Prezident SR - Foto archív Hlava štátu navštívila Slovenskú akadémiu vied

Hlava štátu navštívila Slovenskú akadémiu vied

Prezident SR Ivan Gašparovič navštívil Slovenskú akadémiu vied. Predseda SAV Jaromír Pastorek mu v úvode predstavil nové predsedníctvo tejto vedecko-výskumnej inštitúcie a jej programové zámery. Podľa slov predsedu akadémie „táto návšteva by mala odštartovať novú éru komunikácie štátnych predstaviteľov s predstaviteľmi vedy a výskumu.“ Ako v príhovore pred auditóriom zloženom z riaditeľov jednotlivých vedeckých ústavov akadémie Pastorek povedal „chceme sa dostať s chvosta Európskej únie a posunúť úroveň slovenskej vedy a výskumu na vyššiu úroveň.“ Predseda SAV ocenil ústretovosť hlavy štátu pri hľadaní pomoci ako vymaniť slovenskú vedu zo súčasnej nelichotivej situácie.

Prezident v prejave pred akademikmi zdôraznil, že dnešné stretnutie považuje za prirodzené pokračovanie komunikácie a spolupráce s touto vedecko-výskumnou inštitúciou. Práve obdobie súčasnej globálnej hospodárskej krízy podľa neho dokazuje, že „veda nie je len segmentom jej možných riešení. Európska únia ju považuje aj za akcelerátor, ktorý môže uvoľniť pretrvávajúce napätia a privodiť opätovný hospodársky rast.“ Ivan Gašparovič pripomenul, že podpora vedy, výskumu a inovácií musí byť prioritným záujmom našej spoločnosti. „Niekedy mám taký dojem, že túto prioritu veľmi preferujeme. Nie reálne, len verbálne“ – kritizoval úroveň podpory vedy a výskumu na Slovensku prezident. Dodal, že povinnosťou štátu je vytvárať optimálne podmienky pre SAV ako inštitúciu, ktorá garantuje kvalitu vyspelých tímov.

Základné porovnanie hovorí, že Slovensko má jeden z najmenších a najchudobnejších národných systémov vedy a výskumu v EÚ. Podiel výdavkov na vedu a výskum z hrubého domáceho produktu za rok 2008 bol len 0,47 %, čo v nominálnom vyjadrení predstavuje 0,32 mld. eur, teda ani nie 10 miliárd korún. Priemer EÚ je okolo 1,8 %, pričom škandinávske krajiny sú na úrovni 3 až 4 %. V roku 1989 sme mali podobnú úroveň aj my, no za takmer 20 rokov podiel výdavkov neustále klesal. Problémom je najmä skutočnosť, že najviac za posledné dve dekády klesli nie vládne, ale hlavne podnikové výdavky na vedu a výskum.

V týchto súvislostiach prezident poukázal na svoj inauguračný prejav z 15. júna 2009, v ktorom vyslovil presvedčenie, že „Slovenská akadémia vied je schopná predložiť vedeniu štátu takú koncepciu financovania vedy, ktorá môže pri aplikovaní získaných výsledkov priniesť vo viacerých okruhoch vedeckého bádania štátu úspory aj zisky.“ Hlava štátu pokračovala, „som rád, že na túto moju výzvu vedenie Slovenskej akadémie vied pozitívne zareagovalo na čele s jej predsedom prof. Jaromírom Pastorekom.“

Ivan Gašparovič na pôde Slovenskej akadémie vied zdôraznil, že je našou povinnosťou hovoriť o našej vede. Popularizovať ju najmä cez verejno-právne médiá. „Toto konštatovanie by malo byť pre ne priamou výzvou. Musíme popularizovať vedcov. Aj tým získavať, motivovať mladých, talentovaných ľudí pre vedu, dávať im vzory“, povedal prezident.

Hlava štátu sa vedcom a akademikom poďakovala za prípravu na rozsiahlej práci Stratégie rozvoja Slovenska 2020. Náš najvyšší predstaviteľ pripomenul aj úspech vedeckej konferencie z konca novembra 2009 „Veda, politika, štát“, ktorú organizovala Kancelária prezidenta SR spolu so Slovenskou akadémiou vied.

Prezident si po diskusii s vedeckými pracovníkmi prezrel niektoré výskumné pracoviská akadémie – Ústav experimentálnej psychológie SAV, Ústav merania SAV a Virologický ústav SAV.


.