Aktuality
   

Rok 2014

Úvod | Aktuality | Archív správ tlačového oddelenia | Rok 2014

Prezident A. Kiska v New Yorku vyzval krajiny V4 na spoluprácu v podpore startupov

Prezident A. Kiska v New Yorku vyzval krajiny V4 na spoluprácu v podpore startupov

24. september 2014

Ak chcú krajiny Vyšehrádskej skupiny viac podporovať inovácie, digitálne technológie, startupy, mali by uvažovať o jednotnom, spoločnom postupe a vytvoriť v Silicon Valley Vyšehrádsky dom. Podľa prezidenta Andreja Kisku spoločným úsilím a efektívnejšie majú takto väčšiu šancu prilákať do svojich krajín viac investícií a je to dobrá príležitosť budovať ochrannú známku V4. „Musíme spojiť svoje sily, aby náš región bolo vidieť v Spojených štátoch, a nie je lepší spôsob, ako to urobiť s podporou globálne úspešných spoločností z nášho regiónu,“ povedal prezident SR Andrej Kiska v New Yorku na konferencii s názvom Fórum pre digitálnu ekonomiku, ktorej partnerom bola spoločnosť Google.

Prezident vo svojom prejave povedal, že počet spoločností z krajín V4, ktoré sa stali úspešnými na celom svete je impozantný, príkladom sú spoločnosti ako Prezi, Ivona, AVG alebo ESET.

Podľa prezidenta Andreja Kisku je digitálna ekonomika jednou z priorít slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine. „Inovácie musia byť hnacou silou našich ekonomík v 21. storočí. Toto fórum je skvelým príkladom Vyšehradskej spolupráce a ja som presvedčený, že je to začiatok trvalého partnerstva našich krajín v podpore inovácií so Spojenými štátmi,“ povedal.

Na konferencii boli prítomní aj viacerí zástupcovia slovenských startupov, ktorí hlavu štátu sprevádzajú na pracovnej ceste v USA. Okrem prezidenta na konferencii vystúpil Juraj Vaculík, ktorý predstavil Aeromobil.

Krajiny Vyšehrádskej skupiny Poľsko, Česko, Maďarsko a Slovensko sú 15. najväčšou ekonomikou na svete a štvrtý najväčší vývozca v Európskej únii. Tri zo štyroch krajín V4 patria do top 5 z najotvorenejších ekonomík EÚ. Vývoz krajín V4 rástol trikrát rýchlejšie ako vývoz starej EÚ-15 v priebehu posledných 10 rokov.


Na začiatok stránky
Verzia pre tlač
© 2005 - 2015 Kancelária prezidenta SR. WebDesign, analýza prístupnosti a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.  [Technické informácie]