Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Andrej Kiska rokoval s predstaviteľmi slovenskej justície

Andrej Kiska rokoval s predstaviteľmi slovenskej justície

23. október 2014

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dnes pozval na pracovné stretnutie do Prezidentského paláca ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a predsedníčku Súdnej rady SR Janu Bajánkovú. Rokovali o aktuálnych zmenách v súdnictve, vrátane zmeny Ústavy a viacerých zmenách zákonov, ktoré sa týkajú fungovania súdnictva. „Nie všetky boli prijaté odbornou verejnosťou jednoznačne. Ale viaceré zmeny, ktoré sa stali, vzbudzujú očakávanie, že naše súdnictvo bude fungovať lepšie, že bude fungovať efektívnejšie, rýchlejšie, že sa zvýši dôveryhodnosť súdnictva, že bude súdnictvo plniť očakávania, ktoré od neho všetci máme,“ uviedla hlava štátu.

Vo verejnosti najviac rezonovali zmeny na čele významných inštitúcií v justícii, teda na čele Súdnej rady a potom aj na čele Najvyššieho súdu. „Chcem ale povedať jedno: To, že už nemáme na čele súdnictva pána Harabina, neznamená, že sme všetko vyriešili,“ zdôraznil prezident. Za jednu zo svojich priorít považuje, aby vláda, parlament aj samotní sudcovia nestratili energiu v začatom úsilí; aby súdnictvo fungovalo lepšie a spoľahlivo.

Témou rozhovoru prezidenta s ministrom spravodlivosti Borecom a predsedníčkou Súdnej rady Bajánkovou boli ďalšie impulzy ktoré naše súdnictvo potrebuje. „Ako prezidenta ma napríklad osobitne zaujíma proces výberu nových sudcov. Prezident stojí na konci tohto procesu, keď rozhoduje o menovaní nového sudcu alebo sudkyne. Som presvedčený, že tento systém musí fungovať tak, aby bol otvorený pre najlepších uchádzačov, a nie uzavretý. Aby vyberal tých najlepších z najlepších. A aby nemohlo byť ani zrnko pochybností, či bol výber v každom jednom prípade správny, spravodlivý a transparentný,“ vysvetlil Kiska.

Na nedávnom stretnutí so všetkými členmi Súdnej rady prezident uvítal informáciu, že rada pripravuje zásady vyhodnocovania kandidátov z výberových konaní, čo označil za pokrok oproti minulosti.
„Treba sa tiež zamyslieť nad tým, či by napríklad, váha písomnej a ústnej časti nemala byť rovnocenná. Či by nemali byť i výberové komisie otvorené aj pre nesudcov - to je dnes možné teoreticky, ale v praxi to tak nie je. A otvoril som dnes aj otázku, či by výberové komisie nemali byť v nejakej takej pozícii, ktorá bude viac nezávislá,“ dodal prezident.

Prezident SR Andrej Kiska ubezpečil ministra spravodlivosti Tomáša Boreca aj predsedníčku Súdnej rady SR Janu Bajánkovú, že v ňom majú silného zástancu všetkého, čo pomôže lepšej justícii .

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]