Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Andrej Kiska sa ujal funkcie prezidenta Slovenskej republiky

Andrej Kiska sa ujal funkcie prezidenta Slovenskej republiky

15. jún 2014

Andrej Kiska zložil do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej ústavou predpísaný sľub a ujal sa funkcie prezidenta Slovenskej republiky na inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem," citoval Andrej Kiska Ústavu Slovenskej republiky.
Ivetta Macejková potvrdila, že Andrej Kiska zložil sľub v súlade s ústavou a že sa tak ujal prezidentskej funkcie.

V programe  prezidenta Andreja Kisku, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl Slovenskej republiky je prehliadka jednotiek Ozbrojených síl SR, aj ekumenická pobožnosť Te Deum v Katedrále sv. Martina. Potom v Prezidentskom paláci prevezme úrad od svojho predchodcu Ivana Gašparoviča.

V záhrade  Prezidentského paláca bude nový slovenský prezident podávať slávnostný obed pre ľudí bez domova, seniorov využívajúcich opatrovateľské služby a mladých ľudí, ktorí vyrastali v detských domovoch. Následne položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne.

Oficiálny deň ukončí Andrej Kiska slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade. Medzi pozvanými hosťami sú predstavitelia štátnych orgánov, vysokých škôl, diplomatického zboru, cirkví a hostia ktorí reprezentujú úspešné slovenské firmy, start-up komunitu, filantropické a mimovládne organizácie, kultúrne inštitúcie, ale aj ľudí, ktorí dostali ocenenie Biela vrana, rodiny z Dobrého anjela a zdravotníkov či celosvetovo úspešných študentov.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]