Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2009 | Príhovor prezidenta SR Ivana Gašparoviča na XIX. Sneme Združenia miest a obcí Slovenska, Bratislava 20. 5. 2009
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky, Vážený pán predseda Združenia miest a obci Slovenska, Vážení delegáti snemu, vzácni hostia,
dovoľte mi poďakovať sa za pozvanie na XIX. snem Združenia miest a obcí Slovenska a vyjadriť svoju vďaku a uznanie za prácu, ktorú vykonávate v prospech občanov.
Zároveň chcem využiť príležitosť a poďakovať sa Vám a prostredníctvom vás aj našim spoluobčanom za to, že ste mi dali svoju dôveru zastávať post prezidenta Slovenskej republiky aj v ďalšom funkčnom období. Chcem vás ubezpečiť, že som prezidentom všetkých občanov bez rozdielu národnosti, politického presvedčenia, či náboženstva, som prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky. Budem dbať na vytvárania podmienok na dôstojný a bezpečný život našich občanov.
Z mojich častých ciest do jednotlivých regiónov Slovenska dôverne poznám, z čoho pozostáva práca miestnych samospráv, s čím všetkým sa pri nej stretávate a aké problémy musíte riešiť. Pracujete na najnižšom, ale podľa môjho názoru na najdôležitejšom a najzodpovednejšom stupni zastupiteľskej demokracie, ktorá určuje charakter štátu. Nerozhodujete síce v celoštátnych záležitostiach, ale na vašich pleciach spočívajú každodenné starosti a problémy občanov. Vy musíte hľadať pre ne riešenia, vy ste zodpovední za plnenie ich oprávnených požiadaviek.
Vďaka každodennému priamemu kontaktu s občanmi je miestna samospráva svojráznym barometrom situácie a nálad v krajine. Takže vy, starostovia a primátori máte najpresnejšie a najrelevantnejšie informácie o tom, kam sa uberáme a nakoľko je naša cesta náročná. Preto som vždy veľmi rád, ak si môžem vypočuť vaše názory a hodnotenia, ak sa môžem s vami podeliť o svoje postrehy. Veď ciele mám rovnaké: blaho občana a úspešné napredovanie Slovenska.
Dnes sme v defenzíve, čelíme náporu krízy. Sme doslova súčasťou jej diania. Bezohľadnosť, s ktorou sa na nás prihnala, pripomína cunami. Darmo ľudia pred jej vlnami utekajú, darmo ratujú strechu nad hlavou, či dokonca holú existenciu.
Taká je pravda o celosvetovej hospodárskej kríze, ktorá postihla našu civilizáciu. Keďže sme ju my, občania Slovenskej republiky, nespôsobili, nevieme – aj keď sa to snažíme zistiť – čo všetko nám ešte prinesie. Bodaj by mali pravdu tí, ktorí hovoria, že je už na ústupe. Osobne to zatiaľ tak optimisticky nevidím.
Samozrejme, koho sa kríza týka bezprostredne, ratuje sa ako vie. Po svojom aj obec, mesto, región, štát. I spoločenstvá štátov, akým je aj Európska únia.
Ak by som mal jedným slovom pomenovať zbraň, ktorá sa ukazuje ako najúčinnejšia v zápase s krízou, potom je to jednoznačne „solidarita“. Všetky spoločné kroky, ktoré k nej smerujú a ktoré ju aj uskutočňujú, dnes potvrdzujú, že sme sa rozhodli správne, keď sme vstúpili do Európskej únie, do shenghenského priestoru i eurozóny. Týmito partnerstvami sme získali nemalé výhody, ale aj – a bez toho to nejde! – spoluzodpovednosť za ich citlivé miesta.
Vážené dámy, vážení páni, som rád, že sa pozitívne mení obraz aj v ďalších regiónoch Slovenska, nielen v Bratislave. Vznikajú nové priemyselné parky, za čo treba poďakovať aj miestnym samosprávam, ktoré čoraz aktívnejšie pristupujú k otázke zamestnanosti svojich občanov. Žiaľ, tento vývoj nie je charakteristický pre celú krajinu, pre každý región.
Väčší dosah občanov na chod vecí verejných priniesla reforma verejnej správy. Jej prijatie bolo dôležitým krokom najmä z hľadiska demokratizácie našej spoločnosti. Považujem však za dôležité zdôrazniť, že zodpovednosť a úlohy, ktoré reformou verejnej správy mestá a obce v rozličných oblastiach postupne získali nie je konečný stav. Na mojich stretnutiach s vami sme často hovorili práve o decentralizácii a financovaní, ale ja o modernizácií verejnej správy.
O tom, čo sa urobilo a čo ešte treba urobiť, aby štátna správa, samospráva, no najmä občan bol spokojný s výkonom jednotlivých kompetencií. Zhodli sme sa v tom, že sa urobilo veľa, ale niektoré kroky neplnia naše očakávania.
Preto musíme hľadať a nájsť pre ne efektívnejšie riešenia. Najmä pre zdravotníctvo a sociálne služby, ale aj pre vzdelávanie a kultúru. Preto som uvítal, že vláda Slovenskej republiky pripravuje návrh modernizácie územnej samosprávy.
No nielen vláda sa musí prioritne zaoberať cielenou podporou a usmerňovaním investícií do týchto regiónov a nevyhnutným rozvojom ich infraštruktúry. Aj Vy, predstavitelia miestnej samosprávy musíte byť aktívnejší a iniciatívnejší pri vyhľadávaní dobrých skúseností a nápadov, partnerov a investorov.
Viem, že osobitne malé obce majú problémy predovšetkým finančného, ale aj organizačné a personálne.
Vážnym problémom, na ktorý aj vy poukazujete je programovanie fondov EÚ. Najmä ich prideľovanie, je negatívne poznačené rezortným prístupom, ktorý by mal byť nahradený demokratickejším postupom s priamym zapojením regiónov a verejnosti.
Vážení delegáti, pristavme sa pri Európskej únii. Pred dverami máme totiž voľby do Európskeho parlamentu. A musím povedať, že z toho, čo sa dnes v spoločnosti okolo nich deje, nemám dobrý pocit. Ak sa teraz pýtate, čo takého sa deje, musím vám dať za pravdu: nedeje sa takmer nič. A malo by sa! Malo by sa o nich hovoriť, diskutovať. Mal by sa vysvetľovať ich význam pre nás, pre všetkých.
Mali by sme počuť odpočty našich europoslancov. Práve od nich by naša spoločnosť mala počuť aj to, o čom sa v Európskom parlamente – v súvislosti s krízou – diskutuje najviac. Aké tam prevládajú názory, aké rozpory. Aké postoje prezentujú naši poslanci, akú majú podporu. Naši občania o tom čosi vedia, ale veľmi, veľmi málo.
Možno sa ešte dočkáme očakávaných informácií. No najmä verejno-právne médiá mali už dávno informovať občanov o pozícii a funkciách tohto zákonodarného zboru, o význame a dosahu jeho rozhodnutí, atď., atď.
Osobitne sa už dávno mali venovať najmä prvovoličom, pretože naša mladá generácia trpí výrazným deficitom informácií o tomto dôležitom orgáne moci Európskej únie.
Chcem vás preto – vážení delegáti – požiadať, aby ste v rámci svojich možností informovali občanov aspoň vy. Aby ste ľuďom vysvetľovali, aký význam má Európska únia aj pre vás. Brusel už totiž nie je od nás až tak ďaleko, ako to vyzerá na mape. A duchovná mapa Európskej únie je už len jedna. Ak ju nebudeme poznávať, zúčastňovať sa na jej kreovaní, vystavíme mimo hry sami seba.
Žiadam vás o to aj preto, že keď sa zhováram s občanmi o problémoch, ktoré ich trápia, nehovoria mi len o nich, ale aj o postojoch svojich volených zástupcov. Teda aj o vás. A hoci je občan bytosť nespokojná, rád konštatujem, že sa stretávam v čoraz väčšom množstve so slovami uznania na vašu adresu. Práve to ma pomklo k vysloveniu prosby ohľadne volieb do Európskeho parlamentu.
Vážené primátorky a primátori, vážené starostky a starostovia, vážení delegáti, doteraz som hovoril o práci samosprávnych orgánov a o úlohách, ktoré plnia.
V tomto vám významne pomáha Združenie miest a obcí Slovenska, teda vaša organizácia, ktorá plní aj funkciu prirodzeného mostu medzi mestami a obcami a najvyššími orgánmi štátu, či predstaviteľmi parlamentných politických subjektov. Rád vyjadrujem svoje hlboké uznanie a poďakovanie predsedovi ZMOSU, funkcionárom, že si v tomto politickom prostredí ZMOS dokázal zachovať tvár, čo v našich pomeroch nie je ľahké.
Záverom vám opätovne vyjadrujem svoju vďaku za vašu obetavú prácu, za citlivý prístup k občanom.
Prajem vám veľa zdravia, síl a entuziazmu do vašej náročnej práce, hojnosť osobného šťastia a profesionálnych úspechov.
Ďakujem za pozornosť. |