Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Andrej Kiska prijal predstaviteľov združenia MIDAS

Andrej Kiska prijal predstaviteľov združenia MIDAS

24. november 2014

Prezident SR Andrej Kiska prijal predstaviteľov Združenia denníkov vydávaných v menšinových a regionálnych jazykoch – MIDAS. Prezidentka združenia a riaditeľka denníka Új Szó Edita Slezáková hlavu štátu informovala o aktivitách organizácie, ktorá vznikla v roku 2001 a má sídlo v talianskom Bolzane.

MIDAS má 25 členov a zastupuje 12 menšinových jazykov. Ako pripomenula Edita Slezáková, v súčasnosti hovorí vyše 50 miliónov ľudí v Európskej únii iným jazykom ako je štátny jazyk ich krajiny. Združenie MIDAS pôsobí ako mediálny partner Európskeho parlamentu, kde predovšetkým lobuje za to, aby politici komunikovali s menšinami aj cez ich denníky najmä pri zavádzaní nových vecí v rámci EÚ.

Pod záštitou Karla Habsburga, ktorý bol prítomný na prijatí, odovzdáva združenie každý rok Cenu Otta von Habsburga a novinárom pracujúcim v menšinových jazykoch Cenu MIDAS. Karl Habsburg podčiarkol význam prezentácie a zachovania národnej identity v súčasnej Európe, za ktorú sa prítomní predstavitelia denníkov vydávaných v menšinových a regionálnych jazykoch zasadzujú.

Prezident Andrej Kiska poukázal na to, že v súčasnosti sme svedkami veľkého množstva extrémizmu a mnoho politikov využíva tému identity ako hlavnú tému, na základe ktorej sa pokúšajú získať hlasy voličov. Vyjadril nádej, že práve články v periodikách vychádzajúcich v národných jazykoch môžu prispieť k tomu, aby sa toto riziko politického populizmu zo strany niektorých politikov čo najviac znížilo.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]