Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Andrej Kiska na summite V4, Rakúska a Slovinska v Prahe

Andrej Kiska na summite V4, Rakúska a Slovinska v Prahe

12. december 2014

Prezident SR Andrej Kiska sa zúčastnil na dvojdňovom stretnutí prezidentov krajín Vyšegrádskej skupiny, Rakúska a Slovinska v Prahe. „Končí sa nielen naše dvojdňové stretnutie, ale máme za sebou celý významný pracovný týždeň pre V4. Za predsedajúcu krajinu skupiny rád konštatujem, že V4 tento týždeň silno potvrdila aj svoju existenciu, aj svoje ambície, aj svoje možnosti, aj svoje priority,“ uviedol Andrej Kiska po skončení summitu.

Pripomenul, že v Bratislave sa stretli predsedovi vlád V4 so švajčiarskym prezidentom na jednu z tém slovenského predsedníctva V4 - uplatňovanie moderných technológii, veda, výskum a inovácie. V polovici novembra sa prezidenti krajín V4 v Bratislave stretli aj s prezidentom Ukrajiny, kde témou rokovania boli bezpečnosť, dobré susedstvo a podpora, ktorú môžu krajiny V4 poskytnúť Ukrajine.

Témou pražského summitu bola ďalšia významná priorita: dopravná infraštruktúra, energetická infraštruktúra a energetická bezpečnosť. Andrej Kiska ocenil, že hostiteľ summitu, český prezident Miloš Zeman k rokovaniam o týchto témach prizval aj prezidentov Rakúska a Slovinska.

Prezident Andrej Kiska poďakoval českej hlave štátu za pohostinnosť, za organizáciu a vedenie rokovaní. Aj týmto stretnutím podľa jeho slov V4 potvrdila oprávnenosť, svoje ambície, svoje možnosti a naše priority. „Tieto dva dni boli o splácaní dlhu, ktorý bol vytvorený dávno - ešte počas obdobia nášho života na tejto strane železnej opony. A ktorý sa nám zatiaľ nepodarilo splatiť – hovorím o dopravnej infraštruktúre,“ uviedol Andrej Kiska.

Máme slobodu pohybu, ale musíme dosiahnuť, aby bol pre ľudí aj prakticky možný a pohodlný. Prezident pripomenul, že v celom regióne sa na západ častokrát dostaneme pohodlnejšie ako k susedovi na juh alebo na sever. Pri postupnom budovaní diaľničného prepojenia považuje za dôležitú hovoriť aj o synchronizácii - aby naše krajiny nestavali ani dočasne slepé diaľnice.

Druhá ťažisková téma summitu – energetika – je podľa slov Andreja Kisku dnes európskou témou číslo jedna. Vyzdvihol, že sa aj do záverečného komuniké dostalo, že je vysokým záujmom Slovenska a našej energetickej bezpečnosti dokončiť a sprevádzkovať plynové prepojenia s Poľskom a Maďarskom. Doplnil, že potrebujeme nielen dokončiť prepojenia, diverzifikovať cesty, ale postupne potrebujeme pracovať aj na diverzifikácii zdrojov. „To nie je len vec istoty a bezpečnosti, ale aj vec konkurencie a ceny,“ konštatoval.

Aj keď na rokovaní odznel názor, že na všetko nie sú zdroje, prezident Andrej Kiska je názoru že dokončiť sa musia dve veci : cestné prepojenie v strednej Európe a medzi krajiny V4 tak, aby bol pohyb ľudí nielen slobodný, ale aj pohodlný a rýchly, a musia sa rýchlo a efektívne prepojiť naše plynovodné a ropovodné sústavy. „Ešte raz vďaka pánovi prezidentovi Zemanovi za organizáciu stretnutia, ktoré bolo práve o tom,“ uzavrel prezident Andrej Kiska.Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]