Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Noví veľvyslanci odovzdali prezidentovi poverovacie listiny

Noví veľvyslanci odovzdali prezidentovi poverovacie listiny

26. november 2014

Prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi odovzdal svoje poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Egyptskej arabskej republiky v SR so sídlom v Bratislave Amr Wafík el-Henáwí. Egyptský veľvyslanec informoval o aktuálnej politickej, bezpečnostnej a ekonomickej situácii vo svojej krajine, dotkol sa aj bezpečnostnej situácie v regióne. Prezident SR konštatoval, že Egypt vnímame ako dôležitý faktor pre stabilitu v regióne. V rozhovore sa venovali možnostiam vzájomnej ekonomickej spolupráce. Slovensko podporuje egyptskú túžbu po vybudovaní demokratickej a prosperujúcej spoločnosti a je pripravené podporiť Egypt v jeho transformačnom procese. Ponúkame tiež naše skúsenosti z transformačného procesu. Prezident vyjadril nádej, že po parlamentných voľbách, ktoré sa v Egypte budú konať na jar budúceho roka, sa zlepšia podmienky pre rozvoj spolupráce medzi našimi krajinami.

Svoje poverovacie listiny odovzdala v Prezidentskom paláci hlave štátu aj mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Pakistanskej islamskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Ayesha Riyaz. V rozhovore s pakistanskou diplomatkou podčiarkol prezident význam Pakistanu v kontexte globálneho boja s extrémizmom a terorizmom. Pakistanská veľvyslankyňa potvrdila odhodlanosť svojej krajiny v zápase so spomínanými fenoménmi. Ocenila tiež podporu SR a EÚ pri udelení preferenčného obchodného statusu, ktorý vytvára dobré príležitosti pre vzájomnú ekonomickú spoluprácu. V rozhovore s ambasádorkou podčiarkol prezident význam Pakistanu pre slovenskú diplomaciu v kontexte jeho postavenia v juhoázijskom regióne. Vyzdvihol skutočnosť, že Pakistan je čoraz významnejším partnerom Európskej únie v rámci boja proti terorizmu, šíreniu jadrových zbraní či organizovaniu inej trestnej činnosti. Slovensko má tiež záujem podieľať sa na rozvoji pakistanskej ekonomiky.

Ďalším mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom, ktorý odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR bol Ismatullo Nasredinov, ktorý bude reprezentovať spoluprácu Tadžickej republiky a Slovenska. Prezident v rozhovore s diplomatom tlmočil záujem slovenskej strany o rozvoj priateľských vzťahov s Tadžikistanom. Obaja partneri sa zhodli v názore, že obchodno-ekonomická spolupráca nezodpovedá potenciálu oboch krajín.

Poverovacie listiny odovzdala v Prezidentskom paláci Andrejovi Kiskovi aj mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Dánskeho kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Liselotte Kjærsgaard Plesnerová. Prezident na stretnutí s veľvyslankyňou ocenil zhodu oboch krajín pri presadzovaní spoločných hodnôt ako aj partnerstvo a spojenectvo v rámci nadnárodných inštitúcií EÚ a NATO. Dánsko ako svetovú špičku v obchode, investíciách, školstve, vede výskume a inováciách označila hlava štátu za veľmi inšpiratívne pre Slovensko najmä v oblasti znalostnej ekonomiky a inováciách a v kvalite podnikateľského prostredia.  

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]