Aktuality
   

Rok 2012

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012

Oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Japonsku

Oficiálna návšteva prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Japonsku

25. jún 2012

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou Gašparovičovou v dňoch 26. až 30. júna 2012 navštívi Japonsko. Je to prvá oficiálna návšteva najvyššieho štátneho predstaviteľa Slovenskej republiky v Japonsku. Hlavu štátu bude na oficiálnej návšteve sprevádzať podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Prezident SR s manželkou sa stretnú s Ich veličenstvami cisárom Akihitom a cisárovnou Mičiko, predsedom vlády Japonska Jošihiko Nodom, s členmi japonsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva, predsedom a spolupredsedami ekonomickej federácie Keidanren, s guvernérom Osaky, s primátormi mesta Sendai, Osaka a Ishinomaki, rektorom Tokyo International University, riaditeľom Nomura Holdings, prezidentom RIKEN (Ústav fyzikálneho a chemického výskumu), predstaviteľmi školy Kadonowaki v Sendai. Hlava šátu sa stretne aj s našimi krajanmi.

Oficiálna návšteva je prejavom vôle oboch krajín upevňovať priateľské a korektné bilaterálne vzťahy. Návšteva je zameraná na prezentáciu Slovenska ako krajiny vhodnej pre priame japonské investície, na rozvoj ekonomickej, vedecko-technickej, kultúrnej a univerzitnej spolupráce. V podnikateľskom sprievode prezidenta Slovenskej republiky bude aj generálny riaditeľ SARIO, skupina podnikateľov a predstavitelia slovenskej vedecko-výskumnej sféry. Počas júnovej návštevy prezidenta SR v Japonsku Veľvyslanectvo SR v Tokiu organizuje tri podnikateľské semináre (Tokio, Osaka, Sendai).

Po zemetrasení a cunami v marci 2011 v Japonsku poskytlo Slovensko finančný dar 100 tisíc EUR a humanitárny materiál prostredníctvom krízového mechanizmu EÚ v hodnote 144 720 EUR.

Japonské hospodárstvo je po USA a Číne tretie najväčšie na svete (8,1% svetového HDP); medzi jeho základné črty patria inovácie, špičkové technológie, dominantný sektor služieb, silný finančný systém a vysoké zapojenie do medzinárodného obchodu. Japonsko sa radí na 2. miesto za USA spomedzi veľkých rozvinutých krajín v objeme výdajov na vedu a výskum, čo mu dáva pozíciu spoločnosti založenej na inováciách a vyspelých technológiách (v krajine sa vynakladá na vedu a výskum suma 3,6 % HDP, s cieľom dosiahnuť úroveň 4 % - najviac na svete na obyvateľa).

Slovenská republika sa sústreďuje na získavanie priamych investícií, oblasť výskumu a vývoja, podporu slovenského vývozu do Japonska a zvýšenie počtu japonských turistov navštevujúcich SR. Japonsko zaujíma v celkovom poradí zahraničných investorov približne 20. miesto. Na Slovensku pôsobí 42 (z toho 16 výrobných) japonských spoločností, ktoré zamestnávajú cca 9 000 pracovníkov. Odvetvovo ide o investície spojené najmä s automobilovým a elektronickým priemyslom. Slovenský vývoz do Japonska po prepade v r. 2009, v dôsledku finančnej krízy v r. 2008, opäť stúpa. Významným faktorom, ovplyvňujúcim dlhodobo slovenský vývoz do Japonska, sú dodávky osobných automobilov Volkswagen. Značka Volkswagen je od r. 2000 najpredávanejšou dovážanou značkou na japonskom trhu (cca 25% z dovážaných automobilov s 1% podielom na celkovom trhu).

Slovensko sa snaží prilákať čo najväčší počet japonských turistov, ktorých momentálne príde na Slovensko približne 10 000 ročne. V oblasti kultúry je v Japonsku žiadané slovenské hudobné interpretačné umenie, veľmi dobre sú v Japonsku prijímané už tradičné výstavy Bienále ilustrácií Bratislava a japonskí ilustrátori sa pravidelne zúčastňujú na BIB v Bratislave. V oblasti vzdelávania a vedy spolupráca prebieha na základe vzájomného poskytovania štipendií. Prevahu majú pobyty slovenských študentov a vedeckých pracovníkov v Japonsku na základe ponuky japonskej strany.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]