Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezident Kiska sa stretol s Bielymi vranami

Prezident Kiska sa stretol s Bielymi vranami

27. november 2014

Prezident Andrej Kiska prijal dnes v Prezidentskom paláci organizátorov a laureátov ocenenia Biela vrana.

„Sú to ľudia, ktorí dokázali prekonať strach, riskovali stratu svojho zamestnania, napriek tomuto riziku našli v sebe odvahu a poukázali na to, kde štát zlyháva. Ja, ako prezident, pokladám za veľmi dôležité, aby ľudia na Slovensku nemali strach, aby nemali strach povedať keď niečo nefunguje, keď niečo zlyháva, aby sme o problémoch vedeli. S úctou sa skláňam pred odvahou týchto ľudí a verím, že naša spoločnosť pôjde k lepšiemu a ľudia zase začnú veriť vo fungovanie štátu,“ povedal slovenský prezident.

Na stretnutí bola Ľubica Lapinová, ktorá dostala Bielu vranu v roku 2014 za dôslednosť pri výkone pracovných povinností kontrolórky aj napriek tlaku zo strany nadriadených a Zuzana Pechočiaková, ktorá bola ocenená za odvahu a odhodlanie bojovať za práva pacienta.

Biela Vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť, konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a často pritom podstúpili riziko, rôzne príkoria, či zažili odsúdenie.

Ľubica Lapinová bola kontrolórkou v Národnom lesníckom centre, kde pracovala 32 rokov. V roku 2010 ju generálny riaditeľ poveril kontrolou verejného obstarávania za vyše pol milióna eur. Ľubica Lapinová pri kontrole zistila porušenie zákona. Riaditeľ ju poveril skenovaním zmlúv, čo značne spomaľovalo jej kontrolnú činnosť. Následne ju žiadal upraviť zistenia z kontroly, čo odmietla. Ľubica Lapinová dostala výpoveď. V snahe domôcť sa spravodlivosti využila Ľubica Lapinová viaceré možnosti – obrátila sa s podnetmi na Správu finančnej kontroly, ktorá potvrdila pochybenia v nakladaní s finančnými prostriedkami tak, ako ich zistila kontrolórka.

Zuzana Pechočiaková je detskou lekárkou vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Riaditeľa nemocnice upozornila na to, že v zdravotnej dokumentácii jej pacienta niekto vybielil závažné údaje o jeho reakcii na podávaný liek a žiadala prešetrenie prípadu. Zuzanu Pechočiakovú po tomto oznámení zrazu nemocnica preradila z oddelenia do príjmovej ambulancie, neumožnila jej vstup do lekárskej izby, odobrala jej osobné ohodnotenie. Zuzanu Pechočiakovú podporili kolegovia, Slovenská lekárska komora i rodičia pacienta, ktorí verejnosti dokázali, že karta ich dieťaťa bola zabielená. Vďaka tlaku médií sa Zuzana Pechočiaková mohla vrátiť na oddelenie.

Na stretnutí bol aj Fero Paulíny, zástupca občianskeho združenia Aliancia Fair Play a Milan Šagát, výkonný riaditeľ VIA IURIS.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]