Home | News | Press Department Archive | Year 2011
Ivan Gašparovič vystúpil spolu s hlavami štátov V4 na pôde Korvinovej univerzity v Budapešti
7. október 2011
Prezident SR Ivan Gašparovič v hlavnom meste Maďarska vystúpil s príhovorom na konferencii „Ekonomický potenciál a vyhliadky strednej Európy“ na Korvinovej univerzite. Spolu so slovenským prezidentom v aule budepeštianskej vzdelávacej inštitúcie prispeli svojimi prejavmi aj prezidenti Česka, Maďarska a Poľska. Hlavy štátov Vyšehradskej štvorky sa dnes zišli v Budapešti pri príležitosti 20. výročia vzniku tejto stredoeurópskej regionálnej skupiny. Prezidentov na pôde Korvinovej univerzity privítal rektor Tamás Mészáros, ktorý v úvodnom prejave vyzdvihol osobnosť Józsefa Antalla, prvého demokraticky zvoleného maďarského premiéra. Antall podľa neho stál pri zrode Vyšehradskej spolupráce, kedy sa v roku 1991 v maďarskom Visegráde na vytvorení nového regionálneho zoskupenia dohodli politickí lídri Československa, Poľska a Maďarska.
Maďarský prezident Pál Schmitt sa v prejave vyslovil za intenzívnejšiu hospodársku a obchodnú spoluprácu krajín V4. Zdôraznil, že Maďarská republika stojí pred neľahkým obdobím zložitých reforiem, ktoré majú rozbehnúť rast HDP ako aj zvýšiť životnú úroveň občanov. Český prezident Václav Klaus označil za „nešťastné víťazstvo politiky nad ekonomikou“ zavedenie jednotnej európskej meny. Študentov budapeštianskej Korvinovej univerzity varoval pred podobnými „zlými politickými krokmi.“ Český najvyšší predstaviteľ pripomenul, že „V4 nie je byrokratickou organizáciou, nemá žiadnych úradníkov, budovu ani sekretariáty... ...ale je pre nás dobrým a širokým diskusným fórom, ktorého dejiskom je každoročný prezidentský summit“. Podľa poľského prezidenta Bronislawa Komorovského Vyšehradská štvorka stála v ostatných dvoch dekádach pri všetkých významných rozhodnutiach našich krajín. Politické udalosti koncom deväťdesiatych rokov v Poľsku, bývalom Československu a v Maďarsku predznamenali podľa neho vznik úplne novej formy spolupráce. „Vieme čo je diktatúra, preto vieme lepšie oceniť čo je to sloboda,“ povedal Komorowski. Za silu našich ekonomík označil fakt, že stredoeurópske štáty museli veľmi rýchlo po páde socialistického zriadenia prejsť na liberálnu trhovú ekonomiku a „spolu s budovaním slobody prišiel aj úspešný ekonomický rast.“
Podľa slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča „náš región potrebuje viec sebavedomia.“ Vo svojom príhovore Ivan Gašparovič zdôraznil, že „máme byť na čo hrdí. Za 20 rokov naše krajiny s ťažkosťami, ale napokon celkom elegantne, prešli cestu, ktorá iným trvala viac než polstoročie“. Podľa neho sme najdynamickejším regiónom Európskej únie. Napríklad slovenské hospodárstvo za prvých 5 rokov od vstupu do EÚ vzrástlo o 35,8 %, čo je v priemere o 7 percent ročne, konštatoval prezident Gašparovič. „Za prirodzené hybné sily regiónu považujem aj geografickú polohu a stabilitu regiónu ako celku,“ povedal v príhovore slovenský prezident. Svoje vystúpenie Ivan Gašparovč uzavrel konštatovaním, že „Vyšehradská štvorka je dobrá značka, ktorá je koncentrátom regionálnej múdrosti, skúsenosti i vzájomnej závislosti.“
Prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky dnešný deň využili aj na vzájomné bilaterálne stretnutia. Večer sa v budapeštianskom Paláci umení zúčastnili na slávnostnom galakoncerte usporiadanom na počesť 20. výročia Vyšehradskej spolupráce.
|