Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Slovensko sa stavia zodpovedne k svojej bezpečnosti i bezpečnosti svojich spojencov

Slovensko sa stavia zodpovedne k svojej bezpečnosti i bezpečnosti svojich spojencov

22. júl 2014

Prezident SR Andrej Kiska sa v utorok 22. júla 2014 zúčastnil vo Varšave na stretnutí prezidentov krajín V4, Bulharska, Rumunska a troch pobaltských štátov (Estónska, Litvy a Lotyšska). Hlavným cieľom stretnutia zvolaného z iniciatívy Poľskej republiky bola koordinácia stanovísk pred summitom NATO v septembri 2014. Prezidenti sa zhodli na potrebe posilniť vojenskú infraštruktúru vo východnej Európe. Zaoberali sa tiež otázkou budúcnosti vzťahov NATO s Ruskom a zvýšenia investícií do obrany.

Hlavy štátov tiež vyjadrili sústrasť obetiam tragédie civilného lietadla malajzijských aeroliniek na Ukrajine.

Prezident SR hodnotí stretnutie ako veľmi užitočné osobitne z toho dôvodu, že poskytlo veľmi dobrý obraz o úsilí spojencov v regióne strednej a východnej Európy v príprave na summit NATO. Stretnutie bolo príležitosťou na posilnenie spolupráce krajín regiónu reagujúc na najvážnejšie ohrozenie bezpečnosti a stability v Európe od konca Studenej vojny.

Prezident SR partnerov informoval o krokoch, ktoré Slovensko prijalo od začiatku ukrajinskej krízy. Zdôraznil, že z pozície hlavy štátu pristupuje k záväzkom v NATO s plnou vážnosťou, pričom jeho cieľom je ísť na summit NATO s vnútropoliticky dohodnutou pozíciou, ktorá preukáže, že Slovensko sa stavia zodpovedne k svojej bezpečnosti a bezpečnosti svojich spojencov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]