Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezident prijal demisiu Pellegriniho a vymenoval nového ministra školstva Draxlera

Prezident prijal demisiu Pellegriniho a vymenoval nového ministra školstva Draxlera

25. november 2014

Prezident SR Andrej Kiska dnes prijal v Prezidentskom paláci demisiu ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Pellegriniho a na návrh predsedu vlády vymenoval Juraja Draxlera za nového ministra školstva.

Prezident v príhovore pripomenul, že zmena ministra školstva nesúvisí so školstvom, ale so situáciou v slovenskom zdravotníctve a v parlamente. Vyjadril presvedčenie, že vzdelávanie je a musí zostať prioritou Slovenska.

Novému ministrovi rezortu “od ktorého práce, od ktorého kvality a schopnosti hľadieť dopredu závisí prosperita života v našej spoločnosti,“ adresoval tiež slová o tom, že Slovensko si dnes nemôže dovoliť zaostávať v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu.

Prezident pomenoval najpálčivejšie problémy rezortu školstva – zastarané osnovy, orientácia na množstvo, nie na kvalitu absolventov, nedostatočné podmienky pre pedagógov, slabá schopnosť vedy podieľať sa na užitočnom výskume. „Odpovede a riešenia kvality vzdelávania očakávajú od Vás oprávnene žiaci, študenti a ich rodičia, aj učitelia, ktorým berie chuť do práce byrokracia, s ktorou sa každodenne stretávajú a demotivuje ich postavenie a ohodnotenie našou spoločnosťou,“ povedal prezident. Zdôraznil aj sťažnosti zamestnávateľov na nedostatočnú kvalitu absolventov a chýbajúcu motiváciu škôl spolupracovať na vzdelávaní, výskume a vývoji.

Prezident v závere svojho príhovoru vyslovil presvedčenie, že novovymenovaný minister intenzívne využije čas na riešenie vážnych problémov rezortu školstva.

Na slávnostnom akte vymenovania nového ministra školstva bol aj premiér Robert Fico.

Prezident SR Andrej Kiska dnes ešte pred oficiálnym prijatím demisie a vymenovaním nového člena vlády diskutoval s odchádzajúcim ministrom školstva Petrom Pellegrinim a novým ministrom školstva Jurajom Draxlerom. 
 

Prezident sa zaujímal o to, v akej fáze sú projekty na zmeny a zlepšenie systému vzdelávania, a či bude mať výmena ministrov dopad na pripravené projekty. Prezident považuje školstvo a reformu vzdelávania za nevyhnutnú pre úspešnú budúcnosť našej krajiny.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]