Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Prípitok prezidenta SR Ivana Gašparoviča na slávnostnej večeri pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Vietnamskej socialistickej republiky Nguyena Minha Triêta, Bratislava 17. 12. 2009
Vaša Excelencia, vážený pán prezident, vážená pani Kim Chi Excelencie, vážené dámy a páni,
je pre mňa veľkou cťou a potešením, že som Vás dnes mohol privítať na pôde Slovenskej republiky. Veľmi si vážim, že ste prijali moje pozvanie a osobne sa prišli zoznámiť s našou krajinou, jej občanmi a jej kultúrnym dedičstvom.
Spomínam si veľmi živo na moju návštevu vo Vietname v roku 2006. Obohatila ma o množstvo zážitkov pri objavovaní prírodných krás krajiny a hlavne pri spoznávaní srdečnosti a šikovnosti vietnamských ľudí. Zozbieral som si tieto zážitky ako perly z Dračej zátoky (Ha Long Bay) do jedného náhrdelníka pôsobivých obrazov a skúseností.
Od mojej návštevy uplynuli tri roky a musím povedať, že informácie, ktoré svet o Vietname za ten čas získal, svedčia o tom, že Vietnam svoje ambície potvrdiť renomé dravého vietnamského tigra vôbec neskrýva.
Aj keď finančná a hospodárska kríza neobišla ani Vietnam, je zrejmé, že svetoví investori majú svoje dôvody smerovať svoje analytické pohľady do vietnamského investičného portfólia. Prvé body uznania za transformáciu vietnamského hospodárstva sa pretavili do členstva krajiny vo Svetovej obchodnej organizácii. Vietnam sa pravidelne objavuje v zoznamoch krajín s lákavým investičným prostredím a Slovensko tento fakt intenzívne vníma. Veríme, že Vietnam vytrvá v nastúpenom kurze zmien, ktoré otvorili túto nesporne zaujímavú a príťažlivú krajinu svetu.
Vyše osemdesiat miliónová populácia, ktorej polovica je mladšia ako 30 rokov, v sebe skrýva mimoriadny inovatívny potenciál a hlavne chuť dosiahnuť pokrok a rast každej individuality a aj celej krajiny.
Je impozantné, že Vietnam si udržuje ekonomický rast v rozpätí 5 až 8 percent ročne už od roku 2000. Krajina sa mení takmer pred očami. Videl som to nielen v Hanoji, ale aj počas mojej návštevy Hočiminovho mesta. Pán prezident, iste mi potvrdíte, že je to sebavedomá, pulzujúca, a rýchle sa rozrastajúca metropola, s perspektívou progresívnej budúcnosti.
Vaša životná púť, a taktiež Vašej ctenej pani manželky, je spätá s týmto mestom a jeho okolitým regiónom, ste tak osobnými svedkami jeho premien ako aj premien celého novodobého Vietnamu.
Vaša Excelencia,
dnes Slovensko a Vietnam uzatvorili dôležité zmluvné dokumenty, ktoré doplnia skladačku legislatívnej mozaiky a sú prísľubom na vytvorenie prajného prostredia pre budúcu spoluprácu.
Dovolil by som si Vám navrhnúť, aby sme uzatvorili imaginárnu, nepísanú, zmluvu, ktorá nie je založená na právnických formuláciách, ale na obyčajných ľudských úprimných vzťahoch. Slovensko a Vietnam na to majú všetky predpoklady. Otvorenosť a radosť, ktorú som videl na tvárach vietnamských priateľov, bývalých študentov slovenských univerzít, počas mojej návštevy vo Vietname je solídny základ, na ktorom je treba stavať. Verím, že aj vietnamská komunita žijúca na Slovensku, bude podporovať vzájomne prospešnú spoluprácu oboch našich krajín.
Otvorene musím povedať, že v dnešných časoch už bude ťažšie udržať si náklonnosť Vietnamu ako v minulosti. Veď o Vietnam sa uchádzajú svetové mocnosti najvyššieho rangu. Vaša krajina je nielen významným hráčom na svetovom ekonomickom poli, ale aj rýchlo sa učiacim a aktívnym členom medzinárodného zoskupenia so smelými politickými predsavzatiami. Vietnamský ľud disponuje hmatateľnou národnou sebadôverou, ktorá plodí úspech a prosperitu krajiny.
Vážený pán prezident,
odporúčajme našim exekutívam pragmaticky vyhodnotiť vzájomný potenciál politickej, ekonomickej i kultúrnej spolupráce. Jubilejné 60. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi našimi krajinami a historicky prvá návšteva vietnamského prezidenta na Slovensku je na to vhodná príležitosť. Určite by tomu napomohlo aj otvorenie zastupiteľského úradu Vietnamskej socialistickej republiky so sídlom priamo v Bratislave. Považovali by sme to za prejav ústretovosti v dnešných, krízou skúšaných, časoch.
Slovensko, patrí, podobne ako Vietnam, ku krajinám, ktorých krv v hospodárskom obehu pulzuje v závislosti od výkonnosti svetových politických a ekonomických veľmocí. Kríza ovplyvnila aj krajiny, do ktorých Slovensko exportuje veľkú časť svojej výroby.
Nezakrývame, že prekonávame fázu útlmu, ktorý má na svedomí finančná a hospodárska kríza. Ale tak ako v živote, aj v ekonomike sa dobré a zlé časy striedajú a proces znovuoživenia slovenskej ekonomiky už nastal.
Predikcie analytických odborníkov ohľadom vývoja slovenskej ekonomiky na budúci rok hovoria o tom, že slovenská ekonomika bude opätovne patriť k tým najrýchlejšie rastúcim v Európskej únii. Na Slovensku pretrváva priaznivé podnikateľské prostredie a zahraniční investori považujú konkurencieschopnosť Slovenskej republiky stále za jednu z najpríťažlivejších. V tejto súvislosti by som bol rád, ak by sme po dnešnom Ekonomickom fóre slovenských a vietnamských podnikateľov našli čo najviac spôsobov efektívneho využitia našich dlhodobých bezkonfliktných kontaktov.
Viem, že vo Vašej delegácii i v delegácii podnikateľov sa nachádzajú absolventi škôl na Slovensku i v Čechách. Verím, že využijú znalosť nášho prostredia, svoje skúsenosti i dnešné postavenie vo Vietname na všestranný rozvoj našej spolupráce.
Vaša Excelencia, vážená pani Kim Chi Excelencie, vážené dámy a páni,
dovoľte mi pozdvihnúť pohár a pripiť si na tento mimoriadny okamih. V predvečer kresťanských sviatkov pokoja a pohody prijmite, prosím, prejavy našej slovanskej pohostinnosti ako znamenie nášho intenzívneho záujmu rozvoj vzájomných vzťahov. Pripíjam na Vaše zdravie, osobné šťastie i na prosperitu Vietnamu a jej občanov. |