Aktuality
   

Prípitok prezidenta SR Andreja Kisku pri vyvesení vlajky EÚ pred Prezidentským palácom, Bratislava 17. 11. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Prípitok prezidenta SR Andreja Kisku pri vyvesení vlajky EÚ pred Prezidentským palácom, Bratislava 17. 11. 2014

Myšlienka vyvesiť vlajku Európskej únie pred Prezidentským palácom má niekoľko mesiacov. Všimol som si už pri nástupe do úradu, že nám tu vlajka chýba. Som presvedčený, že v úrade prezidenta Slovenskej republiky má mať svoje pevné miesto.

Ide o symboliku, ale o dôležitú symboliku. A tá je spojená aj s dnešným dňom, keď oslavujeme 25. výročie Nežnej revolúcie.

Lídri na tribúnach aj ľudia v uliciach mali v novembri 1989 veľa túžob a očakávaní. Neboli vtedy tak presne naformulované, že jedným z nich je členstvo v Európskej únii, v zjednotenej Európe. Ale túžili sme žiť v priestore, ktorý nám dáva slobodu, demokraciu, možnosť, aby sme sami rozhodovali o osude našej krajiny.

Týmto priestorom slobody, demokracie a prosperity je Európska únia. Princípy, na ktorých je zjednotená Európa postavená, sú dnes našimi princípmi. A už desať rokov sa na úniu nepozeráme spoza hraníc. Je to naša únia. Aj my rozhodujeme o jej osude.

Myslím si, že dnes, keď si na Slovensku pripomíname 25. výročie pádu Železnej opony je ten najlepší deň, aby sme si takto symbolicky - vyvesením vlajky Európskej únie - pripomenuli, že sme za tých 25 rokov dokázali viac než si mnohí ľudia 17. novembra 1989 v tej chvíli vlastne vedeli predstaviť.

Pripíjam na Slovenskú republiku a na dnešný deň, na náš štátny sviatok slobody a demokracie.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]