Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Kiska privítal maďarského prezidenta Ádera na oficiálnej návšteve Slovenska

Kiska privítal maďarského prezidenta Ádera na oficiálnej návšteve Slovenska

10. december 2014

Prezident SR Andrej Kiska privítal v Prezidentskom paláci na prvej oficiálnej návšteve Slovenska prezidenta Maďarska Jánosa Ádera.

Slovenský prezident po rokovaní potvrdil záujem oboch krajín o pozitívne signály a spoluprácu na projektoch, ktoré môžu už dnes dobré vzťahy ešte vylepšiť.

Kiska ocenil aj kvalitu ekonomickej spolupráce, nakoľko Maďarsko je naším štvrtým najvýznamnejším obchodným partnerom.

Dôležitou témou rokovania oboch prezidentov bola energetika, preto prezident SR ocenil skutočnosť, že začiatkom budúceho roka sa uskutoční spoločné prepojenie plynovodov, ktoré zvýši energetickú bezpečnosť Slovenska i Maďarska a teda aj energetickú bezpečnosť v Európe.

Prepojenie plynovodov vysoko ocenil aj maďarský prezident. „Slovensko splnilo svoje záväzky voči EÚ, a je naším jediným susedom, ktorý tento záväzok splnil načas,“ povedal Áder.

Obaja prezidenti sa zhodli na užitočnosti väčšieho prepojenia oboch krajín v oblasti nadnárodných investícií, obchodu a povzbudenia ekonomiky. „Téma infraštruktúry, dopravného spojenia bude aj témou zajtrajšieho stretnutia prezidentov krajín V4 v Prahe,“ povedal Andrej Kiska.

Prezident Áder potvrdil historickú kontinuitu spolužitia oboch krajín, ktorú treba podľa jeho slov posilniť aj v súčasnosti v podobe intenzívnejšej a kvalitnej ekonomickej spolupráce, „ktorá by tak mohla byť príkladom aj pre iné susedské obchodné štruktúry.“

Maďarský prezident ocenil prepojenie energetických trhov Slovenska, Českej republiky a Maďarska, ku ktorému sa pridáva aj Rumunsko a naklonené tomuto riešeniu je aj Bulharsko.

Súčasťou oficiálnej návštevy maďarského prezidenta Ádera je aj rokovanie s premiérom Robertom Ficom, s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim, ale aj stretnutie oboch hláv štátov na pôde slovenského i maďarského gymnázia v Galante. Toto stretnutie označil Andrej Kiska aj ako symbol vôle oboch krajín pre priateľské a dobré susedské spolunažívanie „pod jednou európskou strechou.“

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]