Prezident SR Ivan Gašparovič rokoval s predsedami vyšších územných celkov
Prezident SR Ivan Gašparovič rokoval v Prezidentskom paláci s predsedami vyšších územných celkov. Na novoročnom stretnutí s hlavou štátu boli prítomní Milan Murgaš, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja, Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja, Pavol Sedláček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja a Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja.
Prezident SR víta stretnutia s predsedami VÚC, pretože poskytujú možnosť vyhodnotenia predchádzajúcich stretnutí a tak aj na začiatku nového roka 2009 mohli konštatovať, že uplynulý rok bol rokom úspešným. Potvrdila sa aj správnosť prerozdelenia právomocí medzi štátom a samosprávou. Ivan Gašparovič je presvedčený, že rok 2008 priniesol Slovenskej republike úspechy v ekonomike, v zahraničnej politike a vstup do eurozóny považuje hlava štátu za veľmi dobré rozhodnutie, ktoré prišlo v tom najsprávnejšom čase. Pripomenul však, že koncom minulého roka nás zasiahla globálna finančná kríza a v súčasnosti aj kríza energetická a preto je „nevyhnutné, aby bol našou prioritou občan.“
Slovenský prezident poďakoval predsedom VÚC za ich prínos pri riešení problémov jednotlivých regiónov a za snahu o vytváranie nových pracovných príležitostí. Regióny si podľa prezidenta SR zaslúžia ešte väčšiu finančnú samostatnosť. „Čakajú nás ťažké chvíle ale musíme ich spoločne prekonať. Preto aj Vaša práca, najmä v oblasti zdravotníctva a školstva nie je jednoduchá,“ uviedla hlava štátu pred predsedami VÚC.
„Princípy solidarity a kohézie sú tie, ktorým Slovensko vďačí za svoj úspech,“ uviedol Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja je presvedčený, že jednou z hlavných tém budúcoročného volebného obdobia regionálnych samospráv bude komplexná reforma verejnej správy. „Financovanie VÚC sa dostalo do pozície, že dosiahlo svoj strop,“ konštatoval predseda KSK a dodal, že regionálne samosprávy už nemajú rezervy na nové rozvojové programy.
„Určite existuje priestor na zlepšenie koordinácie všetkých investícií v samosprávnych krajoch,“ povedal Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja. Podľa neho sa častokrát stáva, že pri budovaní veľkých investícií regiónom zostávajú len starosti so zničenými cestnými komunikáciami. Obce, mestá a samosprávne kraje potrebujú podporu pri rozvoji malého a stredného podnikania v sektore služieb, turistiky a cestovného ruchu. Za veľmi vážnu považuje aj situáciu v zdravotníctve, predovšetkým v otázke finančného zabezpečenia a miezd pre zdravotníckych pracovníkov.
Ivan Gašpačrovič so svojimi hosťami hovoril aj o aktuálnej energetickej kríze. Zhodli sa v názore, že Slovensko potrebuje energetickú sebestačnosť a je nevyhnutné, aby sa hľadali najvýhodnejšie alternatívy.
Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja vyjadril názor, podľa ktorého „samosprávne kraje urobili veľký krok pri poskytovaní sociálnych služieb“ a dodal, že VÚC sa v tejto oblasti stávajú lídrami. Kritizoval nízku úroveň miezd zdravotníckych zamestnancov v regionálnych nemocniciach v porovnaní so zamestnancami štátnych nemocníc.
Podľa Milana Murgaša, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja je „veľkou hrozbou to, že na samosprávne kraje sa presúvajú stále nové kompetencie, ale nové finančné zdroje neprichádzajú.“ Táto skutočnosť podľa neho ohrozuje ďalšie rozvojové programy v regiónoch.
Peter Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja upozornil na neľahkú situáciu samosprávnych krajov v oblasti vlastníctva a údržby ciest II. triedy, o ktoré sa bez pomoci štátu kraje dokážu len veľmi ťažko postarať. Za problém považuje aj fakt, že väčšina ciest nie je vlastnícky vysporiadaná.