Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2012 | Vystúpenie prezidenta SR Ivana Gašparoviča na spomienkovom zhromaždení pri príležitosti 68. výročia SNP, Banská Bystrica 29. 8. 2012
Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážení predstavitelia samosprávnych orgánov, vážený pán primátor, excelencie, ctení zahraniční hostia, no najmä veľavážení účastníci Slovenského národného povstania, drahí spoluobčania,
zišli sme sa tu v Banskej Bystrici na jednom z posvätných miest nášho národného vzdoru, aby sme si pripomenuli 68. výročie Slovenského národného povstania, významnej historickej udalosti našich dejín. V lete v roku 1944 slovenský národ povstal, lebo chcel pomôcť spojencom ukončiť vojnu. No povstal najmä preto, aby sa svojím vlastným dielom pričinil o porážku fašizmu u nás, ale aj v celej Európe. Toto povstanie sa stalo príkladom dejinného vzdoru proti fašizmu, aby neskôr, po ústupe, presile, žila naša krajina pod Tatrami intenzívnym povstaleckým hnutím. V slovenských horách sa zoskupovali partizáni, partizánske oddiely, v radoch ktorých bojovali antifašisti z vyše dvadsiatich národov sveta.
Práve v tomto fakte hľadajme posolstvo pre dnešok, jeho dejinný pohyb. Oprime sa aj dnes o túto skutočnosť, bráňme nevinných ľudí, aby nepodľahli neviditeľnej a zákernej ruke, nepodriaďovali sa samozvancom a uzurpátorom, ktorí priživujú svoje ideologické bludy na životoch iných. Neofašizmus, terorizmus, žiadne bezuzdné násilie, ktoré v napätí dnešného sveta hľadajú svoju živnú pôdu, nesmú nanovo nezmyselne rozdeliť svet. Ako vo všetkých ohniskách povstania aj tu, v jeho srdci v Banskej Bystrici, Slováci ukázali svetu, prečo sú na strane slobody a mieru, rešpektovania základných ľudských práv. Ukázali, že sa nikdy nezmieria s totalitným systémom, teda ani s pozíciou satelitného štátu tretej ríše. Slovenským národným povstaním sme získali uznanie a rešpekt slobodného sveta.
Vážené slávnostné zhromaždenie,
jedným z najušľachtilejších ľudských snažení je úsilie o spravodlivosť. V kontraste s tým jednou z najtragickejších súčastí z histórie ľudstva sú udalosti, keď človek musí za seba a za národ brániť slobodu a spravodlivosť so zbraňou v ruke. S odhodlaním obetovať za tieto ideály aj to najcennejšie čo má - život. V Slovenskom národnom povstaní sme sa postavili proti zlu a nespravodlivosti. Aby sme priniesli ten najpresvedčivejší dôkaz o našej ľudskej ale aj národnej zrelosti. Práve ním, povstaním, sme ustanovili sami seba ako pokrokový národ a skrze národ aj náš mravný záväzok. Dnes si pripomíname práve tento záväzok, ktorý vstúpil do našich národných dejín. Ak hľadáme trvalé hodnoty, humánne a sociálne tradície, o ktoré sa naša slovenská politika má možnosť opierať, načierajme do tejto studnice povstania. V ňom sa zjednotili národy, národné záujmy predstaviteľov pravice aj ľavice u nás, aby našli spoločné východisko pre občanov Slovenska. Prišli na to, ako prekonávať strnulé bariéry straníckych ideológií, osobných politických averzií, ako sa hľadajú možnosti spoločného postupu v záujme národa a pre národ, pre občana - aj to je odkaz Slovenského národného povstania. Historický odkaz, príklad aj pre súčasnosť, pre nás pre všetkých.
Vážené slávnostné zhromaždenie,
predovšetkým stredná a mladšia generácia dnes vníma mier, slobodu a demokraciu ako niečo samozrejmé. Medzi mravné imperatívy tejto doby zaraďme preto povinnosť, že jej budeme pripomínať, že práve tieto hodnoty hájil náš národ so zbraňou v ruke. Že v ťažkých bojoch, v ktorých stáli proti sebe mnohomiliónové armády, nezostal opustený. Slovenské národné povstanie je dejinné posolstvo vrcholnej udalosti protifašistického a národnooslobodzovacieho zápasu. Je to hodnota, ktorú oceňuje celý kultúrny a demokratický svet, hodnota, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Prial by som si, aby táto hrdosť prenikla do povedomia všetkých generácií z kapitol v učebniciach dejepisu v našich školách. Aby sa stala zdrojom národného uvedomenia a vlasteneckého cítenia súčasných generácií, ale aj tých, ktoré prídu po nás.
Aj keď bývalá komunistická moc pod vplyvom povojnového usporiadania v Európe interpretovala povstanie ako svoje dielo, v skutočnosti sa v ňom stretávalo množstvo odlišných názorov a záujmov. Aj v tejto rôznorodosti však aktéri pochopili výnimočnosť tejto udalosti a dokázali sa zjednotiť v zápase za slobodu, demokraciu a našu národnú svojbytnosť. Preto je pre nás občanov Slovenskej republiky bytostnou povinnosťou pripomínať si tých, ktorí sa aj po povstaní napriek zložitým podmienkam dokázali vzoprieť zlu, totalite, bojovali za naše ideály a znášali aj utrpenie. Žiaľ, mnohí prišli aj o život. A neboli to len príslušníci nášho národa. Majme v úcte miesta ich posledného odpočinku. Slovenské národné povstanie je veľkou chvíľou našich dejín. Jeho ideály, ktoré hájil slobodný slovenský vysielač z Banskej Bystrice, nestratili zo svojej závažnosti. Vážte si slobodu, stojte na strane pravdy a spravodlivosti, konajte odvážne. Tieto základné ideály sú späté s našim každodenným životom. Tým, že nás pred 68-timi rokmi pomkli, aby sme pracovali na spravodlivejšom a lepšom svete nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie.
Samostatné Slovensko píše už takmer dve desaťročia novú etapu svojej histórie. To však neznamená, že máme zabudnúť na vlastné historické odkazy. Pripomínajme si, čo nás formovalo, čo utváralo našu podstatu a čo nás vrátilo medzi vyspelé civilizované štáty. Sme súčasťou európskeho spoločenstva, ktoré postavilo svoje základy na hodnotách solidarity, slobody a spravodlivosti. Sme jeho súčasťou, pretože sú aj našimi hodnotami. Treba však zdôrazniť, že boli už hodnotami mnohých generácií našich statočných ľudí, ktorí pre ne žili a umierali. A neboli to len Slováci.
Dnes práve tu, v srdci Slovenského národného povstania, vzdajme im česť a úctu spoločnou spomienkou. |