z 2. júla 2008 o organizácii a podpore športu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

V zmysle čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vrátil NR SR zákon z 3. júla 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Zdôvodnenie vrátenia zákona:

I

Podľa čl. 102 ods. 1 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky vraciam Národnej rade Slovenskej republiky zákon z 3. júla 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky pri opätovnom prerokovaní schválila zákon so zmenami, ktoré sú uvedené v časti III.

II

1. V čl. I v § 79 až 84 zákona z 3. júla 2008 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len schválený zákon) sa upravuje problematika odbornej spôsobilosti vodičov. V čl. I v § 79 ods. 3 schváleného zákona sa ustanovuje, že skúšku z odbornej spôsobilosti zabezpečuje právnická osoba, ktorej Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky udelilo licenciu na vykonávanie skúšok z odbornej spôsobilosti (ďalej len „licencia“). Podľa § 71 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov skúšky z odbornej spôsobilosti sa vykonávajú pred osobami poverenými Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Ustanovenie čl. I § 79 ods. 3 schváleného zákona sa môže začať uplatňovať až po udelení licencie. Do začatia vykonávania skúšok z odbornej spôsobilosti držiteľom licencie bude vykonávanie týchto skúšok zabezpečovať Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky policajtmi (čl. I § 143 ods. 17 schváleného zákona). Podľa čl. I § 84 ods. 1 schváleného zákona bude vykonávanie skúšok z odbornej spôsobilosti zabezpečovať Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky policajtmi aj vtedy, ak držiteľ licencie nemôže zabezpečovať vykonávanie týchto skúšok, pričom schválený zákon neustanovuje ani dôvody nemožnosti držiteľa licencie vykonávať skúšky. Z čl. I § 79 ods. 3 schváleného zákona tiež jednoznačne nevyplýva, či vykonávanie skúšok z odbornej spôsobilosti bude zabezpečovať jedna alebo viacero právnických osôb. Schválenou úpravou sa utvára nebezpečenstvo monopolizácie a nárastu ceny skúšky z odbornej spôsobilosti v dôsledku investičných nárokov, ktoré nový systém vykonávania skúšok z odbornej spôsobilosti vyvolá u držiteľov licencie. Vzhľadom na uvedené považujem za potrebné zachovať súčasný systém skúšok z odbornej spôsobilosti.

2. Policajt je oprávnený podľa čl. I § 70 ods. 1 a § 71 ods. 1 schváleného zákona zadržať vodičský preukaz. Podľa čl. I § 70 ods. 3 prvej vety a § 71 ods. 2 prvej vety schváleného zákona policajt vydá o zadržaní vodičského preukazu potvrdenie. Policajt je tiež oprávnený podľa čl. I § 72 ods. 1 schváleného zákona zadržať osvedčenie o evidencii alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine a podľa čl. I § 72 ods. 2 schváleného zákona aj tabuľku s evidenčným číslom; o ich zadržaní policajt vydá potvrdenie. Schválený zákon pritom neustanovuje kedy má policajt tieto potvrdenia vydať. Preto treba v čl. I v § 70 ods. 3 prvej vete, v § 71 ods. 2 prvej vete a v § 72 ods. 3 prvej vete schváleného zákona doplniť, že policajt vydá potvrdenie o zadržaní vodičského preukazu, osvedčenia o evidencii, evidenčného dokladu od vozidla vydaného v cudzine a o zadržaní tabuľky s evidenčným číslom na mieste.

3. V čl. I schváleného zákona sa upravujú pravidlá cestnej premávky, práva a povinnosti osôb v súvislosti s cestnou premávkou, pôsobnosť orgánov verejnej správy na úseku organizácie cestnej premávky, vedenie vozidiel, evidenciu vozidiel a správne delikty za porušenie zákona (čl. I § 1 schváleného zákona).

Schváleným zákonom sa v čl. IX novelizuje zákon č. 669/2007 Z. z. o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a o doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 86/2008 Z. z. Novelizácia spočíva v doplnení prílohy k tomuto zákonu o ďalšie stavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, a to D1 Jablonov – Blehárovce, D3 Žilina – Skalité št. hranica SR/PR, D4 Jarovce – št. hranica SR/Rakúsko, R1 Banská Bystrica – Ružomberok, R2 Trenčín – križovatka s D1 – Prievidza a R8 Partizánske – Topoľčany – Nitra.

Ako vyplýva z názvu zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z. novelizovaného v čl. IX schváleného zákona ide o zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Podľa § 1 zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z. sa tento zákon vzťahuje na prípravu stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, ktoré sú uvedené v prílohe k tomuto zákonu vrátane ich súčastí a vyvolaných úprav. Vo vzťahu k týmto diaľniciam a cestám pre motorové vozidlá zákon č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z. upravuje jednorazové a mimoriadne opatrenia v ich príprave.

Zákon č. 669/2007 Z. z. bol novelizovaný zákonom č. 86/2008 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť 1. apríla 2008. Išlo tiež o doplnenie prílohy o cestu pre motorové vozidlá R1 - Banská Bystrica – severný obchvat.

Novelizáciou zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z. v čl. IX schváleného zákona sa v prílohe k zákonu dopĺňa šesť ďalších stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, na ktoré sa budú vzťahovať jednorazové mimoriadne opatrenia v ich príprave, ktoré sú predmetom úpravy zákona č. 669/2007 Z. z. Teda novelizáciou zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z. sa opätovne rozširuje okruh stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá, na ktoré sa budú vzťahovať jednorazové mimoriadne opatrenia.

Vládny návrh zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 608) neobsahoval novelizáciu zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z.

Z porovnania predmetu úpravy čl. I a čl. IX schváleného zákona vyplýva, že predmet úpravy čl. IX nesúvisí s predmetom úpravy čl. I. Úprava pravidiel cestnej premávky a ďalších okruhov zákonnej úpravy podľa čl. I § 1 schváleného zákona nesúvisí s predmetom úpravy zákona č. 669/2007 Z. z. v znení zákona č. 86/2008 Z. z., ktorým sú jednorazové mimoriadne opatrenia v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá.

Podľa čl. 1 ods. 1 prvej vety Ústavy Slovenskej republiky Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát.

Ústavný súd Slovenskej republiky vo viacerých svojich rozhodnutiach (ÚS 30/99, ÚS 48/97 a PL.ÚS 96/95) považuje za jeden zo základných princípov právneho štátu, za neoddeliteľnú súčasť právneho štátu a imanentný znak právneho štátu princíp (požiadavku) právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok.

Spôsob novelizácie (postup), keď sa jedným zákonom súčasne novelizuje viacero zákonov, ktoré navzájom bezprostredne obsahovo nesúvisia, nie je medzi nimi obsahová a systematická väzba, nie je, podľa môjho názoru, v súlade s princípom právnej istoty, ani s princípom predvídateľnosti zákona a jeho zrozumiteľnosti.

Preto mám pochybnosti o súlade čl. IX schváleného zákona s čl. 1 ods. 1 prvou vetou Ústavy Slovenskej republiky.

V tejto súvislosti treba uviesť aj rozhodnutia Ústavného súdu Českej republiky (Pl.ÚS 21/1, Pl.ÚS 77/06), ktoré novelizáciu viacerých zákonov jedným zákonom, ktoré navzájom obsahom bezprostredne nesúvisia považuje nielen za nežiaduci jav, ale za postup, ktorý nezodpovedá základným princípom právneho štátu.

Záverom pripomínam, že skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky 10. januára 2008 podľa čl. 125 ods. 1 písm. a) Ústavy Slovenskej republiky podala na Ústavný súd Slovenskej republiky návrh na začatie konania o súlade § 2 ods. 1 písm. a) slov „alebo či bol urobený úkon na jeho získanie“, § 2 ods. 2 písm. a) slov „inak doklady“ a § 2 ods. 2 písm. a) prvého bodu a druhého bodu s čl. 12 ods. 1 v spojení s čl. 20 ods. 1, s čl. 13 ods. 4 v spojení s čl. 20 ods. 1 a s čl. 20 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky a s čl. 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ústavný súd Slovenskej republiky o tomto návrhu zatiaľ nerozhodol.

4. Podľa čl. X schváleného zákona má tento zákon nadobudnúť účinnosť 1. októbra 2008 okrem ustanovení, kde sa upravuje neskorší dátum ich účinnosti. Preto treba upraviť aj nadobudnutie účinnosti schváleného zákona a úpravu prechodných ustanovení v čl. I, ktoré súvisia s navrhovanou zmenou účinnosti.

III

V nadväznosti na dôvody uvedené v časti II navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky po opätovnom prerokovaní vráteného zákona schválila tieto zmeny:

K čl. I:
1. V § 70 ods. 3 prvej vete, v § 71 ods. 2 prvej vete a v § 72 ods. 3 prvej vete sa za slovo „Policajt“ vkladajú slová „na mieste“.

2. V piatej časti druhý oddiel znie:

„DRUHÝ ODDIEL
ODBORNÁ SPÔSOBILOSŤ

Skúška z odbornej spôsobilosti
§ 79

(1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie ovládanie pravidiel cestnej premávky a vedenia vozidla.

(2) Odborná spôsobilosť žiadateľa sa zisťuje skúškou z odbornej spôsobilosti, ktorá sa skladá z
a) predpisov o cestnej premávke,
b)náuky o vozidlách a ich údržbe u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C, C+E, D, D+E a T a podskupiny C1, C1+E, D1 a D1+E,
c) vedenia motorových vozidiel.

§ 80

(1) Skúšku z odbornej spôsobilosti zabezpečuje ministerstvo vnútra prostredníctvom skúšobných komisárov.

(2) Na skúšku z odbornej spôsobilosti prihlasuje žiadateľa autoškola, v ktorej sa žiadateľ podrobil príprave na vedenie motorového vozidla; prihláška sa podáva orgánu Policajného zboru podľa sídla autoškoly alebo sídla jej prevádzky, v ktorej sa žiadateľ podrobil príprave na vedenie motorového vozidla, do šiestich mesiacov od vydania osvedčenia o absolvovaní kurzu v autoškole. Termín, organizáciu a miesto vykonania skúšky určuje orgán Policajného zboru tak, aby sa spravidla vykonala do 30 pracovných dní odo dňa prihlásenia na skúšku. Termín skúšky oznámi orgán Policajného zboru žiadateľovi najmenej päť pracovných dní pred jej vykonaním.

(3) Skúška z odbornej spôsobilosti sa nevykoná, ak žiadateľ nepreukáže splnenie podmienok na udelenie vodičského oprávnenia podľa § 77 ods. 1 písm. a) až f) a h) až o).

(4) Žiadateľ sa musí podrobiť všetkým častiam skúšky z odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Odbornú spôsobilosť nezíska ten, kto úspešne nevykonal čo len jednu z častí skúšky z odbornej spôsobilosti podľa § 79 ods. 2.

(6) Skúšobné testy na skúšku z predpisov o cestnej premávke a z náuky o vozidlách a ich údržbe vydáva ministerstvo vnútra.

(7) Autoškola, ktorá prihlasuje žiadateľa na skúšku z odbornej spôsobilosti, je povinná na vykonanie skúšky, a to aj opakovanej, zabezpečiť osobu oprávnenú vykonávať výcvik z vedenia vozidiel, poskytnúť výcvikové vozidlo aj s pohonnými látkami a podľa požiadavky orgánu Policajného zboru aj potrebné učebné pomôcky, prostriedky a priestory.

Skúšobný komisár
§ 81

(1) Skúšobným komisárom môže byť policajt, ktorý
a) dosiahol vek najmenej 24 rokov,
b) je držiteľom vodičského oprávnenia podľa odseku 2,
c) nemá uloženú sankciu zákazu činnosti spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla,
d) absolvoval odbornú prípravu,
e) je držiteľom preukazu skúšobného komisára,
f) nevykonáva výcvik v autoškole.

(2) Skúšobný komisár na vykonávanie skúšok z odbornej spôsobilosti žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny AM, B, T a podskupiny A1 a B1 musí byť držiteľom príslušného vodičského oprávnenia najmenej tri roky. Na vykonávania skúšok z odbornej spôsobilosti žiadateľov o udelenie vodičských oprávnení ostatných skupín a podskupín musí byť skúšobný komisár držiteľom príslušného vodičského oprávnenia najmenej päť rokov.

§ 82

(1) Odbornú prípravu skúšobných komisárov zabezpečuje ministerstvo vnútra.

(2) Preukaz skúšobného komisára možno vydať osobe, ktorá úspešne vykonala skúšku na vydanie preukazu skúšobného komisára. Skúšku na vydanie preukazu skúšobného komisára vykonáva ministerstvo vnútra. Skúšku na vydanie preukazu skúšobného komisára možno opakovať len jeden raz, a to najneskôr do 60 dní odo dňa vykonania neúspešnej skúšky.

(3) Platnosť preukazu skúšobného komisára je päť rokov. Skúšobný komisár môže pred uplynutím tejto lehoty požiadať ministerstvo vnútra o predĺženie platnosti preukazu skúšobného komisára. Ministerstvo vnútra predĺži platnosť preukazu skúšobného komisára o päť rokov po úspešnom absolvovaní skúšky na predĺženie platnosti preukazu skúšobného komisára. Na skúšku na predĺženie platnosti preukazu skúšobného komisára sa vzťahuje odsek 2.

(4) Skúšobný komisár, ktorý nevykonával skúšky z odbornej spôsobilosti určitej skupiny alebo podskupiny vodičského oprávnenia počas dvoch rokov, môže vykonávať skúšky z odbornej spôsobilosti tejto skupiny alebo podskupiny vodičského oprávnenia až po úspešnom vykonaní skúšky podľa odseku 2.

(5) Za preukaz skúšobného komisára, ktorý bol stratený, odcudzený, poškodený alebo ktorý obsahuje údaje nezodpovedajúce skutočnosti, vydá ministerstvo vnútra na základe odôvodnenej žiadosti nový preukaz s rovnakou platnosťou a rovnakým rozsahom.

§ 83

Skúšobný komisár je povinný
a) vykonávať skúšky z odbornej spôsobilosti podľa podmienok ustanovených týmto zákonom,
b) vyplniť protokol o skúške z odbornej spôsobilosti podľa skutočného priebehu skúšky,
c) absolvovať výcvik skúšobných komisárov,
d) plniť ďalšie povinnosti podľa tohto zákona.

§ 84

Ministerstvo vnútra odoberie preukaz skúšobného komisára, ak skúšobný komisár
a) prestal spĺňať podmienky podľa tohto zákona, alebo
b) závažným spôsobom alebo opakovane porušil povinnosti skúšobného komisára podľa tohto zákona.

§ 85

Všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo vnútra ustanoví
a) podrobnosti o vykonávaní skúšok z odbornej spôsobilosti a o ich rozsahu,
b) rozsah odbornej prípravy, podrobnosti o vykonávaní skúšok žiadateľov o udelenie preukazu skúšobného komisára a o predĺženie jeho platnosti, rozsah výcviku skúšobných komisárov a vzor preukazu skúšobného komisára.“.

3. V § 95 ods. 2 sa slová „predložiť doklady podľa § 77 ods. 1 písm. c) až f)“ vypúšťajú.

4. V § 138 sa vypúšťajú odseky 3 a 4.
Doterajší odsek 5 sa označuje ako odsek 3.

5. V § 143 ods. 2, 5 a 10 sa slová „pred 1. októbrom 2008“ nahrádzajú slovami „pred 1. decembrom 2008“.

6. V § 143 ods. 8 sa slová „do 31. decembra 2008“ nahrádzajú slovami „do 30. apríla 2009“.

7. V § 143 sa vypúšťa odsek 17.
Doterajší odsek 18 sa označuje ako odsek 17.

8. V § 143 ods. 17 (v doterajšom odseku 18) sa slová „na účely odseku 17 a § 84 vydané pred účinnosťou tohto zákona“ nahrádzajú slovami „vydané pred 1. decembrom 2008“.

9. Čl. IV sa vypúšťa.
Doterajší čl. V až X sa označujú ako čl. IV až IX.

10. V čl. V (v doterajšom čl. VI) sa vypúšťajú 7. bod a 8. bod.
Doterajší 9. bod až 15. bod sa označujú ako 7. bod až 13. bod.

11. Čl. VIII (doterajší čl. IX) sa vypúšťa.
Doterajší čl. IX sa označuje ako čl. VIII.

12. V čl. VIII (v doterajšom čl. X) sa slová „1. októbra 2008“ nahrádzajú slovami „1. decembra 2008“.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]