Aktuality
   

Správy tlačového oddelenia

Úvod | Aktuality | Správy tlačového oddelenia | Správy tlačového oddelenia

Prezident strávil deň s Rómami

Prezident strávil deň s Rómami

8. apríl 2015

Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov navštívil prezident Andrej Kiska niektoré miesta, kde žijú Rómovia. V obci Spišský Hrhov, v ktorej bol prezident na úvod, Rómovia pracujú, vzorne sa starajú o svoje rodiny a sú prínosom pre svoju komunitu a obec.

So starostom Vladimírom Ledeckým a zástupcami rómskej komunity Kiska hovoril o tom, čo je za úspešným príbehom integrácie. Podľa starostu trvalo pätnásť rokov, kým sa v obci výrazne zlepšila situácia Rómov vďaka koordinovanému riešeniu otázok zamestnanosti, bývania aj vzdelávania. Zamestnanosť sa zvýšila založením obecnej firmy, k prestavbe svojich príbytkov motivovala obec Rómov poskytnutím lacného stavebného materiálu a technológií s podmienkou majetkoprávneho vysporiadania pozemkov. Prezident navštívil aj miestnu základnú školu s celodenným výchovným systémom pre deti z vylúčených komunít.

Podľa Kisku je veľmi dôležité ukazovať takéto pozitívne prípady a informovať o nich. „Rómska problematika je jedným z najzávažnejších problémov, ktorým čelí naša spoločnosť. Dnes som sa rozhodol navštíviť miesta, kde sa to dá. Nemôžeme stále hovoriť len, že to nejde, že sa nič nedarí,“ zdôraznil. „Vždy je to o ľuďoch, o starostoch, primátoroch, riaditeľoch škôl, ale aj o tých, ktorí zamestnávajú. Neexistujú rýchle riešenia, problém je dlhodobý, treba poctivo pracovať.“

Prezident navštívil aj popradské sídlo firmy Passel, o ktorej uviedol, že jej činnosť dáva pravý význam slovám „spoločenská zodpovednosť“. Pätinu popradských zamestnancov Passelu tvoria Rómovia. Ich mená či farba pleti pritom nezavážili v procese, keď žiadali o prácu firrma v nich videla predovšetkým ľudí, ktorí môžu tvoriť hodnoty, ak dostanú šancu.

V Batizovciach prezident Kiska diskutoval pri obede s Rómami, ktorí aj napriek tomu, že žijú v osade, majú prácu, nemajú žiadne nedoplatky a starajú sa o svoje deti. „Aj takíto ľudia žijú v rómskych osadách a považujem za dôležité to pripomenúť,“ zdôraznil. Prítomní boli aj žiaci i učiteľka z odborného učilišťa v Kežmarku, s ktorými hovoril o tom, prečo toľko rómskych detí končí v špeciálnych školách.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]