Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Andrej Kiska sa vo Viedni stretol sa rakúskym prezidentom

Andrej Kiska sa vo Viedni stretol sa rakúskym prezidentom

17. júl 2014

Prezidenta Andreja Kisku privítal na úvod oficiálnej návštevy Rakúskej republiky prezident Heinz Fischer v paláci Hofburg. Po skončení rokovania prezident Kiska pred médiami vyzdvihol, že Rakúska republika bola pre Slovákov v minulosti okienkom do iného sveta – „bola to naša spoločná hranica, na ktorej sme pred 25 rokmi prestrihli železnú oponu a státisíce ľudí prešli prvýkrát slobodne na druhú stranu sveta,“ povedal. Ako dodal, Slováci v Rakúsku objavovali krajinu s vysokou kvalitou života, kde je poriadok, čisto a kde veci fungujú.

„Dnes sú obe naše krajiny členmi EÚ a mnohí naši občania u vás žijú," konštatoval prezident SR podľa ktorého môže byť dnes pre Slovensko zdrojom inšpirácie rakúske školstvo, služby štátu pre ľudí a rešpekt k životnému prostrediu. Vyzdvihol tiež skutočnosť, že Slovensko je atraktívnou krajinou pre rakúskych investorov, ktorí na Slovensku otvorili takmer 2500 podnikov. "Až 88 percent z nich nikdy svoju investíciu neoľutovalo," dodal Andrej Kiska.

Obe hlavy štátov označili vzájomné vzťahy za bezproblémové. Podľa prezidenta Kisku by Slovensko a Rakúsko nemali byť prepojené len cestami, železnicami a mostami, ale aj vzájomnou inšpiráciou a poznaním. "Postaviť diaľnicu je niekedy ľahšie ako prekonať stereotyp a predsudky. Želám si, aby čím viac Rakúšanov spoznalo, čo všetko sa nám na Slovensku podarilo," uviedol. Podľa prezidenta Heinza Fischera vstupom do EÚ získalo aj Rakúsko, aj Slovensko. "Fakt, že náš hospodársky rozvoj z toho profitoval, je očividný, a možno to doložiť aj číslami," uviedol.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]