Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2009
Prezident Ivan Gašparovič vystúpil na slovensko-tureckom ekonomickom fóre
2. november 2009
Jedným z konkrétnych výstupov bilaterálnych rokovaní slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča a tureckého prezidenta Abdullaha Güla, ktorý je na Slovensku na oficiálnej návšteve, bolo slovensko-turecké ekonomické fórum.
Ivan Gašparovič na fóre vystúpil s príhovorom, v ktorom ocenil, že tureckí podnikatelia svojou účasťou dokumentujú, že aj napriek hospodárskej a finančnej kríze dokážeme prekonávať prekážky a hľadať nové cesty a formy spolupráce.
Prezident konštatoval, že až do vypuknutia krízy mali slovensko-turecké obchodné kontakty veľmi priaznivý trend. V rokoch 2003 až 2007 nastal až štvornásobný nárast nášho obratu. V roku 2008 sme zaznamenali jeho ďalší nárast, čím sa priblížil takmer k sume jednej miliardy eur. Pre Slovensko, ako krajinu odkázanú na export je dôležité, že dlhodobo dosahujeme v obchodnej spolupráci s Tureckom aktívne saldo. V roku 2008, v porovnaní s predchádzajúcim rokom stúplo o 66 %.
Slovenský export do Turecka v roku 2008 predstavoval 1,3 % z celkového vývozu Slovenska. „Je to už zaujímavý podiel, ale na krajinu so 70 miliónmi obyvateľov, ktorú možno dosiahnuť za jeden deň autom, je to predsa len málo, „ uviedol prezident.
Pozitívne hodnotil fakt, že Turecká republika nedávno ratifikovala Dohodu o hospodárskej spolupráci medzi oboma krajinami, ako aj Zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií, čím sa výrazne upevnil legislatívny rámec na ďalší rozvoj našich ekonomických vzťahov.
Ako vážnejšie výhrady k úrovni slovensko –tureckej spolupráce označil Ivan Gašparovič oblasť investícií. „V Turecku nie je evidovaná žiadna investícia zo Slovenska a u nás evidujeme turecký kapitál v celkovej sume len asi 3 milióny eur. To je, podľa mňa, naozaj málo na dve krajiny s rozvinutou ekonomikou. Mimoriadne možnosti spolupráce, či už ide o obchod alebo investície, vidíme najmä v oblasti energetiky. Napokon, aj počas predchádzajúceho zasadania spoločnej Slovensko-tureckej ekonomickej komisie sa spomínal záujem o budovanie a modernizáciu existujúcich tureckých elektrární, “ povedal prezident.
Za ďalšie exportné možnosti pre Slovensko označil náš najvyšší predstaviteľ vývoz investičných celkov alebo vytváranie výrobných kooperácií v Turecku, nakoľko Turecko sa vyvíja ako významný a strategický transportér energetických nosičov z oblasti Kaspického mora a Centrálnej Ázie.
Prezident SR v ďalšej častí vystúpenia pozitívne hodnotil nedávny podpis medzivládnej dohody týkajúcej sa plynovodu Nabucco, ktorý otvára možnosť diverzifikovať naše zdroje plynu a prepravné trasy. Za rovnakú príležitosť označil plynovod Južný prúd, ktorého realizáciu vo svojich teritoriálnych vodách odsúhlasila 22. októbra vláda Tureckej republiky.
„Obe krajiny majú nevídané možnosti spolupráce v oblasti turistického ruchu. Turecko patrí medzi desať najvyhľadávanejších cieľových krajín našich dovolenkárov a existuje trend, ktorý bude posúvať túto reláciu na ešte vyššie priečky. V roku 2008 navštívilo Turecko 48 597 slovenských občanov, čo predstavuje nárast oproti predchádzajúcemu roku o 80 %. Neúplné štatistiky z tohto roka naznačujú, že by ich malo byť ešte viac. To dokumentuje rastúcu popularitu tureckých turistických centier a možnosti aj pre tých najnáročnejších zákazníkov, „ uviedol v závere príhovoru na slovensko-tureckom ekonomickom fóre Ivan Gašparovič. Dodal že aj Slovensko zaznamenalo zvýšený príchod návštevníkov z Turecka. V roku 2008 nás navštívilo vyše troch tisíc tureckých turistov, pričom ich počet narástol v porovnaní s prechádzajúcim rokom o 48%. Napriek neporovnateľnosti s popularitou Turecka, bohatého na historické pamiatky, prírodné krásy a morské pláže vyjadril presvedčenie, že i Slovensko má čo ponúknuť. „Ako slovenské špecifikum popri historických pamiatkach a prírodných krásach by som rád spomenul najmä naše početné liečivé termálne kúpele,“ povedal náš najvyšší predstaviteľ.
Na záver zaželal Ivan Gašparovič účastníkom slovensko-tureckého ekonomického fóra, aby hospodárska spolupráca oboch krajín prinášala obojstranný prospech a aby sa stala prínosom aj pre obyvateľov oboch našich krajín a to v priestore, ktorý, možno už čoskoro bude spoločný – európsky.
Turecký prezident Gül vo svojom vystúpení zdôraznil, že „Turecko je obrovský trh s obrovským potenciálom.“ Pripomenul tiež, že tento rok oslávime 85. výročie nadviazania spolupráce s československom, „to znamená, že aj so Slovenskom.“
Turecký hosť poukázal na predpoklady dynamického rozvinutia dvojstranných vzťahov. Zdôraznil veľké možnosti spolupráce aj v oblasti energetiky ako aj v oblasti spoločných investícií v tretích krajinách.
Na margo cestovného ruchu a turizmu Abdullah Gül pripomenul, že do Turecka pricestuje ročne niekoľko desiatok tisíc turistov zo Slovenska. „Budeme radi, keď ich bude viac a rovnako by mohlo aj viac našich občanov cestovať na Slovensko, aby spoznávali túto krásnu krajinu v srdci Európy,“ uviedol v závere svojho vystúpenie na slovensko-tureckom ekonomickom fóre turecký prezident.
|