Slovenský prezident Ivan Gašparovič počas oficiálnej návštevy Japonska pokračoval pracovným programom v mestách Osaka a Kjóto. Do Osaky prezident cestoval s Tokia japonským rýchlovlakom Shinkansen Nozomi. Hlava štátu vystúpila na Osackej univerzite pred vyše troma stovkami študentov s prednáškou na tému „Slovensko v Európe – zodpovedná spoločnosť.“ V úvode príhovoru Ivan Gašparovič vyzdvihol statočnosť, zodpovednosť a dôstojnosť Japoncov po minuloročnej živelnej katastrofe na východe krajiny. „Priznávam, že po tejto tragickej skúsenosti vnímame Japonsko a Japoncov inak, lepšie im rozumieme. A nepochybujeme o sile a schopnosti Vášho národa úspešne prekonať akékoľvek ťažké obdobie, “ zdôraznil slovenský prezident v Osake. Príbeh úspešnej transformácie Slovenska za ostatných 20 rokov označil Ivan Gašparovič za „povzbudivý a inšpirujúci pre iných.“ Ako ďalej v prednáške prezident povedal, „pripomínam, že pred 20 rokmi takmer nikto neveril, že po pokojnom rozdelení Československa sa málo známe Slovensko dokáže vlastným úsilím, i s pomocou priateľov, tak vzchopiť, že vstúpi do Európskej únie, do NATO, do OECD, že sa stane členom Schengenskej zóny voľného pohybu a ako prvá transformujúca sa krajina v strednej Európe prijme euro.“ Slovenský prezident pripomenul, že aj v čase krízy bude Slovensko súčasťou „tvrdého integračného jadra“ Európskej únie a jeho ekonomika porastie v únii najvyšším tempom. Vzťahy medzi SR a Japonskom podľa Ivana Gašparoviča spája história i úzka politická a ekonomická spolupráca. Hlava štátu pripomenula študentom v Osake aj symboliku návštevy Milana Rastislava Štefánika na japonskom cisárskom dvore v roku 1918, kedy vzniklo demokratické Československo. Prezident odpovedal študentom na otázky týkajúce sa obdobia vzniku samostatného štátu Slovákov a rozdelenie Česko - slovenskej federácie.
V Osake sa slovenský prezident stretol aj s guvernérom prefektúry Osaka Ičiro Macuiom, s ktorým hovorili predovšetkým o hospodárskej spolupráci s Japonskom a o možnom rozšírení japonských investícií na Slovensku. Ivan Gašparovič v Osake navštívil aj japonskú štátnu mincovňu a centrálu spoločnosti Panasonic, v ktorej ho predseda predstavenstva Fumio Ohtsubo oboznámil s aktuálnym výrobným plánom. Panasonic, ktorý vo svete zamestnáva vyše 300-tisíc ľudí má svoje tri prevádzky aj na Slovensku. Spolu tam pri výrobe palubných dosiek, batérií pre hybridné motory, DVD a Blue Ray prehrávače vyrába až 2150 zamestnancov. Ako predseda predstavenstva spoločnosti uviedol, už od roku 2007 spolupracujú v oblasti vývoja so Žilinskou univerzitou.
V meste Kjóto sa hlava štátu v podvečer stretla s guvernérom provincie Keijim Yamadom a primátorom mesta Kjóto Disakuom Kadowakom. S predstaviteľmi tohto historického hlavného mesta Japonska sa prezident rozprával najmä o zachovaní svetového kultúrneho dedičstva a prírodných krás Kjóta z minulého milénia. Prezident SR Ivan Gašparovič zavŕši svoju 5-dňovú návštevu Japonska v sobotu prehliadkou cisárskych záhrad Sento a chrámov Sanju-sangendo a Kiyomizu. Do vlasti priletí v nedeľu 1. júla nadránom.