Aktuality
   

Rok 2012

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2012

Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec 2012

Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec 2012

13. apríl 2012

Prezident SR Ivan Gašparovič vystúpil s prejavom na medzinárodnom bezpečnostnom fóre Globsec 2012. Hlavnou témou, v poradí už siedmeho ročníka tohto globálneho bezpečnostného fóra je tento rok ekonomika a eurokríza.

Ivan Gašparovič vo svojom vystúpení zdôraznil význam medzinárodnej konferencie o globálnej bezpečnosti, keď povedal: “ Konferencie, ako je táto, majú ambíciu pomáhať politikom tvoriť vízie a vyjsť za hranice svojich partajných politík. Súčasná medzinárodná politika rieši otázky konsolidácie globálnej ekonomickej a finančnej bezpečnosti, Európa stabilizáciu eurozóny a nové pravidlá fungovania únie, Severoatlantická aliancia pred summitom v Chicagu spôsob ukončenia svojej misie v Afganistane i perspektívu svojej vnútornej reformy.“

Prezident SR si myslí, že v súčasnej Európe sa oslabuje vnímanie Európskej únie ako bezpečnostného projektu a do popredeia sa posúva jej ekonomický a politický rozmer. „Hádam ešte nikdy v histórii nebolo prepojenie medzi ekonomickou a finančnou stabilitou a bezpečnosťou sveta také silné a intenzívne, ako teraz,“ uviedol v prejave. Podľa hlavy štátu zápas o obnovenie stability eurozóny, o vnútornú reformu únie a o zachovanie eura vnímame na Slovensku aj ako zápas o posilnenie bezpečnostného a obranného rozmeru Európskej únie, o bezpečnú budúcnosť Európy. „Viac ako kedykoľvek predtým si uvedomujeme úzku prepojenosť ekonomickej výkonnosti a prosperity s bezpečnostnými ukazovateľmi. Naše domáce úsilie o ozdravenie a udržateľnosť verejných financií, o podporu európskeho stabilizačného mechanizmu, i za cenu istých obetí, a o vytvorenie životaschopnej únie fiškálnej stability, je súčasťou tohto zápasu.“

Hlava štátu je presvedčená, že Spojené štáty presúvajú pozornosť i kapacity iným smerom a nám prenechávajú väčší priestor na zvyšovanie našej európskej zodpovednosti za bezpečnosť Európy. Konštatoval, že táto veľká výzva však neprichádza vo vhodnom čase, pretože v Európe máme problémy s udržaním našej meny, s udržaním pozitívneho ekonomického vývoja, s konsolidáciou našich rozpočtových deficitov. Snažíme sa udržať pri živote rozširovanie aliancie, ale zároveň nevytvárať nové „železné opony“. „Ako v tejto situácii nájsť správny východ aliancie z terajšej križovatky a zároveň nestratiť Spojené štáty americké ako kľúčového atlantického partnera?“ Podľa Ivana Gašparoviča je potrebné „ozdraviť verejné financie každého člena, intenzívne spolu komunikovať, preskupiť zdroje a zvýšiť tlak na investície do inovácií a nových technológií. To však nebude stačiť. Mali by sme využiť doterajšiu skúsenosť s mobilizáciou našich zdrojov pri záchrane eura a spoločným úsilím sa sústrediť na intenzívnejšie spájanie obranných kapacít a zdrojov podľa konceptu „spájať a zdieľať“ (pooling and sharing). Je to súčasť procesu, ktorý generálny tajomník NATO Rasmussen pomenoval „inteligentnou obranou“. Bol by to aj praktický základ reálneho strategického partnerstva aliancie s EÚ."

Ivan Gašparovič zhrnul hlavné myšlienky svojho vystúpenia do niekoľkých téz:

- Bezpečnostná agenda je v európskej politike dlhodobo poddimenzovaná, čo znižuje relevantnosť Európy ako partnera pri riešení globálnych otázok.

- Spojené štáty vytvárajú v NATO stále väčší priestor pre zodpovednosť európskym spojencom a je iba na nás, ako s touto zodpovednosťou naložíme. Bude to mať vplyv na budúci význam a atraktívnosť aliancie i na podobu strategického partnerstva EÚ – NATO.

- V EÚ i v NATO sa budeme musieť sústrediť na ozdravenie verejných financií každého člena, preskupenie a zdieľanie zdrojov a kapacít, na projekty „inteligentnej obrany“, na cieľavedomé investície do inovácií a nových technológií.

 - V neposlednom rade sa budeme musieť viac zamerať na ďalšie prehĺbenie strategického partnerstva EÚ a NATO, pretože naši spoluobčania sa nás budú stále častejšie pýtať, prečo táto prirodzená väzba a spolupráca oboch organizácií ostáva tak neuveriteľne vágna.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 Kancelária prezidenta SR. Spracované v redakčnom systéme SwiftSite spoločnosti ELET.  [Technické informácie]