Slovensko
   

Mena

Úvod | Slovensko | Všetko o Slovensku | Mena

Euro

Slovensko zaviedlo euro 1. januára 2009 a stalo sa tak 16. krajinou eurozóny. Ide o hospodársku časť Európskej únie. Obsahuje zónu voľného obchodu, colnú úniu medzi krajinami EÚ, voľný pohyb osôb, kapitálu, tovarov a služieb v rámci EÚ, koordináciu hospodárskych politík medzi krajinami EÚ a spoločnú menu euro. Názov meny euro vybrali hlavy členských štátov, resp. príslušných vlád, na summite Európskej rady v Madride v decembri 1995. Stvárnenie znaku eura € bolo inšpirované gréckym písmenom epsilon ako odkaz na kolísku európskej civilizácie a vyjadruje prvé písmeno slova Európa.

So súhlasom Európskeho spoločenstva je euro legálnym platidlom aj v niektorých krajinách, ktoré mali menovú úniu s členmi eurozóny. Patrí sem San Marino, Monako a Vatikán. Na základe dohody s Európskym spoločenstvom tieto tri krajiny razia mince so svojou vlastnou národnou stranou. Bez formálnej dohody však euro používajú aj ďalšie európske krajiny: Kosovo, Čierna Hora a Andorra.

Centrálnou bankou pre spoločnú európsku menu je Európska centrálna banka (ECB), ktorá určuje menovú politiku pre krajiny eurozóny. Hlavným cieľom ECB je udržiavať v eurozóne cenovú stabilitu - nízku infláciu. ECB sídli vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku.

Nominálna hodnota Foto
5 € 5 € [nové okno]
10 € 10 € [nové okno]
20 € 20 € [nové okno]
50 € 50 € [nové okno]
100 € 100 € [nové okno]
200 € 200 € [nové okno]
500 € 500 € [nové okno]

 
Bankovky a mince

Slovenská republika sa 1. januára 2009 stala v poradí šestnástou krajinou eurozóny, v ktorej bola pôvodná národná mena nahradená spoločnou európskou menou eurom (Zákon č. 659/2008 Z. z.). Od tohto obdobia sa eurobankovky a euromince, vrátane zberateľských euromincí vydaných Národnou bankou Slovenska pri všetkých hotovostných peňažných platbách stali na území Slovenskej republiky zákonnými platidlami (Oznámenie NBS č. 308/2008 Z. z.) a nahradili slovenské korunové bankovky a mince, ktorých platnosť skončila 16. januára 2009 (Vyhláška NBS č. 387/2008 Z. z.)

Eurové bankovky a eurové mince (okrem zberateľských) sú zákonným platidlom vo všetkých krajinách eurozóny a tiež v niektorých ďalších krajinách, v ktorých sa môžu používať so súhlasom Európskeho spoločenstva.

Nominálna hodnota Foto
1 cent 1 cent [nové okno]
2 cent 2 cent [nové okno]
5 cent 5 cent [nové okno]
10 cent 10 cent [nové okno]
20 cent 20 cent [nové okno]
50 cent 50 cent [nové okno]
1 € 1 € [nové okno]
2 € 2 € [nové okno]
Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]