Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezident SR Andrej Kiska venoval svoj plat za jún ľuďom v núdzi

Prezident SR Andrej Kiska venoval svoj plat za jún ľuďom v núdzi

25. júl 2014

Prezident SR Andrej Kiska poukázal svoj prvý plat za jún 2014 ľuďom v núdzi. Čistú mzdu 5 376,30 € rozdelil medzi desať rodín, každá z nich získala pomoc vo výške 537,63 €.

Adresátov pomoci vybral prezident SR na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi - charitatívnych organizácií Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine a Dobrý anjel. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci bude prezident uplatňovať každý mesiac, pričom pomoc od neho dostanú rodiny priamo.

Adresáti pomoci:

1. Rodina z Prešovského kraja, v ktorej 32-ročnej matke štyroch detí diagnostikovali karcinóm žalúdka. Manžel momentálne nepracuje, pretože sa stará o domácnosť a deti. Celkový čistý mesačný príjem rodiny je 420 eur.

2. Matka so 4 deťmi z Trenčianskeho kraja, ktorej jedno dieťa štyri roky bojuje s onkologickým ochorením. Matka s deťmi odišla od otca, ten ich finančne nepodporuje. Poberá príspevok na opatrovanie a na skrátený úväzok sa snaží si privyrobiť ako krajčírka.

3. Rodina z Nitrianskeho kraja, ktorej 17-ročný syn má odstránených niekoľko orgánov kvôli zhubnému nádoru. Otec je invalidný dôchodca, mama pracuje ako učiteľka v materskej škole, toho času je práceneschopná a poberá nemocenskú dávku.

4. Rodina z Bratislavského kraja s desaťročným synom s ťažkou formou detskej mozgovej obrny a ďalšími vážnymi diagnózami. Chlapček žije so svojou mamou a sestrou v sociálnom byte. Rodičia sú rozvedení, otec pracuje na brigádach a snaží sa rodinu podporovať.

5. Žena z Košického kraja, ktorá žije v sociálnom byte a vplyvom zložitej životnej situácie prišla o starostlivosť o dieťa a v istom období zostala na ulici. V súčasnosti pracuje na dohodu a syna sa jej podarilo získať späť do starostlivosti.

6. Žena z Bratislavského kraja, ktorá vyrastala v detskom domove, v súčasnosti žije v krízovom centre a vychováva dve malé deti. Otec detí, ktorý ju zo spoločného podnájmu vysťahoval, jej finančne nepomáha.

7. Rodina z Košického kraja, ktorej dvom deťom diagnostikovali onkologické ochorenie. Každý z rodičov poberá peňažný príspevok na opatrovanie.

8. Žena z Banskobystrického kraja na invalidnom dôchodku, ktorej pred troma rokmi diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu. Jej liečba je pre ňu finančne náročná pre dochádzanie na dialýzu 3-krát týždenne do vzdialeného mesta a ďalšie výdavky.

9. Žena z Nitrianskeho kraja, ktorá má onkologické ochorenie. Manžel ju obral o majetok a opustil. Jej syna práve prijali na vysokú školu, zrejme však nepôjde študovať, keďže im to nedovoľuje finančná situácia. Zatiaľ pracuje na brigádach.

10. Žena z Trenčianskeho kraja, ktorá je onkologickou pacientkou vo veľmi zlej finančnej situácii. Manžel ju týral, je po dopravnej nehode a sama sa stará o tri deti.
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]