Aktuality
   

Vyhlásenie prezidenta SR Andreja Kisku k augustu 1968, Bratislava 20. 8. 2014

Úvod | Aktuality | Prejavy a vystúpenia | Domáce prejavy prezidenta SR | Rok 2014 | Vyhlásenie prezidenta SR Andreja Kisku k augustu 1968, Bratislava 20. 8. 2014

Okupáciu Československa z 21. augusta 1968 vnímam ako jednu z najtemnejších udalostí našich novodobých dejín. Armády piatich komunistických krajín riadené z Moskvy brutálne porušili medzinárodné právo. Prepadnutie našej vlasti si vyžiadalo desiatky mŕtvych a stovky zranených našich občanov.

Dôsledky augustovej invázie boli pre Slovensko tragické. Veľa šikovných a vzdelaných ľudí nechcelo žiť v okupovanej krajine a odišlo do slobodného zahraničia. Tisíce ďalších vyhadzovali z práce a ich deťom bránili študovať. V období tzv. normalizácie sa po krajine rozšírili beznádej, odovzdanosť, pasivita a žiaľ, aj udávanie svojich blízkych.

Po celej tejto ére zostala pachuť ľudských tragédií, zrady, poníženia, neslobody, ako aj obrovské škody na majetku a životnom prostredí. Spomínajme na obete, nezabudnime na príčiny a dôsledky augustovej okupácie z roku 1968. Vážme si slobodu a nezávislosť, ktorú sme získali po páde komunistického režimu v roku 1989 a po odchode posledných okupantov v roku 1991.

Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]